Спектар на аутистични нарушувања (САН)

Деца со посебни потреби. За посебните ангели на земјава, место каде што се прифатени и децата и нивните родители. Место на љубов, помош и охрабрување.

Moderator: Модератори

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Спектар на аутистични нарушувања (САН)

Post by happy cumulus » 20 Sep 2012, 04:34

Бидејќи јас се сомневам дека моето дете е некаде на аутистичниот спектар, ја отварам оваа под тема. На некого може и да му се најде, зашто знам дека кај нас свеста за ваквите нарушувања не е на потребното ниво. Ова што ќе го напишам во продолжение е слободен (мој) превод од дел од информациите што се дадени на следнава веб страна:
http://www.autismspeaks.org/what-autism

Спектар на аутистични нарушувања (САН) и аутизам се општи термини за група на комплексни нарушувања на развојот на мозокот. Овие нарушувања, во различни степени, се карактеризираат со тешкотии во социјалната интеракција, вербалната и невербалната комуникација и репетативно однесување. Во спектарот спаѓаат: аутизам, Рет синдром, дезинтегративните растројства во детството, первазивни развојни нарушувања поинаку не назначено (ПДД-НОС) и Аспергеров синдром. САН може да биде поврзан со интелектуална попреченост, тешкотии во моторната координација и внимание и физички здравствени проблеми како што се спиење и гастроинтестинални нарушувања. Некои лица со САН се екстра талентирани во визуелните вештини, музика, математика и уметност.
Аутизмот се чини дека имаат корени во многу раниот развој на мозокот. Сепак, повеќето видливи знаци на аутизам и симптоми на аутизам имаат тенденција да се појават помеѓу 2 и 3 годишна возраст. Раните интервенции, со докажани специјалисти, може да даде многу добри резултати за развојот на децата од спектарот.
Секој поединец со аутизам е уникатен. Многу луѓе од САН имаат исклучителни способности во визуелни вештини, музика и академски вештини. Околу 40 проценти од луѓето во спектарот имаат просечни до надпросечни над просечни интелектуални способности. Навистина, многу лица на спектарот заслуженото се гордеат со нивните исклучителни способности и "атипичен" начини на гледање на светот. Некои пак луѓе од спектарот имаат значителен хендикеп и не се во можност да живеат самостојно. Околу 25 проценти од индивидуите на спектарот се невербални, но можат да научат да комуницираат преку други средства.


Ќе продолжам да пишувам малку по малку на темава, главно ќе преведувам информации од докажани извори. Во меѓувреме ако некој повеќе е заинтересиран може да најде многу информации на линкот кој го дадов.

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: Спектар на аутистични нарушувања (САН)

Post by happy cumulus » 20 Sep 2012, 04:48

Следниве "црвени знаменца" (симптоми) може да укажуваат дека вашето дете е под ризик да е во спектарот. Ако вашето дете покажува која било од следниве симптоми , не е лошо да се обратите на педијатарот:
 • --Не се смее често или не покажува други изрази на радост од 6 месеци па натака.

  --Не споделува звуци, насмевки или други изрази на лицето од девет месеци па натака.

  --Не прави бебешки муабет од 12 месеци па натака.

  --Не прави интерактивни гестикулации, како што се, покажување со прстето, досегање со рачето, или мавтање (за чао) до 12 месеци или подоцна.

  --Не кажува никакви зборови до 16 месеци.

  --Нема значајни фрази од два збора или повеќе (не вклучувајќи ги имитира или повторување) на 24 месеци или подоцна.

  --Било каква загуба на говорот, гугање или социјални вештини на било која возраст.

maloto.japonce
Член
Член
Мислења: 171
Придружен: 23 Nov 2011, 11:19
Му се допанале: 15 пати
Им се допаднал: 17 пати

Re: Спектар на аутистични нарушувања (САН)

Post by maloto.japonce » 20 Sep 2012, 09:57

Хепикумулус само сакав да те прашам дали ова се јавува само кај машките деца пошто кај мајките мислам дека беше пишала дека се јавувало кај 1 од 54 машки деца во USA и дали е распространето и низ другите земји или пак таму е позачестена таа појава (confus) (confus) (confus) (confus)

А и по сите работи кои ги пиша мислам по сигналите кои наведуваат за тоа некои од нив ги гледам кажав и вчера кај внукот посебно значи тоа со зборењето и не обрнувањето на внимание на други значи си живее во некој си свој свет. Ама тука многу многу не обраќаат вникание на тоа не знам зашто можеби тука овој термин и не се употребува многу па затоа, ама сепак да не судам јас родителите се тие што знаат најубаво за своите деца.

sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1153
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 548 пати
Им се допаднал: 738 пати

