Вештачки пупки

Зошто доење, совети, проблеми во доењето и се што е поврзано со доење на бебето.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Nespretna
Домашен член
Домашен член
Мислења: 553
Придружен: 17 May 2012, 05:21
Му се допанале: 86 пати
Им се допаднал: 107 пати

Вештачки пупки

Post by Nespretna » 29 Jan 2013, 20:04

Еве една тема, која гледам дека ја нема порано.
Ние малку се измачивме со доењето и лекот го најдов во вештачките (силиконски) пупки. И се беше супер, и еве ми заздравија пупките и пробувам да и дадам без силиконската и не сака да цица, се буни нешто... Некако како да не сака да ја отвори убаво устата за да цица како што треба. Полесно и дојде и нејзе со пупката, како од шише да пие... Шо знам...

Дај кажете мислење, искуство...

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Вештачки пупки

Post by Mamino_srce » 29 Jan 2013, 20:10

Јас немам искуство со тоа, ама ако таа сака така не гледам проблем, па подобро и така да сака отколку да не сака да влече и да се мачи, нели?
Мислам дека има и други жени кои поради различити причини продолжуваат со доење и со силиконски брадавици, дали поради вовлечени брадавици или слично, ама си тераат. Штом бебето ти прифаќа терај уште така, после пак ќе пробаш па можеби ќе прифати и без.
Само нека цица да расте голема девојка (smile)

Едит: а инаку некако мене ми е пологично да е потешко со силиконските пупки, сепак треба поголем напор да вложи, или не (confus) Како и да е, мислам после извесно време ќе прифати и без, пробај навечер кога е поспана да и дадеш без пупки, па со тек на време ќе се навикне, ако ептен сакаш.

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: Вештачки пупки

Post by happy cumulus » 29 Jan 2013, 21:26

Nespretna i nie bevme so silikonski pupki. Retko fakase bez. Mene sto me sovetuvaa tuka strucnjacite za doenje, vikaa deka so silikonskite pupki stimulacijata e poslaba. E sega ako ti se cini deka si imas dovolno mlekce, pa teraj si. A i mene mi e logicno kako sto ke cica bebus poveke, poveke mleko i da doaga, so ili bez silikonski pupki. Navistina maka bese de samo da se mijat, skladiraat, pa ajde pak, ama pak me spasi i mene od ranite, a i toj poveke sakase da cica so silikonski pupki. Ete toa e moeto iskustvo. Posle pak shise fati ko od sala, moze oti na pupkata bese naviknat. Maminoo srce, silikonskite pupki se mnogu polesni za fakanje, moze za toa da gi preferiraat, neznam.

Nespretna
Домашен член
Домашен член
Мислења: 553
Придружен: 17 May 2012, 05:21
Му се допанале: 86 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Вештачки пупки

Post by Nespretna » 30 Jan 2013, 02:02

Мамино срце, не можам па ич навечер, оти и јас ум поспана, и нели е малку потемно, па е можам убаво да ја наместам и ме боли.

Хепикумулус, а Иан цело време цицаше на силиконски? А за шише, немаме проблем, фаќа лесно.

Фала на советите...

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: Вештачки пупки

Post by happy cumulus » 30 Jan 2013, 02:16

Nespretna, imase denovi koga ke fatese i bez pupkite, ama potoa pocna da si gi bara ekskluzivno.

bubace
Домашен член
Домашен член
Мислења: 601
Придружен: 02 May 2012, 20:32
Му се допанале: 249 пати
Им се допаднал: 235 пати

Re: Вештачки пупки

Post by bubace » 05 Feb 2013, 12:22

Еве и Лана моја не цица дирекно од града.Со силиконски пупки сме од почеток и не се ни мачам да ја учам на ,,голо,,.Нека цица вака,и мене ми е полесно а и нејзе пошто се убави спицасти и како цуцле и доаѓаат,па без проблем ги прифаќа. Без нив никако нејке, ме тепа,плаче... (rolll) Терај си така,ич немај гајле.

SIMONA
Редовен член
Редовен член
Мислења: 273
Придружен: 27 Nov 2012, 19:01
Му се допанале: 73 пати
Им се допаднал: 81 пати

Re: Вештачки пупки

Post by SIMONA » 05 Feb 2013, 20:18

Јас имам силкионски пупки од чико,ама малиот сакаше пупка да лапа ме изеде начисто.
Си ги чувам нови се и неотпакувани ај си викам второво може ќе ме поштеди од маки (w1)
Да ве прашам онака големики се пупките?Како ви се вовлекуваше вашата пупка низ силкионските?
Некако бајагички простор ми има

Nespretna
Домашен член
Домашен член
Мислења: 553
Придружен: 17 May 2012, 05:21
Му се допанале: 86 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Вештачки пупки

Post by Nespretna » 07 Feb 2013, 16:34

Сестрата што ми беше на посета вчера, ми кажа дека воопшто не е проблем да цица со пупките и дека бебињата сакале долги пупки. И јас се чудев оти има бааги простор, и мислев да барам помали. И бааги е долга, јас мислев да не и е непријатно на цуца моја,.... Ама гледаш така сакале. И ми препорача некои специјални цуцли, што не личеле на оние што ние ги знаеме, туку биле многу долги и сите бебиња ги сакале.

Бубаче убаво што одма си почнала со пупките, јас видов бааги мака. Да знаев ќе се обезбедев порано...

SIMONA
Редовен член
Редовен член
Мислења: 273
Придружен: 27 Nov 2012, 19:01
Му се допанале: 73 пати
Им се допаднал: 81 пати

Re: Вештачки пупки

Post by SIMONA » 07 Feb 2013, 20:12

Неспретна фала за одговорот,ама малиот мој се гадеше од вештачките му доаѓаше нагон за повраќање
А голо го убиваше (comp)

Beluvce
Редовен член
Редовен член
Мислења: 347
Придружен: 15 Sep 2010, 14:18
Location: Germanija
Им се допаднал: 2 пати

Re: Вештачки пупки

Post by Beluvce » 09 Feb 2013, 09:09

eve ke go spodelam moeto iskustvo so vestackite t. e silikonski pupki....posle poragaj lucijana 1 ,5 saat cicase tolku jako trgase prvite 2-3 dena so i krv mi pusti...placev i i davav da cica imav uzasni bolki....posle 1 nedela babicata mi gi preporaca tie silikonski pupki...gi koristev 3-4 dena odeka da mi zazdravat moite...no preku silikonskite pupki nadoagase poveke mleko i Lucijana mi se zakaslivase nekogas...no vo princip zadovolna bev...ne znam kako ke bese bez niv..vo tie 3-4 dena skros zazdravija moite pupki i eve od togas 10 meseci Lucijana uste cica i nemam bolka ic ...znaci gi koristev samo 3-4 dena...nemam iskustvo za podolgotrajna upotreba...no sepak i za kratka upotreba bev zadovolna
(thumbsup)

Одговори

Return to “Доење”