Шиење облека кај шивачи

Moderator: Модератори

ivana28
Член
Член
Мислења: 200
Придружен: 30 Nov 2011, 15:46
Им се допаднал: 1 time

Re: Шиење облека кај шивачи

Post by ivana28 » 19 Dec 2011, 12:20

Еднаш бев само,да сошијам два фустани ама едниот не испадна како што сакав и очекував,и ете го во плакар само ми фаќа место.Така да никогаш повеќе мислам дека нема да отидам да шијам,подобро е готовото,да си пробаш и да си купиш.

Nadja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 445
Придружен: 26 Aug 2012, 19:03
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 52 пати

Re: Шиење облека кај шивачи

Post by Nadja » 17 Feb 2013, 13:00

Јас не сум шиела облека. Секогаш сум купувала од продавница. Не ми се оди по продавници да купувам материјал, па после тоа да одам кај шивачка скоро секој ден на проба.

Crnokosaa
Домашен член
Домашен член
Мислења: 572
Придружен: 11 Nov 2012, 22:16
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 236 пати

Re: Шиење облека кај шивачи

Post by Crnokosaa » 01 Mar 2013, 22:15

Jas da vi kazam si najdov dobar snajder i si sijam fustan sega za veridbata. Od sekogas sum sakala taka za posebni priliki da bide sosijano po moja mera i moj vkus . Svecenite fustani po butici ne mi se dopagjaat, nemozam da najdam nesto po moe, plus premnogu se dolgi i kako i da e treba da se maltretiras da go nosis na skratuvanje ako ne nesto drugo. A i mnogu poeftino me fati, pod 5 000 nema da najdis, a jas za 3 000 i materijal mnogu ubav crven saten si kupiv i na snajderot mu plativ. Pa 2 000 da zastedis bogami i ne se malku a i so kef ke si go nosis. Sekoj razlicno :))

Nadja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 445
Придружен: 26 Aug 2012, 19:03
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 52 пати

Re: Шиење облека кај шивачи

Post by Nadja » 05 Mar 2013, 01:04

Sienje obleka kaj sivaci e poeftino otkolku da ja kupis. Sestra mi za maturata siese fustan i ja cinese 4 000 denari (so materijal i rabotna raka). Da go kupese toj fustan od butik ke ja cinese poveke od 6 000 denari.

mamigabi
Редовен член
Редовен член
Мислења: 250
Придружен: 19 Jul 2013, 13:49
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Шиење облека кај шивачи

Post by mamigabi » 19 Sep 2013, 14:52

Облека купувам готова, но додека има посебна пригода шијам, затоа што вкусот ми е специфичен, така наогјам на интернет и готово. Лани си сошив прекрасно капутче, сега тетка ми ми шие труднички панталони со прерамки, со детали, со машничиња, најдов на нет, по бутици нема шанси такви да најдам, нешто изменив...тетка ми е професионална шивачка па ми се снаоѓа. Убаво е да си шие понекогаш ако имаш намилсено нешто оригинално, а не скапо (thumbup)

Одговори

Return to “Мода”