Вакцини и аутизам?

Деца со посебни потреби. За посебните ангели на земјава, место каде што се прифатени и децата и нивните родители. Место на љубов, помош и охрабрување.

Moderator: Модератори

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Вакцини и аутизам?

Post by Mamino_srce » 25 Sep 2012, 15:09

Бидејќи денес требаше да примиме ММР вакцина (против морбили, заушки и рубеола) и барав по нет во врска со неа. Најдов многу статии каде се поврзува ова вакцина со појава на аутизмот. Многу семејства кажуваат како се симптоми на аутизмот појавуваат не долго откога детето ја прими вакцината. (scared)
Денес отидовме на вакцина и на прегледот пред вакцина го прашав докторот во врска со ова. Неговиот одговор беше дека е тоа точно ама само кај деца кои имаат подлога за аутизмот. Го погледнав упитно и тој ми кажаа покажувајќи на Ј. кој во тој момент се обидуваше со сите сили и покажуваше накај здравствена книшка која тој ја држаше во рака , да ја земе: твоето дете нема подлога за аутизмот, инаку нема да се однесува така.
Другите статии викат дека тие се биле заблуди и дека не е научно поткрепена оваа изјава дека вакцините се поврзани со аутизмот (confus) Само Господ ја знае целосна вистина, нека ни е Он на помош. (confus)
Last edited by Debora on 25 Sep 2012, 15:51, edited 1 time in total.
Reason: Ја раздвоив темава, има толку многу за дискутирање за овие работи...

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: Вакцини и аутизам?

Post by happy cumulus » 25 Sep 2012, 17:18

Mamino srce, ova e mnogu kontroverzna tema. Mnogu roditeli imat izjaveno deka posle vakcinata deteto im se menuva, megutoa najverojatno toa e koincidencija. Naucni studii se praveni i ne e najdena vrska megu vakcinata i autizmot. So drugi zborovi, isti statistiki se pojaveni kaj grupi sto primale vakcina i kaj grupi sto ne primale vakcina. Od posle 2005 godina, kako i da e, vakcinite se smeneti (navodno edna sostojka vo vakcinite predizvikuvala toa, moze bese zivata, ne se sekavam). I den denes ova e kontraverzna tema, ama mene zdraviot razum ne mi dava da veruvam deka toa ima vrska. I i pokraj nasite somnezi za Ian deka ima autizam, toj ke ja primi MMR-ot sega. Primase edna pred da odime vo MK, megutoa znaete deka moite somnezi za autizam bea uste pred toa.... A sto e toa podloga za autizam, da go prasas ti tvojot doktor??? Cisto za informacija, jas i mm nemame nikogo vo familija so nikakvi narusuvanja. Ziveeme zdrav zivot, a pa pogotovo za vreme na bremenosta i potoa, nemozam da ti kazam... Ete toa se nasite doktori. Veruvaat na se sto ke slusnat, i spremni se da dadat nekoj podatok, a bez osnova. Kade i koga procital toj deka "toa e tocno", kkao sto ti rekol. Da, somnezi ima, ama navistina nema naucni podatoci sto go podrzuvaat toa.

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: Вакцини и аутизам?

Post by happy cumulus » 25 Sep 2012, 17:21

Sakav uste da recam deka vo najcestite slucai na autizam, decata do 1 godina otprilika se razvivaat kako i site normalni deca. Potoa pocnuvaat da regresiraat.... E posto MMR-ot e obicno davan okolu edna godina, ottkuka veruvam i mnogu koincidencii se pojavile sto gi navelo roditelite da se somnevaat deka e od vakcinite.
Od se sto jas do sega sum citala i gledala i sum up-to-date so najnovite vesti vo vrska so autizmot, decata se ragaat so autizam. Tesko deka go "dobivaat" podocna.

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: Вакцини и аутизам?

Post by happy cumulus » 25 Sep 2012, 17:23

Ovaa tema verojatno treba da bide prefrlena kaj "Deca so posebni potrebi". Debora, mozes da go napravis toa?

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Вакцини и аутизам?

Post by Debora » 25 Sep 2012, 17:30

Ја преместив.

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Вакцини и аутизам?

Post by Mamino_srce » 25 Sep 2012, 18:47

Колку што јас разбрав, кога докторот кажаа да имаат подлога за аутизам, не мислеше наследно или што ти знам што, туку да покажуваат некои знаци, или се наоѓаат некаде на тој спектарот што го ти имаш спомнато. А тоа да докторите се различито информирани или неинформирани, тоа да, ама ете јас само сакав да споделам моето искуство од денес. Не кажав ниту да се сложувам, ниту не, тоа се само факти и јас немам некој став околу сето ова, тоа требаше да спомнам. (smile)

Едит: не е научно поткрепена оваа изјава и тие што се така изјавиле се под судски процес сега, така прочитав, ама читајќи по нет навистина наилазим на многу мајки кои се загрижени или имаат изјавено дека после оваа вакцина детето почна чудно да се однесува. И ова го наводим само како информации.
Колку што знам вакцината се уште содржи живата, затоа се и вика "жива" вакцина.

