Немање доволно млеко

Зошто доење, совети, проблеми во доењето и се што е поврзано со доење на бебето.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
SnowWhite91
Нов член
Нов член
Мислења: 2
Придружен: 04 Feb 2015, 16:49
Им се допаднал: 2 пати

Re: Немање доволно млеко

Post by SnowWhite91 » 06 Feb 2015, 16:49

Јас првите денови немав доволно млеко, па со еден „бабин лек“ го решив проблемот.
Земав една тиква, ја исеков на пола и на градите го ставив тоа мекото што е околу семките. Стоеше околу 20 мин. и верувајте дека одма ги осетив како ми натежнаа и одма бебуш си се најаде убаво. Ставав 2-3 пати и еве сега за сега немам проблем.
Ми кажаа дека тоа помага и за доилки кои немаат доволно млеко.

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Немање доволно млеко

Post by Bube » 16 Feb 2015, 10:10

Kako znaeme deka nemame dovolno mleko?
Jas mislam deka kerka e non stop gladna. Sme samo na cicanje ama bara mno gu cesto, samo so ke ja trgnam od gradata nema da mine ni pola saat ipak mrda so glavceto kako za cicanje.
Levata grada mi e mnogu bolna koga cicame duri da trgne zvezdi brojam pa zemav pumpa demk da izmolzuvam od nejze duri da mi pominat ragadite. I uspeav da izmolzam samo 50 ml.tie izlegoa na pocetokot I posle nisto . Pumpaj pumpaj nisto (ner)
Ja nosam deneska na merenje pa tezinata da ni kaze sto da pravime

sju
Член
Член
Мислења: 155
Придружен: 19 Apr 2012, 14:26
Му се допанале: 28 пати
Им се допаднал: 68 пати

Re: Немање доволно млеко

Post by sju » 16 Feb 2015, 11:07

Bube, ne se opteretuvaj dali imash mleko ili ne. Bitno e bebe da cica i mlekoto si nadoaga onolku kolku e potrebno. Ti si super so 50 ml, jas ni 10 ml ne mozam da izmolzam a bebe cica polni 7 meseci. Samo strplivo i nikako dohrana. Jadi vo umereni kolicini i pij od cajot za doilki od bilna.

Bilence 123
Член
Член
Мислења: 156
Придружен: 18 Aug 2014, 18:33
Им се допаднал: 18 пати

Re: Немање доволно млеко

Post by Bilence 123 » 15 Jun 2015, 12:54

Јас пијам чај Лакта Микс-чајна мешавина составена од 5 врсти чај : мајчина душица, анасон, плод од грчко семе, ким, маточина и многу ми помогна за млеко а и за грчеви на бебето. Го има во аптеките.

Lena_nela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1155
Придружен: 13 Dec 2013, 15:56
Му се допанале: 1200 пати
Им се допаднал: 825 пати

Re: Немање доволно млеко

Post by Lena_nela » 14 Dec 2015, 15:42

Ајде да си прашам јас овде,значи дидека бев во болница сестрата ми мереше подои и најмногу што имаше бебе исцицано беше 10 мл.И кога ме пуштија ми рекоа дома да го дохранувам со 50 мл. плус АД.млеко. Е сега одкако си дојдов дома пијам од овај чај што е на билна база,па сакав да ве прашам за колку дена почна да дејствува чајот. Јас почнав од вчера и пијам по литар од него,башка млеко,сок...

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2252
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 933 пати
Им се допаднал: 1188 пати

Re: Немање доволно млеко

Post by sweety » 14 Dec 2015, 15:51

јас уште од првиот ден од пораѓај пиев од тој чај за доилки, но на почетокот немав млеко три дена од пораѓајот почнав да се измолзувам и почна да надоаѓа, велат дека кај жените со царски може и од 5-7 дена да трае дидека да надијде млекото, но ставај го почесто на цице у масирај ги градите со потопла вода

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1418
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1551 пати
Им се допаднал: 905 пати

Re: Немање доволно млеко

Post by SMESKO » 14 Dec 2015, 22:44

Лена Нела мила тој чај обавезно ќе го пиеш јас пиев од Хип и беше многу ефикасен се пиеше најмногу 3 до 4 чаши.Исто така многу ми помогна и бозата,ама исто така имај на ум да не претеруваш со течности јас тоа на моја кожа го осетивпиев по 5 л течности и многу ми се намале млекото,обратно дејство има.Значи 2 л течност е доволно.Тоа е моето искуство,Ви посакувам успешно доење,нека е здрав и жив (a2)

Lena_nela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1155
Придружен: 13 Dec 2013, 15:56
Му се допанале: 1200 пати
Им се допаднал: 825 пати

Re: Немање доволно млеко

Post by Lena_nela » 15 Dec 2015, 14:15

Фала ви милички,еве јас го пијам по литар чај дневно,плус млеко,сокови,е сега да пробам боза. Инаку го ставам на гради обавезно,а синојка од 9ч.до сабајле 9ч. значи 12,саати не му давав за да видам колку имам подој,сабајле се измилзував со Чико пумпа и извлеков 15 мл. млеко па му го дадов од шише.

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1418
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1551 пати
Им се допаднал: 905 пати

Re: Немање доволно млеко

Post by SMESKO » 15 Dec 2015, 14:22

Лена Нела 15 мл вкупно од двете гради?
Јас се измолзував 5 пати во исто време(пр.во 17 часот,па во 22 часот.па во 3 ч па во 08ч па во 13 часот и истото пак),измолзував по 120 мл на почеток па ми се намале на 90 мл после некое време(ова ти зборувам од едната града),од другата града цицаше.
Јас имав baby nova пумпа и сум презадоволна.
И сепак по4екај за да додаваш млеко,прво мислам дека треба да се види дали напредува малиот.
Ти посакуав да не треба да се измолзуваш зш тоа го поминав и не му посакувам на никого да поминува низ тоа,јас тоа упорно го правев 7 месеци ама не е тоа тоа (ner) .
Ајде те чекам да се пофалиш дека малиот напредува супер и си цица (love5)

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2252
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 933 пати
Им се допаднал: 1188 пати

Re: Немање доволно млеко

Post by sweety » 15 Dec 2015, 17:51

а јас на секој три саата се измолзувам, навечер на четири -пет, зар не е тоа многу долг период Смешко за измолзување, или така во болница ви кажаа, во право си ептен е напорно ова од една страна е убаво што пие мајчино млеко а од друга страна напорно ми е преку ден не ама навечер додека неа ја средам и плус кога се сетам дека треба да се измолзувам (ner) многу ми е страв дека малата нема да цица дека ќе стане мрзлива ама што е тоа е, до кога треба ќе се измолзувам.

Одговори

Return to “Доење”