Доење, диета и вежбање

Зошто доење, совети, проблеми во доењето и се што е поврзано со доење на бебето.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Одговори
Fiona
Редовен член
Редовен член
Мислења: 324
Придружен: 13 Jul 2012, 12:56
Location: Скопје
Му се допанале: 35 пати
Им се допаднал: 137 пати

Доење, диета и вежбање

Post by Fiona » 26 Sep 2013, 11:01

Мајки доилки, сакам да прашам додека доите дали вежбате нешто (орбитрек,аеробик) и дали имате некој режим на исхрана?
Сакам да почнам на аеробик, малечкото ми има 3ипол месеци.. време ми е мислам (smile)
сепак сакам да слушнам искуство со вежбање и доење
ви благодарам (smile)

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1126
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1339 пати
Им се допаднал: 891 пати

Re: Доење, диета и вежбање

Post by ripcence » 26 Sep 2013, 15:13

Фиона незнам да ти одговорам од лично искуство бидејќи јас немав потреба од вежбање и диети, многу брзо си се вратив како што си бев после породувањето. Мислам дека за диети е рано бидејки доиш ти треба храна заради млекото се трошиш со доењето.
Пред 5мес. се породи братучедка на мм и гледам почнала со тренинг во теретана, баш ја прашав дали смее, ми кажа дека не смеело да се вежба се додека не исчезне онаа темна линија што се појавува на стомакот од папокот надолу, се додека ја има сеуште органите се враќаат на своето место, а штом исчезне безбедно е да се вежба.
Незнам кој и го дал тој совет, сметај го ова како лаички одговор. (a2)

sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1150
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 547 пати
Им се допаднал: 733 пати

Re: Доење, диета и вежбање

Post by sunshine_2012 » 29 Sep 2013, 22:46

Ја чекав да наполнат 6 месеци па тогаш вежбав, не некоиинтезивни вежби туку за размрдување, сум читала дека и токсините кои што ги испушта телото деле во млекото, но незнам колку е тоа точно, сигурно нешто оди ама колку процент не сум сигурна.Јас трчав ама диети никогаш не сум држела. ти треба разновидна храна, можеш да ги отфрлиш јагленохидратите, и да се обрнеш на интегралните работи( ориз, леб итн). незнам сега дали би смеала да одеш во теретана и сличо, најверојатно е добро да се консултираш со твојот матичен доктор. (kup)

Одговори

Return to “Доење”