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: Вакцини и аутизам?

Post by happy cumulus » 25 Sep 2012, 19:48

Ok, ako podlogata e da pokazuvaat znaci za autizam, zosto li potoa tvrdat deka vakcinata predizvikala autizam? Ako deteto veke pokazuvalo znaci, sansite se deka toa si imalo autizam. I kako sto rekov, najcestiot period na regresija se poklopuva so periodot koga se dava MMR, i veruvam deka od tie pricini roditelite se navedeni na mislenje deka vakcinata dovela do autizam.
Eve kako stojat rabotite. Fakt e deka vo poslednite dve decenii brojot na deca so autizam imam skoknato mnogu. Del od toa se dolzi na faktot sto svesta za autizam e pogolema, i poveke luge so autizam i dobivaat dijagnoza kako takvi. Drugo, kriteriumite spored koi se dobivaa dijagnoza se smeneti. Na primer edno dete sto e na granica megu neurotypical i autistic, porano ne bi dobilo dijagnoza. Denes dobiva. No, i e vistina deka poveke deca so autizam se ragaat. Ova sekako predizvikuva golem interes i golema fama, na sto se dolzi ova. I vistinata e deka denes nikoj ne znae sto predizvikuva autizam. Zatoa i lek nema. I poradi ovie pricini, mnogu cesto lugeto se fakaat za slamka i za detali... Pa si baraat ako ne e vakcinata, togas e nekoj drug detal...
Denes se smeta deka autizmot e delumno genetski, delumno se dolzi na nadvoresni faktori...ama nema nisto definitivno.
Ok, odam sega imam klas, ama ke prodolzam koga ke imam vreme.

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: Вакцини и аутизам?

Post by happy cumulus » 01 Oct 2012, 20:10

Covekot koj prvpat ja pravel i objavil ovaa studija vo 1998 godina, britanecot Andrew Wakefield, ne samo sto studijata ne ja napravil validno, tuku i bila izmama. Eve eden artikal tuka koj e zaiteresiran moze da cita (na angliski e):
http://www.webmd.com/brain/autism/news/ ... autism-faq
Britanskiot doktor ustvari bil finansiski poddrzan od roditeli koi se somnevale deka nisvnoto dete dobilo autizam od MMR vakcinata. Covekot ne samo sto ne ja napravil studijata naucno validna, tuku i bila izmama. Menuval anemnezi i menuval i simptomi. Vo negovata studija se vkluceni samo 12 slucai! Podocna ovie slucai se analizirani i e ustanoveno deka decata pokazuvale znaci na autizam uste pred vakcinacijata. Vo 2011 na ovoj doktor mu e odzemena licencata, poradi izmama i neprofesionalnost.
Eve tuka najdov eden naucen trud. Koj e raspolozen da cita i e zainteresiran, eve link:
http://www.nature.com/mp/journal/v17/n4 ... 11165a.pdf
Od 400 i kusur studii za "sto predizvikuva autizam" bile objaveni, od koi samo 10 spomnuvaat mozna vrska megu autizam i vakcini. 9 od ovie 10 studii se od ista grupa sorabotnici (Grupata na Andrew Wakefield)!
Eve uste interesna informacija. Otkako vo 1998 godina poznatata statija bila objavena, brojot na deca sto pocinale od morbili vo Britanija se zgolemil mnogu. Ne spomnuvam brojki, zasto ne se sekavam na tocnite.

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Вакцини и аутизам?

Post by Mamino_srce » 01 Oct 2012, 20:58

Јас денес прочитав дека порано ние (сега не знам точно до која генерација) сме добивале овие исти вакцини, ама секоја посебно. ММР вакцина е значи 3 во 1, и дека всушност таа состојка што ги поврзувала овие три вакцини била штетна( мислам нешто како тримасол се викаше ама заборавив) и дека побезбедно ќе беше да се примат одвоено.
Јас сега ги пишувам овакви некои информации, и испада дека сум против вакцина, а не сум против вакцина генерално, туку се уште се обидувам да пронајдам некое свое лично убедување околу овоа. Ако не па за друго дете да си знаам подобро (laugh1) Ама се додека сум во ова држава не ми ни значи мојот став кога е законски одредено да го вакцинираш детево. Комунистички менталитет. (laugh1)
Можеби никогаш и нема да го изградам својот став, ама нема врска, успат ќе научам нешто, а и ово е дискусија на таа тема, па само изложувам својта размислувања. Чисто да не дојде до забуна. (smile)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Вакцини и аутизам?

Post by Debora » 01 Oct 2012, 21:26

Има да се прочита многу работи, можеби официјално повеќето лекари не признаваат дека се штетни вакцините, ама па има многу што го кажуваат тоа, и тоа познати научници кои работеле на развој на вакцините.
Мене ми е многу интересна темава, сега се занимавам со други работи и немам време да се посветам сериозно на копање околу тоа, ама ти штом истражуваш ставај тука линкови, па ќе си читаме. (smile)
Јас секогаш сакам да ги разгледам работите од повеќе страни, не само онаа "официјалната".

Одговори

Return to “Деца со посебни потреби”