Немање доволно млеко

Зошто доење, совети, проблеми во доењето и се што е поврзано со доење на бебето.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Dmax
Нов член
Нов член
Мислења: 28
Придружен: 01 Feb 2014, 22:01

Немање доволно млеко

Post by Dmax » 11 Sep 2014, 22:00

Моето бебенце има 7 месеци ама во последниве два месеци немам доволно мајчино млеко а бебето сакат да го дојам дали е добро да применам адаптирано млеко, прашав во фармациа прво ми предложија чај за мене и ми дојде малку повеќе млеко, али не доволно потоа ми предложија капки али подобрување нема. Нормално му давам и дохрана плазма, овошни јогурти, децки каши, овошје млено. дали има некој слично искусво или некој совет и с.л.

sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1153
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 548 пати
Им се допаднал: 738 пати

Re: Немање доволно млеко

Post by sunshine_2012 » 11 Sep 2014, 23:01

Јас немам вакво искуство, но штом повеке ти немаш млеко, јас би ти препорачила да му дадеш адаптирано млеко барем до годинадена, па после да му го заменеш со кравјото, ( кравјотот млеко потешко се вари па така да не избрзувај со него).
се надевам дека ке се навикне на адаптираното млеко без проблем. (big-hug)

Tina9
Редовен член
Редовен член
Мислења: 318
Придружен: 11 Jul 2014, 15:50
Му се допанале: 94 пати
Им се допаднал: 177 пати

Re: Немање доволно млеко

Post by Tina9 » 12 Sep 2014, 07:29

Jas piev po litar boza i litar caj za doilki dnevno plus 2 litri drugi tecnosti. Sega imam dovolno mleko i pijam samo voda, mleko, jogurt. Bozata i cajot mi pomognaa da go vratam mlekoto zasto sosema go izgubiv. Cajot mozes da go kupis vo bilna apteka vo Skopje. Ke ti dadat 5 vrsti caj koi gi mesas i vo litar voda stavas 4 lazici. Mislam deka bea kim, anason, grcko seme, bosilek i majcina dusica.

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Немање доволно млеко

Post by maried » 12 Sep 2014, 14:10

Исто и јас би ти го препорачала тој чај како Тина, јас го пиев неколку месеца. Пробај, ако не како алтернатива адаптирано до една година.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11055
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5852 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Немање доволно млеко

Post by Debora » 12 Sep 2014, 15:52

Не знам дали си го видела ова, храна и чаеви за повеќе млеко http://tvoebebe.com/DOENJE/so-hrana-do-poveke-mleko Се надевам дека и кај тебе ќе помогне, многу жени се фалеа од чаевите. Има пишувано и во темата за проблми при доењето.

sju
Член
Член
Мислења: 155
Придружен: 19 Apr 2012, 14:26
Му се допанале: 28 пати
Им се допаднал: 68 пати

Re: Немање доволно млеко

Post by sju » 12 Sep 2014, 17:53

Јас мислам да пробаш и да дадеш се од себе да си го доиш. Храната и чаевите не се пресудни. Ке имаш млеко се додека цица. Без стресови и нервози. Познавам мајки што имале големи кризи во доењето но ги надминале.( доеле потоа и до 2 години. За жал јас со првото бебче при првата криза посегнав по ад. И згрешив. Преминавме после 2 месец само на ад бидејки бебето не цицаше доволно а и по лесно ми беше да забркам ад и бебе мирно и јас мирна. Е сега со второто( скоро 2 месеци е) само цицање. Ми оравеше дубари со чај ама и чајот го прекинав скроз. Сега само цице и со господ напред. Млекото се ствара по системот потреба- побарувачка. Дај се од себе да го доиш уште. Поздрав

Dmax
Нов член
Нов член
Мислења: 28
Придружен: 01 Feb 2014, 22:01

Re: Немање доволно млеко

Post by Dmax » 16 Sep 2014, 16:28

Probav od nekolku caevu mleko piev dosta i imav malce ama nedovolno za nego se nervira i se trgnuva bi mizelo da mi se vrati mlekoto zasti ne sum bez ic ama pod golem stres sum i mi se blokira pa ete zedov adaptirano i my napraviv no on ke proba malce i ke pocne da go trgnuva so racete od usta ne go saka ima tri meaeci ne e napien mleko ni kapka oslabnat e.....toa e toa mn sum zagrizena vo oktomvri ni umaat zakazano na pedijatar pa ke vidam sto ke recat tamu.Seoak fala vi na site Zza vremeto i za sovetite se najdobro.:)

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Немање доволно млеко

Post by maried » 16 Sep 2014, 18:12

Извини, ама ќе чекаш до октомври??? На твое место би отишла утре. Сепак тоа е бебе од 3 месеца и според мене одма на педијатар.

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Немање доволно млеко

Post by Радост » 16 Sep 2014, 19:03

Јас пак ја сфатив дека три месеци поминале одкако не е напиен млеко. Јас колку што се сеќавам, некаде околу 7 месеци треба да е бебушот сега.
Во секој случај се согласувам со мериед, појди порано на лекар ... премногу е мало за да не пие никакво млеко, постојат повеќе алтернативи и начини.

Dmax
Нов член
Нов член
Мислења: 28
Придружен: 01 Feb 2014, 22:01

Re: Немање доволно млеко

Post by Dmax » 16 Sep 2014, 20:44

Da 7 meseci ima bebeto 3 meseci nema pieno mleko i da veke se javiv i zakazav za utre ne mi e jasno zasto nesaka adaptirano ama sto znam vecerva probav i mu dadov sirenje i zdenki pa da kazam dobro se najade koga mu davam voda da pie od sise on misli deka e mleko i nesaka koga ke proba deka e voda ja pie heh

Одговори

Return to “Доење”