Вакцини и аутизам?

Деца со посебни потреби. За посебните ангели на земјава, место каде што се прифатени и децата и нивните родители. Место на љубов, помош и охрабрување.

Moderator: Модератори

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Вакцини и аутизам?

Post by Petra » 10 Apr 2014, 22:48

od tel, nemozam da ciiram. se slozuvam so Debora deka stom proizvoditelot naveduva nus pojava autizam od vakcini, togas za mene nema veke somnevanje.
Deka ne sekoj autizam e predizvikan od vakcini.

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Вакцини и аутизам?

Post by Petra » 10 Apr 2014, 22:54

Tvrdat deka dejstvuvaat vo najdobar interes na nasite deca, ama ne lazat. Nesakanite efekti se dobro poznati, nekogas se blagi.
Zastrasuvacki se rezultatite od istrazuvanjata, koi dokazuvaat povrzanost pomegju timerosal i oteznat govor, poremetuvanje, koncetracija, hiperaktivnost i autizam.

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Вакцини и аутизам?

Post by Petra » 10 Apr 2014, 23:02

Pred zadolzitelnoto vakciniranje, autizmot bil nepoznata bolest. Odnosot bil 1:10.000
Etil-ziva, aditiv koj se dodava vo vakcinite da spreci pojava na bakterii i muvla, eden od najpoznatite neurotoksini.
I interesno e sto decata na Amishite vo SAD, koi ne se vakciniraat, ne oboluvaat od autizam.

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Вакцини и аутизам?

Post by Petra » 10 Apr 2014, 23:09

Ova veke ke bide of topic
Ubavo kaza Lejla, ako treba operativen zafat da se spasi necij zivot...
Toa e veke drug slucaj, veke ima opasnost od smrt, pa se pravi se samo da se spasi. I Sosema druga situacija e koga zemame lek, i togas sme zemale veke koga sme bile bolni. Ni najmalku ne e isto.

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Вакцини и аутизам?

Post by Petra » 10 Apr 2014, 23:14

Ova e otvorena diskusija . Toa sto Lejla ili nekoj drug ima porzlicen stav od mene, ne pravi da mislam deka ne mozam da se izjasnam.
Smetam deka e dobro koga rabotite se gledaat od razlicni agli.

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Вакцини и аутизам?

Post by Petra » 10 Apr 2014, 23:17

Da go dopolnam prethodniot post
Slucajot so vakcinite, zdravi i pravi deca si gi pravat pacienti :( :( :(

bubace
Домашен член
Домашен член
Мислења: 601
Придружен: 02 May 2012, 20:32
Му се допанале: 249 пати
Им се допаднал: 235 пати

Re: Вакцини и аутизам?