Re: Спектар на аутистични нарушувања (САН)

Post by sunshine_2012 » 20 Sep 2012, 15:26

happycumulus daj boze da si vo greska so tvoite somnezi za autizam na Ian.
Jas poznavam edna prijatelka vo USA sto nejnoto detence e autisticen no toj pak e srce bas e sladok, vo prv pogled ne bi rekol deka e autisticen no prijatelkata rabotese mnogu so nego vo sekoj pogled. deteto e super, taka da ako e toa sto ti mislis ke se koregira mozebi nema 100 % no golem del so mnogu napor i vlozuvanje, decata ni se pred se neli si gi sakame takvi kavi sto se sovrseni ubavi. No simptomite sto ti gi kaza ne mi zvucat na autizam no sepak ne sum kompetetna da kazam no sakam samo da te ohrabram.
i jas si imam problem so moeto srednoi dete David no negoviot problem e fizicki, so nozinjata gi vrti na vnatre pa noseme ortopedski konduri, so prstite na racete no i gledam deka ne napreduva mentalno tolku brzo kako brat mu Daniel ili drugi deca na negova vozrast, no toj pak e bas smeker site go sakaat i se se okolu nego, bas e veselo dete.( mozebi ne trebase da spodelam tuka no ete mi dojde taka)
Kako i da e jas ke se molam za Ian da bide se vo red da ne e toa sto ti se somnevas.

Maloto.japonce i vo Mk ima deca so autizam i mnogu mi e zal sto nema posebni tretmani za niv kako sto ima vo USA. Vo Mk ne se ni zboruva mnogu za toa a i nemame mnogu info za toa.

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: Спектар на аутистични нарушувања (САН)

Post by happy cumulus » 20 Sep 2012, 18:08

Малото јапонче, се јавува аутизам и кај женските, но многу поретко. Отприлика статистиките се 1 во 250 девојчиња. Да, најмногу има во УСА, ама мислам дека тоа е поради тоа што најмногу и свеста е развиена за тоа и сите родители обрнуваат повеќе внимание. Кај нас поблагите форми на аутизам не се ни препознаени. Децата си израстуваат така како "тешки" деца, со по некои проблеми тука и таму.
Саншајн, се радувам кога ќе чујам за успешни терапии, фала што го сподели ов асо мене. Тоа не е болест и не се лечи, ама терапиите помагаат за однесувањето да им се корегира и исто ги учи социјални вештини. И секако дека си добредојдена да си искажеш твоите маки тука (smile). Инаку Иан не би го менувала за ништо на светот. И си го сакам најмногу на светот. Тој ми е многу мило дете, интелигентно, само му треба малку управување. Има капацитети, ама треба вниманието да му се насочува во добра насока, за да ги исполни тие капацитети...
Морам да одам сега ама ќе пишам пак.
Поздрав!

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: Спектар на аутистични нарушувања (САН)

Post by happy cumulus » 21 Sep 2012, 17:14

Eve uste prevod:

Mozokot na lugeto od autisticniot spektar e "zavaren" poinaku. Poradi toa, ovie luge go percepiraat svetot na poinakov nacin. Ova sozdava teskotii vo komunikacijata i socijalizacijata. Ovie lica najcesto imaat povtorlivi odnesuvanja i intenzivni interesi. Simptomite i nivniot intenzitet se razlicni kaj sekogo, vo sekoja od zafatenite oblasti (komunikacija, socijalna interakcija i povtoruvacko odnesuvanje). Dve deca so ista dijagnoza mozat da imaat kompletno razlicni karakteristiki. Zatoa cesto vikaat deka ako poznavas edna licnost so autizam - poznavas samo edna.
Iako autizmot e obicno dozivotna sostojba, simptomite mozat da se menuvaat so tekot na vremeto. Moze da ima mnogu razlicen dolgorocen ishod. Nekoi deca ja gubat dijagnozata so tekot na vremeto, dodeka pak drugi ostanuvaat seriozno pogodeni. Mnogu od niv imaat normalni kognitivni vestini, i pokraj predizvicite sto gi imaat so socijalnite i jazicnite sposobnosti. Poveketo lica so autizam razvivaat govor ili koristat drugi nacini na komunikacija (jazik za gluvonemi na primer) so drugite. Ranata intervencija moze da napravi izvonredni razliki vo razvojot na deteto so autizam. Nacinot na koj edno dete so autizam funkcionira moze da bide mnogu razlicen od toa kako ke funkcionira kako vozrasna licnost, dokolku intervencii se pocnat navreme.


