Спиење и доење

Зошто доење, совети, проблеми во доењето и се што е поврзано со доење на бебето.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Одговори
novamama
Нов член
Нов член
Мислења: 12
Придружен: 22 Aug 2013, 23:48
Им се допаднал: 3 пати

Спиење и доење

Post by novamama » 23 Aug 2013, 09:32

Moeto bebence ima 4 meseci,go dojam,poslednive 3 nedeli pocna navecer da se budi na sekoj saat I pol-dva,samo sto ke zaspijam povtorno se budi,vo tekot na vecerta 5-6 pati stanuva..Dali nekoja mama imala vakov problem I dali ke pocne da spie koga ke pocnam da go dohranuvam?..Jas sum hronicno nenaspana..

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Спиење и доење

Post by Petra » 31 Aug 2013, 16:38

Новамама, ме немаше некое време на форумот, па затоа одговорот е малку покасно. Моето бебе кое сега е 12г, се будеше така навечер. Така беше се додека ја доев, до 1,5 год. После кога ја одбив почна да си спие по цела ноќ. Кај мене речиси цело време додека ја доев беше само на доење. Јас исто бев хронично ненаспана. По седум пати се будеше во текот на ноќта. Не дека сите тие пати беше гладна туку малку ќе цицне и сакаше така да спие на грдата, ќе ја оставев и додека сум заспала ете пак некој ме буди, така весело и разиграно во креветчето, а јас едвај очи отварав. По 2-3 часа спиев додека ја доев, денски немало шанси од обврски да спијам. (smile)
Имаше мајки, кои заради тие будења, воведоа дохрана уште одма да спијат бебушието цела ноќ. Они беа наспани, кога ќе се сретневме кажуваа дека им спијата бебињата по цела ноќ. Јас одлучив дека ќе биде само на мајчино млеко, па и да се будам толку пати.
Не мора да значи дека кај тебе ќе се буди по цела ноќ ако сте само на доење. Може ќе биде само период. Кај мене беше така од почетокот, кај тебе само овие три недели. Се надевам веќе пак си спие цела ноќ. (bu) (a2)

novamama
Нов член
Нов член
Мислења: 12
Придружен: 22 Aug 2013, 23:48
Им се допаднал: 3 пати

Re: Спиење и доење

Post by novamama » 31 Aug 2013, 23:44

Petra se nadevam deka ke pocne da spie koga ke pocnam da go hranam..Do cetvrtiot mesec beshe ok,zaspivashe vo 10 I prvoto budenje beshe vo 3 pa vo 7 I bev naspana,ama sega :\ ..Preku den ne mozam nisto da pravam kako zombi sum,a taman ke zaspie ke legnam I jas I ke si podreme po pola saat do 40 min I beter sum :) ..Bravo kako si izdrzala do 1,5 god..Se e ok ama koga ne si naspan :0 ..Pozdravce Petra edvaj cekam da pospijam barem edna vecer :))

Одговори

Return to “Доење”