Ангели со скршени крила

Деца со посебни потреби. За посебните ангели на земјава, место каде што се прифатени и децата и нивните родители. Место на љубов, помош и охрабрување.

Moderator: Модератори

mamigabi
Редовен член
Редовен член
Мислења: 250
Придружен: 19 Jul 2013, 13:49
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Ангели со скршени крила

Post by mamigabi » 08 Sep 2013, 19:54

Рипченце го читав твојот пост за мајка ти, прекрасна жена, е тоа е жена која знаела што сака, издржала и најважно имала свој став. Таа е интелектуалец, образована личност, брат ми студира Архитектонски на Кирил и Методиј и знам колку тежок е тој факултет, а таа успеала во животот...навистина од такви луѓе треба да учиме а не да гледаме на нив со потсмев, мислам тоа е апсурд, само злобни и бесчувствителни луѓе не знаат што е достоинство, прво своето го загубиле и тие никогаш не успеваат до крај во својот живот. Како и да е, јас секогаш сум во одбрана на духовните вредности и колку можам во животот би помогнала на луѓе кои имаат потреба, посебно морална, а се останато е релативно

NadicaG

Re: Ангели со скршени крила

Post by NadicaG » 09 Sep 2013, 10:58

me dopre prikaznata na ripcence i stvarno kolku na nas lugevo ni trebaat duhovni oci za da mozime nesto da vidime,no mu blagodaram na Bog sto pak mozime nesto da vidime (smile)
jas koga pominuvav niz mnogu bolen period vo mojot zivot a imav 29 godini ,a bev kako skrsena ptica sto odese po ulica vlecejki si go svoeto krilo....vlecejki se ,nemozejki da leta e vo takov period od zivotot ja zapoznav ane,ane e devojka od 27 godini,togas imase 27 godini no devojka so daumov sindrom i umerena mentalna retardacija.Vo toj period se najdov sebe deka mozam da i pomognam ,majka i bese stara zena i ne mozese da ja nosi vo organizacijata poraka koja vo toa vreme imase programa za ovie deca ,zabava i plus odredeni pokloni.Ane mnogu sakase tamu da odi i jas se nafativ skoro sekoj den da ja nosam tamu.Vo pocetok go gledav toa cisto alturisticki i od profesionalen aspekt,bas privrsuvav so studiite i imav predmet psihologija na deca so posebni potrebi.Posle odredeno vreme svatif deka ane e anglel praten od Bog za moeto ne raneto tuku unsteno srce.Od toa devojce koe neznae za mask,licemerie....dobiv tolku mnogu ljubov sto jas sum ubedena zdravi pravi deca ne se vo sostojba da ti dadat,mojte vnuci sto gi sakam mnogu vo toj period ako zdravi,pravi intelegentni,sakav da gi odnesam kaj ane da im pokazi sto znaci da se saka nekogo (smile) .zastitnici nastroena kon mene,duri mozam da kazam po mudro vo nekoj situacii od mene,ako nejziniot IQ e 50.Istoto go zabelezav,zosto so nea odev na ruceci po restorani ili pazaruvav niz trgovski so nea,mnogu luge onaka se trgaa so gadenje od nas ili so odbojnost,kako da e zarazna bolest,dobro e sto ne mozese bas seto toa da go razbere ona,no jas razbirav i mi se kinese srceto.Dolgi godini pominavme zaedno,megusebno pomagajki si,kaj takvite deca ne mozis da napravis nesto poveke od toa,no mozis da im go razubavis zivotot.Nasata najoimlena aktivnost bese da jadime pica vo dalmetfu,vo centar...dodeka uste postoese i da odime pored kej da setame da sednime na ednna klupa i da peeme,najmnogu sakase da i ja pejam makedonsko devojce.
intezivno se druzevne 7-8 godini ona me vikase sestra,no posle prekinav poradio nejzinata majka sto razvie nekoj paranoicni psihoticni reakcii,mi e krivo sto ja truese i ane so toa gubre so godini,toa gubre postoese samo vo nejzinata glava i ja napravi i ane zaloznik na toa,proba i mene da me napravi zaloznik,no na vreme se osvestiv,no samo zaradi ane tolku dolgo se trudev da i pomognam ,da razbudam barem nekoj del ako seuste postoese od nejziniot zdrav razum,no ne mozis da pomognis na covek kojne saka da mu bide pomognata.Posledno slusnav ja naterala ane da svedoci vo centar za zenski prava,za raboti sto se samo izmisljotina vo nejzinata glava,normalno takvoto svedocenje nikoj ne go zemam za vistinito,zosto se znae deka takvite licnosto mozis lesno da manipuliras,osobeno ako toa e nekoj sto im e se na niv.Poveketo luge go znaat ovoj slucaj,no nemame zakon sto bi i pomognal na ane,vo ovoj slucaj da ja zastiti od nejzinata majka,no za ane poznavajki ja se bi napravile se bi izmislila samo da ja udovoli nejzinata majka,koja isto taka vesto manipulira so nea,stalno potencirajki ako ne sum jas...tebe nikoj ne te saka,ke bidis na ulica......da ne bese ti,jas....i jas zaradi tebe,napraviv ova......ili ona....i takvi manipulatorski muabeti,zalno vo sekoj slucaj,osven da se molam ne mozam nisto drugo da napravam,no sekogas ane ke ima posebno mesto vo srceto i mu blagodaram na Bog za tie prekrasni godini na druzenje sto gi imavme kako sestri (love5)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Ангели со скршени крила