Mnogu autisticni luge prerasnuvaat vo uspesni licnosti so kariera. Edna od niv e Temple Grandin, profesor po biologija na fakultet vo Colorado, koja ima napisano knigi sto mislam deka se mnogu od pomos za roditelite na deca od spektarot. Temple bila tipicen autist od bebe. Govorot go razvila podocna vo zivotot, a i drugite socijalni vestini. Blagodarenie na majka i, koja bila uporna so nea uste od samiot pocetok koga videla deka nesto ne e vo red so nejzinoto dete. Sega citam edna nejzina kniga i navistina ti ovozmozuva da razberes so kakvi problemi se srekavaat autisticnite luge i zosto. Mnogu e od pomos sto toa go slusas od prva raka. T. e. od licnost koja e zafatena so autizam.
Neznam dali ima prevodi, ama eve nekolku naslovi od nejzini knigi. Isto taka ima i nov film za nejziniot zivot, ama uste go nemam gledano. Filmot se vika Temple Grandin, a eve nekolku naslovi na knigi koi taa gi ima napisano:

"The wat I see it"
"Thinking in Pictures"
"Animals in Translation: Using the Mysteries of Autism to Decode Animal Behavior"

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: Спектар на аутистични нарушувања (САН)

Post by happy cumulus » 28 Nov 2012, 21:16

Kako znaci funkcionira mozokot, toa e seuste misterija. Ova go kopiram od stranata na neprofitabilna organizacija, koja dava poddrska na semejstva zasegnati so autizam. Luge so autizamm i roditeli na deca so autizam tvrdat deka ova e tocno. Ne go prevedov, se nadevam ne e problem.

The Autism Paradox

1. It's easy to recite an entire book but difficult to make up a story.

2. It's easy to line up toys but difficult to stay in line.

3. It makes perfect sense to climb on the sofa but little sense to sit on it.

4. Memorizing the Presidents in order - 10 minutes. Packing a school bag - 10

hours.

5. Family pictures on the wall are boring but that speck of dust next to it, now

that's fascinating!

6. Talking about weather patterns - a piece of cake. Talking about my day -

impossible.

7. Ability to focus on spinning objects - timeless. Ability to focus on homework -

3 seconds.

8. Being called by name - can't hear it. Some owl hooting in the distance - clear

as a bell.

9. How to operate the remote control - zero instruction. How to button up pants -

intensive instruction.

10. Navigating social rules - poorly skilled. Navigating from the back seat of the

car - highly skilled.

Hera
Домашен член
Домашен член
Мислења: 736
Придружен: 20 Nov 2010, 23:27
Му се допанале: 89 пати
Им се допаднал: 75 пати

Re: Спектар на аутистични нарушувања (САН)

Post by Hera » 02 Dec 2012, 13:05

Почитувачите на докторката Слаѓана Велков, нејзиниот начин на исхрана и живот, конзумираат зеолит за прочистување на телото од секакви токсини. Читав дека го препорачуваат и за прочистување на децата со аутистични нарушувања.
Не сум толку стручна на оваа тема да заземам став или да дадам мое мислење, сакав само да споделам дека прочитав дека дете со аутистично нарушување кое имало помалку од 2 години го третирале 6 месеца со зеолит и прозборело, од раѓање немало прозборено.

Ова е дел од текстот:
Nakon uspesne detoksikacije zeolitom, imuni sistem tog malog organizma je ojacao (jer nije morao vise da se trosi na borbu protiv otrova, toksina i teskh metala) i okrenuo se na borbu brotiv bolesti (u ovom slucaju - autizma) i naravno odneo pobedu.

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: Спектар на аутистични нарушувања (САН)

Post by happy cumulus » 02 Dec 2012, 17:06

Што е тоа зеолит, Хера? Во принцип, чистење на телото од токсини помага кај сите, така помага и со ублажување на аутистичното однесување. И тука гледам има, ги викаат ДАН доктори, кои даваат оптимални диети на деца со аутизам и ги индивидуализираат, појма немам на која база, и навистина родители изјавуваат нагли напредоци во развојот на нивните деца. Оваквите лица исто даваат некои препарати на природна база. Незнам дали зотенот е нешто такво? Иста е и приказната со глутен фри, касеин фри диета, зашто овие субстанци се покажале дека често го трујат организмот.
Па има смисла дека напредок се забележува со исфрлање на отровите, нели? Баш би прочитала за овој артикал што кажуваш, може ли да ни напишеш линк?

Hera
Домашен член
Домашен член
Мислења: 736
Придружен: 20 Nov 2010, 23:27
Му се допанале: 89 пати
Им се допаднал: 75 пати

Re: Спектар на аутистични нарушувања (САН)

Post by Hera » 02 Dec 2012, 19:40


Одговори

Return to “Деца со посебни потреби”