Училишна екскурзија

Подфорум за децата од училишна возраст. Училиште, предизвици, недоумици, убави моменти и пофалби, совети и подршка.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Одговори
Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Училишна екскурзија

Post by Peperutka » 11 Apr 2011, 08:28

Кое е вашето искуство на оваа тема?
На која возраст прв пат го пуштивте своето дете на екскурзија,дали било доволно самостално за да го направите тој чекор и секако-неговите импресии од таму!

Marina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 643
Придружен: 22 Mar 2011, 15:00
Location: Giessen,Germany
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 20 пати

Re: Училишна екскурзија

Post by Marina » 11 Apr 2011, 09:03

moite od prvo oddelenie pa nataka me pustaa na ekskurzija i super si pominuvav. togas kako prvooddelence za prv pat spiev i jadev zaedno so drugi deca,preku den milion igri,zanimacii,interesno iskustvo vo sekoj slucaj.i mislam deka doprinesuva za odgovornosta na deteto. majka mi do den denes kazuva koga sum se vratila doma kuferot kako mi izledal- se zdipleno,namesteno,kako nisto da ne sum izvadila,moravme sami da se pakuvame. mislam deka i nastavnicite koi odat na ekskurzija se mnogu vazni,neznam dali bi go pustila na deteto so somnitelen pedagog-somnitelen vo smisla da ne mi ostava vpecatok na licnost,odgovorna za min.30 deca za vreme na cela nedela.a pred da se pusti deteto ,mislam deka treba da se prasa dalo voopsto saka da odi,ako stvarno se protivi i ne saka ,togas nema smisla. imase mnogu deca sto placea za vreme na celata ekskurzija,se javuvaa doma,duri nekoi roditeli doagjaa gi zemaa uste pred da zavrsi ekskurzijata

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Училишна екскурзија

Post by Petra » 17 Apr 2011, 01:00

Karka mi bese usta na prvata ucilisna ekskurzija vo prvp odd. Uste odat na ednodnevni ekskurzii, duri od narenata godina, koga ke 5to odd ke imaat dvodnevna ekskurzija. So niv nemame problemi, ama bas nikakvi. (smile) Edvaj gi ceka, se raduva i koga ke si dojde polna e so impresii. Druzeljubiva e, ne placese nitu na prvata, i doma sto nekoi raboti ne saka da gi napravi uste tamu bez problem si gi pravi, se grizi za sebe i ako ima nekoi pomali decinja so niv, isto vnimava i na niv. Samostalna e i spremna e.

Одговори

Return to “Училишна возраст”