Облека за доилки

Зошто доење, совети, проблеми во доењето и се што е поврзано со доење на бебето.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
ELIANA
Редовен член
Редовен член
Мислења: 369
Придружен: 21 Dec 2009, 15:32
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 18 пати

Облека за доилки

Post by ELIANA » 16 Mar 2012, 12:39

Моето малечко ќе пристигне наскоро, и бидејќи би требало да е убаво времето во мај, сигурно ќе сакаме повеќе да шетаме, и ќе треба да го дојам надвор. И размислував за облека. Оваа маичка од мамаламол ми изгледа многу практична: http://mama.lamol.net/index.php?page=sh ... =2&lang=mk (скролнете надолу на страната за да видете поголеми слики); Бидејќи се ќе биде покриено, а отворениот дел ќе го крие бебето со главчето, ми изгледа супер. Размислував за покривка за доење да направам, но од искуство со првото, не ми изгледа многу практично, затоа што знам дека ќе му биде жешко на бебето. Е сега сакав да прашам дали знаете и други места каде се продаваат вакви блузи, маици? (smile)

Ana
Домашен член
Домашен член
Мислења: 624
Придружен: 20 Nov 2009, 11:24
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 11 пати

Re: Облека за доилки

Post by Ana » 16 Mar 2012, 13:18

vakvi maicki imam videno vo porta vlae, vo prolazot kaj zegin ima edna prodavnicka, dijagonalno od zegin, gleda kon drugata strana, i bea okolu 300 denari. tamu gledav bluza za tetka mi (ama ti zboram za pred edna godina) i sestra mi se fati za vakva bluza i bas ja zaprimetiv. ne e mala razlikata vo cena, trkni i vidi do porta

zizel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 289
Придружен: 18 Apr 2010, 11:46
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 3 пати

Re: Облека за доилки

Post by zizel » 16 Mar 2012, 13:19

Eliana jas posto mislev deka ke dojam uste vo plan bev da si napravam sama nursing blanket. eve ti go prakam blogot na zenava scroll down samo i vidi dali e nesto so mozebi ke ti bide poeftino i ke ti odgovara sama da go napravis.
http://deliacreates.blogspot.com/2012/0 ... -roar.html

Mislam deka moze da koristis kakva bilo krpa ili kebence vo zavisnost od vremenskite uslovi. POz

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: Облека за доилки

Post by happy cumulus » 16 Mar 2012, 17:14

Елијана, такви маички и мене ми изгледаат практични, ама не сум имала а и па нели не сум во МК и неможам да ти одговорам на прашањето. Викаш дека од искуство со првото покривка за доење не ти била практична. Може била дебела? Јас имам една покривка, тенка е, памучна. И само ја имам користено 2 пати и си стои така. Во Мај одам во МК, и баш ќе ми е мило да ти ја пратам по пошта, доколку мислиш дека би ти се нашла. Еве слика, баш ваква е:
https://www.uddercovers.com/images/inde ... mages_id=6
П. С. Таа цурата на сликата за жал не сум јас (smile).

Mia85
Редовен член
Редовен член
Мислења: 377
Придружен: 06 Mar 2011, 23:11
Им се допаднал: 10 пати

Re: Облека за доилки

Post by Mia85 » 16 Mar 2012, 19:58

Bravo za temava...jas maka macam so obleka za doilki...Bas sega pisuvav kaj trudnicite da ne se povtoruvam...Ana aj ubavo objasni kade tocno se naogja prodavnicata??? Fala mnogu...Ne go baratam dobro Vlae...Ja sprobav kosuli d anosam ama voopsto ne mi s eprakticni, pa kupiv nekoi bluzicki so kopcinja...ama sakam nesto po fraersko, vaka epten obicno:((((

Ana
Домашен член
Домашен член
Мислења: 624
Придружен: 20 Nov 2009, 11:24
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 11 пати

Re: Облека за доилки

Post by Ana » 19 Mar 2012, 08:46

ama ovie ne mi se vidoa bas fraerski...

ako odis vo porta od novata ulica, sto prodolzuva od domot goce - koga ke dojdes do porta vlae vrtis desno, odma posle avtobuskata na 5. od leva strana e prviot prolaz sto vodi na zegin. zegin e vo prolazot, posleden, od leva strana i gleda nakaj partizanska, a prodavnicata e vo prolazot, prvata prodavnica od desno sto gleda kon porta vlae...

ELIANA
Редовен член
Редовен член
Мислења: 369
Придружен: 21 Dec 2009, 15:32
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 18 пати

Re: Облека за доилки

Post by ELIANA » 20 Mar 2012, 13:47

Фала Ана и Жизел.
happycumulus wrote: Јас имам една покривка, тенка е, памучна. И само ја имам користено 2 пати и си стои така. Во Мај одам во МК, и баш ќе ми е мило да ти ја пратам по пошта, доколку мислиш дека би ти се нашла.
Happycumulus, јас немам пробано со таква прекривка, само со обична тетра пелена, и некако не можев да ја наместам. Ако не ти е тешко, може да ми ја пратиш, па ќе пробам. Фала многу :grin: Кога ќе стигнете, ако ја носиш, пиши ми, и ќе ти ја пишам адресата во ПП. Поздравче @};-

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: Облека за доилки

Post by happy cumulus » 26 Mar 2012, 22:02

Obavezno ke ja spakuvam :)

Crnokosaa
Домашен член
Домашен член
Мислења: 572
Придружен: 11 Nov 2012, 22:16
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 236 пати

Re: Облека за доилки

Post by Crnokosaa » 05 Jul 2013, 21:12

Mamicki mi kazaa deka trebalo da se kupi nekoj gradnik za doenje, edna drugarka ko se porodi ne znaela i ne kupila pa go pratile maz i da bara (laugh1)
Mislam deka imalo vo Tritex i ne bile skapi, treba da pobaram da vidam kakvi se ...
Koristite li vie i sho e fintava so nego ???

anabejbi
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1522
Придружен: 21 Nov 2012, 17:19
Му се допанале: 462 пати
Им се допаднал: 850 пати

Re: Облека за доилки

Post by anabejbi » 05 Jul 2013, 22:55

Crnokosa, gi imam videno i dosta se prakticni, znam moi drugarki gi imaat koristeno i mnogu se zadovolni ima gradnici a i majci takvi, samo koga ke se odlucis da zemes zemi pogolem 1 do 2 broja, velat deka gradite dopolnitelno se zgolemuvaat po poragajot.

Одговори

Return to “Доење”