Закон за доилки

Зошто доење, совети, проблеми во доењето и се што е поврзано со доење на бебето.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Одговори
ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1126
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1339 пати
Им се допаднал: 891 пати

Закон за доилки

Post by ripcence » 09 Dec 2014, 02:47

Законот за работни односи, Службен весник бр. 52 член 171, кој гласи: ,,Работничката која го дои детето и по изминувањето на отсуството поради бременост, раѓање и родителство, ќе започне да работи со полно работно време, има право на платена пауза во текот на работното време, во траење на еден и пол час дневно, во кое време се засметува и дневната пауза. Тоа право го има работничката до наполнета една година возраст на детето."

Се подготвувам за тргнување на работа, па ме интересира колку ова кај нас функционира, дали некоја мама го побарала своето право, искрено кај мене на раб до сега никој не побарал, изгледа јас ќе бидам првата. Се прашувам дали ако побарам ќе можат да ми речат Пријатно(отказ)?

Mau
Домашен член
Домашен член
Мислења: 592
Придружен: 09 Mar 2014, 12:47
Му се допанале: 47 пати
Им се допаднал: 334 пати

Re: Закон за доилки

Post by Mau » 09 Dec 2014, 11:47

Рипченце, другарка ми тргна на работа минатата недела, работи во државна фирма и го користи правото (pipi)

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Закон за доилки

Post by happiness » 09 Dec 2014, 13:35

ripcence nekade porano imam procitano deka si vrabotena vo trgovija i jas imam raboteno i pred da ostanam bremena t.e ne docekaj ni svadbata da ja napram pocnaja so muabeti ete sega svadba ppa ke si ostanis bremena mt raboti ti nema da mozis da e navednuvas nema da mozis da krevas itn itn... a rabotev za niv dve godini bez den odmor (ner)
i bas togas razgovarav so prijatelka koja raboti vo ujp i mi veli ako si na neopredeleno rabotno vreme samo togas zakonot te zastituva ne smej da te izbrka ako si bremena ama so tek na vreme mozi da te izvaj manjak i (sto e mnogu ednostavno koga si ima kluc od dukanot ) po toj osnov pak mozi da te izbrka i tuka nikakov zakon ne te zastitva
ako si kaj privatnik ne znam so da ti recam jas si zaminav nemozev da gi trpam i pred svadbata rekov barem mesec dva kolku bea deka ke si se odmoram i ke si se spremam i si dadov otkaz duri da recam i dekamilo mu beshe so si ojdov togas bev nervozna ama sega mi e milo so si zaminav
drzavnoto e drugo mau za tie firmi se nosat zakoni a kaj ovie drugive retko da se pocituvaat

a prijatelka moja isto vo trgovija ja zadrzaa na rab duri zemase porodilno i koga gi prasa za koj den da se vrati znaci skoro godina i vetuvaa deka se vrati na rab bez nikakvi privilegii da bara i rekoja deka nemozele da go ispustat devojceto sto go vrabotile na nejzino mesto pa demek ako se oslobodi mesto ke ja pobaraat vo idnina (rp)

ehhh tesko vreme dojde pa sega sto slusnav deka se planirase porodilnoto da ne go plaka drzavata tuku rabodavecot i ako se usvoj tesko deka nekoja od privatna firma bi zemala porodilno otkazi ke delat kako alva
znaci ova sto go pisam e za bitola za dr gradovi ne znam kako e

inaku na kraj ripce jas sum da si go baras toa pravo te podrzuvam celosno (big-hug)

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1126
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1339 пати
Им се допаднал: 891 пати

Re: Закон за доилки

Post by ripcence » 09 Dec 2014, 23:15

Да, ќе барам, па и да ја имам таа среќа да ме избркаат, поголема услуга ќе ми направат. (smile)

Одговори

Return to “Доење”