Немање доволно млеко

Зошто доење, совети, проблеми во доењето и се што е поврзано со доење на бебето.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Немање доволно млеко

Post by SMESKO » 15 Dec 2015, 18:41

Да Слатка тое е многу време,на болница ми рекоа да ја ставам да цица и на двете(на по4етокот не сакаше да цица ни од едната што цицаше,ама даде Господ 5 ден фате да цица,а млеко имав уште од 3 месец кога бев трудна во Д,така да немав никаков проблем со количината млеко,најголемиот проблем беше немање на брадавици (tongue) ги тргав со шприц,со пумпицата и сеуште немам оформени никакви брадавки (laugh1) ).
Слатка малата не цица?Неможам да сфатам,и даваш да цица па се измолзуваш (confus) ,а тоа дека ќе те одбие ако подолго време пие млеко од шише тоа сигурно,затоа избегнувај колку што можиш.

Lena_nela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1155
Придружен: 13 Dec 2013, 15:56
Му се допанале: 1200 пати
Им се допаднал: 825 пати

Re: Немање доволно млеко

Post by Lena_nela » 15 Dec 2015, 22:01

Да, Смешко од двете гради само 15 мл. (cry)
Попладнево пробав повторно и од едната града не излезе ни капка,а од другата 3-4 капки,а во меѓу време го ставав на гради и као нешто цицна.А градиве ми се памук меки,на сабајле се поцврсти и тоа е,маки живи,ма само да ми придојде па и да се измолзувам цело време,нема да ми биде тешко.

snegulka83
Редовен член
Редовен член
Мислења: 446
Придружен: 14 Nov 2013, 12:15
Му се допанале: 87 пати
Им се допаднал: 102 пати

Re: Немање доволно млеко

Post by snegulka83 » 15 Dec 2015, 22:55

Ајде и јас да пишам на темава. И јас бев ист случај како Лена_нела. Ја ставав на града на два саати, после измолував и тие неколку капки и ги додавав. Имав многу малку млеко и првиот месец ја дохранував со адаптирано 5 пати по 30 мл. на ден. Бев многу упорна, пиев лакта микс и боза, дури по три недели од пораѓај ми дојде млеко и ја исфрливме дохраната. Кај сите со царски млекото иде покасно ама мора стимулација. Уште ја дојам и млеко имам доволно. Гушка до Максим.

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Немање доволно млеко

Post by sweety » 16 Dec 2015, 10:23

да Смешко само се измолзувам оти на почетокот ја ставав на града но јас немав млеко и кога се роди имаше околу две кила па изгуби во болница и ја дохрануваа она беше мала и нрмаше доволно снага да влече за да надојде млеко и едино ми преостануваше да се измолзувам за да видиме дали имам млеко и не советуваа дека мора од шише бар првиот месец да имам контрола колку мл ќе испие од шишето и дали ќе напредува, е вчера ја ставив на града имаше цркање не сака да фати, едино што потегли е со вештачката пупка и незнам до кога вака ќе тереме.

Lena_nela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1155
Придружен: 13 Dec 2013, 15:56
Му се допанале: 1200 пати
Им се допаднал: 825 пати

Re: Немање доволно млеко

Post by Lena_nela » 17 Dec 2015, 17:17

Снегулка ми даде малку надеш дека можеби ке ми дојде и на мене млеко,зш јас и со првото имав исто проблем,5месеци цицаше од мене ,но тоа не беше доволно и го дохранував,после 5месец скроз снемав млеко,а пиев и чај и боза,се што ке слушнев.

Maceto
Домашен член
Домашен член
Мислења: 668
Придружен: 28 Oct 2014, 14:39
Му се допанале: 574 пати
Им се допаднал: 396 пати

Re: Немање доволно млеко

Post by Maceto » 17 Dec 2015, 23:37

Свити уште на почеток кога те читав иста ама скроз иста бев и јас,се надевам дека вие ќе почнете со цицање,јас се одмолзував 40 дена ден и ноќ на секои два саати,а со одмолзувањето се намалува млекото бидејќи не е исто како кога цица бебе,тоа ми беше најтешкиот период.Сите ми викаа мала е нема сила да влечи,ама ете така јас си останав без млеко.Затоа совет најдобро намерен од мене ставај ја да цица ако треба и со силиконски брадавици,кај мене ни тоа не успеа,се надевам дека ќе имаш успешно доење.Со среќа мила потполно те сваќам (big-hug)

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Немање доволно млеко

Post by sweety » 18 Dec 2015, 12:03

оф маче мојата се роди 1930кг. и изгуби во болница стигна до 1750 она уште веднаш си фати цице ама оти ептен мала она влечеше ама ен јас немам млеко она се измори заспие после од шишето иста песна испие 20 мл. и си заспие неможеме да ја разбудиме затоа и останавме две ипол недели во болница додека иба не почна сама да пие и да напредува не не пуштија и сега ќе нејќе да фати цице епа ќе несака кога детето се одвикна,шти е тоа малку е напорно ама ќе помине па и не е многу страшно ќе издржиме затоа сме мајки.

Maceto
Домашен член
Домашен член
Мислења: 668
Придружен: 28 Oct 2014, 14:39
Му се допанале: 574 пати
Им се допаднал: 396 пати

Re: Немање доволно млеко

Post by Maceto » 18 Dec 2015, 12:15

Слатка мила за бебе се се издржува,една моја другарка со вештачки брадавици цицаше од раѓање нон стоп и во 3 месеци само почна да си цица без нив,ти имаш голема надеж за цицањето така само продолжи и ќе помине најтешкиот период,а она сега си е порасната и се повеќе ќе има сила за влечење,храбро мајка (big-hug) (love5)

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Немање доволно млеко

Post by sweety » 20 Dec 2015, 22:08

почесто почнав да ја ставам на града прв пат нормално не сакаше како да се гадеше после полека фана цицаше и пак се рацрка и дадов од шише испи 20гр о си спиеше три саата , сега пак и дадов ама очигледно не беше гладна малку цицна иама биѕно фати од прва без плачки , ќе видиме дај Боже да си полнр убаво да си цица без шише.

Одговори

Return to “Доење”