Post by bubace » 21 May 2014, 22:17

Ахххх...ВАКЦИНИ...Мојата болна тема. Ќе си го кажам мојот став и искуство...
Кога се роди малата,јас тотално неупатена си се впуштив во имунизацијава. Како по дифолт да мора да си го вакцинирам детето. До 6 месеци се беше ок,никаква реакција од ниедна вакцина, но на 6 месеци-на 3-тата ревакцинација на ДиТеПер, се деси хорор.
Сабајлето пред вакцината,систематски и прават, крвна слика...се си беше идеално.
После вакцината...па после 2 саати отприлика, качи 40 Ц температура, која со ништо живо не се симнуваше. Се јавував по доктори,ја носев по клиники и педијатри, нормално било цели 5 дена да гори од температура. Но и 10 дена поминаа...а температурата ништо неможе да ја симне. Детето омалаксано, ништо не јаде, полудехидрирано, бледо, ослабено...Никој со прст да мрдне. Е сега на 10-ти ден од вакцината,се оградуваат...не било од неа, неможело толку долга реакција да има (ner) .
Јас по цели денови ја туширам со млака вода, облоги, чорапи со оцет,со сенф, супи,води...сирупи,чепчиња, трчам по доктори со детево, крвни слики и прават по трипати на ден...НО најважното-НИКОЈ НИШТО НЕ ПРЕВЗЕМА.Ем немаат како да ја анулираат вакцината, ем НЕСМЕАТ да признаат дека е се ова од неа. Значи животот на детето е безвреден во однос на нивните работни места...
На 10-тиот ден бебево се буди исфрлано од глава до пети со ситни црвени точки, толку густо збиени и распространети насекаде...што беше страшно за гледање.Значи алергиска реакција на некоја состојка. Веќе и почна свеста да ја губи и завршивме на детска клиника. Таму првата докторка која не прими како од пушка ни рече дека е дефинитивно од вакцината, ни даде упут за лежење таму...Но тоа нејзино признание беше од неискуство.Беше млада и неупатена доволно, дека несмее да збори.
Докторот ,,горе,,кај што требаше да лежиме буквално не протера од таму, ни рече дека детето ,,воопшто не изгледа добро,, па таму можело да се ,,докусури,,.АМА не било тоа од вакцината. И со триста карања,НЕ ИЗБРКА.
Докторкава од доле ни дава дијагноза (пак од незнаење дека несмее тоа да го напише во извештај),, поствакцинална реакција,,.
Си отидовме,и не добивме ама баш никаква помош за детево. Не избркаа во 3 саат по полноќ,со веќе онесвестено дете во раце,со алергија и 40 температура. Требаше бомба да им фрлам за да се решам од џелативе....
На сопствен ризик и дадов антибиотик, и после првата доза детето одма живна.
За осипот во Систина ми рекоа дека се морбили (w1) , и дека за 10-15 дена ќе се повлечат. Веќе следниот ден осипот и беше повлечен, стана сабајлето бела,како воопшто да немало никаков осип.Епа морбили за 24 часа не поминуваат.
На крај фрлив во канта све што е лек, сируп, АД капки, и сл.хемикалии, и ја однесов на хомеопат. Таму колона од родители со деца осакатени од вакцини, и да не должам...благодарение на хомеопатскиот лек детево ми се врати во живот.
Сега нема никакви последици,фала богу, ама ако оставев на докториве да ми помогнат, можев да си го изгубам детето.
Поднесов изјава дека повеќе никогаш нема да ја вакцинирам, а жива ќе се изедам што и тие неколку вакцини дозволив да и ги стават.

Сега јадеме и пиеме се што е нормално и природно, шетаме на сонце, ептен сме си весели,напредни,зборливи....и најбитно имаме екстра имунитет, кој сигурно ќе ни беше нарушен ако продолжевме да ја вакцинираме и понатаму.

Ете тоа беше нашата голгота,малку бев долга,ама морав убаво да ви опишам.

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Вакцини и аутизам?

Post by maried » 21 May 2014, 22:33

Istoto I se sluci na prijatelka moja, ama ne I bese vakcinirano deteto, isto na 6 meseca, edna nedela temperatura I osip koj pomina za den-dva, doktorite I rekoa deka osipot e od temperaturata, a 100% znam deka deteto ne primase vakcina.

Dorotea111
Домашен член
Домашен член
Мислења: 538
Придружен: 07 May 2013, 10:14
Му се допанале: 128 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Вакцини и аутизам?

Post by Dorotea111 » 08 Feb 2015, 12:30

Da spodelam eden slucaj na moj dobar drugar. Imaat 8-9 godisno dete so dijagnoza autizam, i se ubedeni deka e od vakcina sto deteto ja primilo na godina i pol. Arno ama imaat i vtoro dete malecko dve tri godini, ova ne go vakciniraa i zamislete i na vtoroto dete dijagnozata mu e autizam. Isto kako prvoto, ne zboruva ne e kontaktibilno. Roditelite se izgubeni vekje, i ne se ubedeni deka e od vakcinata. Ne daj boze covek da e na nivno mesto. Dali e genetski, dali ne e?!! Kojznae?!! Golema dilema se ovie vakcinite. :(
Jas sum na stav deka bi gi vakcinirala moite deca. Slusnav imalonekoi vakcini sto se nabavuvale od Grcija pobezbedni, ne kako kineskite kako kaj nas.

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Вакцини и аутизам?

Post by Радост » 08 Feb 2015, 13:50

Не се кинески вакцините кај нас, не знам од каде таа информација. Вакцините што ги земаат од Грција се прочистени, од септември оваа година ќе се воведат и кај нас.

Инаку јас ја вакцинирам. ММР требаше да прима пред 4 дена ама малку ќе ја одложам поради забчињата.

Инаку и мојот став и од она што имам досега читано, аутизамот постои уште во создавањето на бебето, замо се манифестира после 12 месеци, па се поклопува со вакцината која е "окидач" на истиот.

Одговори

Return to “Деца со посебни потреби”