Post by kit-kat » 09 Sep 2013, 11:16

Рипченце колку храбра мајка,посебно колку храбри родители имала таа,посебно за тоа време со предрасуди. (a2)
И јас морам да ја пофалам мојата мајка иако здрава права,остана вдовица со 2 малолетни керки од 9 и 11 години на само 36 години.Со приватен бизнис од татко ми со свекор и свекрва.
Но никогаш не потклекна,не се предаде.Со огромна верба во Бог не изведе на прав пат,со ни ронка страм или дамка црн образ не направи здрави и цврсти личности,за сега да се гордее со нас и нашите фамилии.
Не изучи со факултети,од ништо не ни скрати(облекување,јадење,шетање,факултети,апсолвентски...)
А сега како родител гледам дека само таа си знаела како.
Покажана е со прст за чесност,достоинство и верна на својот маж (кој го нема цели 20 год)и семејство.
Никогаш не излегла со некого,освен со нас и роднини,од работа дома.Сега е сама но е среќна со нас и нејзините внуци.
Вели дека е најбогата и најсреќна.И сеуште секоја недела оди на гроб кај татко ми да му каже што се дешава тука (a2)
Таа е борец мој идол,која секогаш ми е во ум,посебно лек за мојата болка,моја утеха.Кога можела таа сама можам и јас да ги поминам сите искушенија кои ми го дава животот.

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Ангели со скршени крила

Post by Vesela » 10 Sep 2013, 15:13

Ја гледаш ли онаа трудната девојка ?
- Курва!
- Не силувана е.
Го гледаш ли оној човек со рани?
- Се напил, се повредил, пијандура
- Не! Ја бранеше татковината во војната.
Го гледаш ли онаа детево што плаче?
- Разгален е премногу.
- Не! Мајка му умира.
Го гледаш ли онаа дете со него никој не си игра?
- Највероватно е чуден!
- Не! Штотуку го одбрани, своето другарче од наслиници.
Ја гледаш ли онаа дебела жена?
- Премногу јаде!
- Не онаа е болна.
Не суди на физичкиот изглед, изгледа
Не го знаеш туѓиот живот.
Погледнете околу себе и не брзајте со предвремени ЗАКЛУЧОЦИ....

За жал кај нас СЕКОГАШ се суди однапред

Одговори

Return to “Деца со посебни потреби”