Проблеми при доењето

Зошто доење, совети, проблеми во доењето и се што е поврзано со доење на бебето.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Bilence 123
Член
Член
Мислења: 156
Придружен: 18 Aug 2014, 18:33
Им се допаднал: 18 пати

Re: Проблеми при доењето

Post by Bilence 123 » 27 May 2015, 20:27

Ninina mama, a kako dosega ubavo si cicala i odednas nesaka, mislam dosega jaziceto ne pravelo problem ili??

NininaMama
Нов член
Нов член
Мислења: 4
Придружен: 23 May 2015, 13:10

Re: Проблеми при доењето

Post by NininaMama » 27 May 2015, 22:20

Ne taa ima maka uste od pocetokot ama doktorive mi velea stom napreduva vo kilaza demek se e vo red, a toa sto place se luti i sto cica taka receno so sila ne e bitno (confus)

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Проблеми при доењето

Post by sweety » 24 Dec 2015, 23:11

едната града ја фаќа и си цица малкубпоплаче додека да дојде млеко а од другата црка нема шанси да ја фати , може ли некој совет како да ја наѕерам да фати да си цица

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Проблеми при доењето

Post by ivvi<3 » 25 Dec 2015, 01:04

Свити, си пробала во различни положби да доиш? Бидејќи и тоа има врска.

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Проблеми при доењето

Post by sweety » 25 Dec 2015, 11:28

ја фати и другата денес, само неколку пати повлече ја мрзи се лути кога гледа дека не и тече млекце ,ама почесто ќе ја ставам на града, вчера си цицаше од градата и си спиеше 4 саата, ќе видиме како ќе биди денеска, морам да бидам упорна.

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Проблеми при доењето

Post by Bube » 25 Dec 2015, 11:39

Да Слатка биди упорна се ќе се среди за кратко и после доењето ќе е песна. Те охрабрувам затоа што јас потклекнав на неинформираност од моја страна морам да признаам и слушајќи некомпетентни доктори, има млеко нема млеко дај дохрана ..и плус други проблеми ми се собраа и се доевме само два месеци и уште жалам. Таа блискост со бебуш ахх па да не зборувам за тоа колку е здраво .
Гушкајте се доете се ова е најубавото нешто (racinja)

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Проблеми при доењето

Post by sweety » 25 Dec 2015, 16:29

фала ви ан советите, цица ако ја фанам во добрите ако е гладна и се рацрка нена шанси да фати сите околу мене велат дека тешко ќе се научи да цица а јас сепак имам огромна надеж, инаку се буди на секој два и пол саата до три за млеко.Понекогаш кака зелено педијатерката ми кажа дека е гладна да и воведам АД а зошто кога добро си напредува за две недели има качено 580гр

Maceto
Домашен член
Домашен член
Мислења: 668
Придружен: 28 Oct 2014, 14:39
Му се допанале: 574 пати
Им се допаднал: 396 пати

Re: Проблеми при доењето

Post by Maceto » 25 Dec 2015, 16:30

Браво Слатка,само продолжи така,ќе биде се како што треба а и веќе сте влегле во шема,а баш како што спомнаа после доењето ќе ти биде прелесно и за 5 мин ќе си се најаде бебуш и за здраво колку е ич да не збориме.Немој да почнуваш со АД,предобро напредува,а и таман си фати ред бебето со цицање.Зелена кака и не секогаш е глад.Приклучи се на фв во соба за доење има една Др.Јулија дава предобри совети за доење и на сите мајки им има помогнато.Ме радува секогаш кога пишуваш за тоа,пошто низ истите маки поминав,ама овде се гледа успешност (big-hug) Гушки за вас двете (joy)

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Проблеми при доењето

Post by sweety » 25 Dec 2015, 16:35

Maceto wrote:Браво Слатка,само продолжи така,ќе биде се како што треба а и веќе сте влегле во шема,а баш како што спомнаа после доењето ќе ти биде прелесно и за 5 мин ќе си се најаде бебуш и за здраво колку е ич да не збориме.Ме радува секогаш кога пишуваш за тоа,пошто низ истите маки поминав,ама овде се гледа успешност (big-hug) Гушки за вас двете (joy)
ќе видиме колку р успешно фаќа ана пак шишето е до нас денес ептен слабо цицаше а и приметувам дека покасно ми надоаѓа млеко ако претходно на два саата денес тек на четири она влечеше ама виде дека нема млеко и се налути, ми е страв дека се намалува количеството.

Maceto
Домашен член
Домашен член
Мислења: 668
Придружен: 28 Oct 2014, 14:39
Му се допанале: 574 пати
Им се допаднал: 396 пати

Re: Проблеми при доењето

Post by Maceto » 25 Dec 2015, 16:46

*sweety* wrote:
Maceto wrote:Браво Слатка,само продолжи така,ќе биде се како што треба а и веќе сте влегле во шема,а баш како што спомнаа после доењето ќе ти биде прелесно и за 5 мин ќе си се најаде бебуш и за здраво колку е ич да не збориме.Ме радува секогаш кога пишуваш за тоа,пошто низ истите маки поминав,ама овде се гледа успешност (big-hug) Гушки за вас двете (joy)
ќе видиме колку р успешно фаќа ана пак шишето е до нас денес ептен слабо цицаше а и приметувам дека покасно ми надоаѓа млеко ако претходно на два саата денес тек на четири она влечеше ама виде дека нема млеко и се налути, ми е страв дека се намалува количеството.
Леле слатка не ми се верува што пишуваш,ама до детали низ истото поминав јас,дури кожа ми се ежи,како јас да пишувам,едвај цицаше В од едната града,а од другата несакаше,јас се изнамачив со измолзувањето на секои два саати,сите ме прашуваа дали сум упорна,а на мене коса ми се крева,ама и претходно ти кажав дека со тоа се намалува млекото,ама може кај тебе ќе се средат работите.Мене тоа ми беше најтешкиот период,само си плачев и се нервирав,и на крај сватив дека со сила убавина небива,пресеков,се вратив во позитива како што сум секогаш и од тогаш и двете си бевме пресреќни и и се радував ма нејзиното растење.Со среќа и ти посакувам успешно доење,ама ако сакаат сите нека ме осудат,ама ако нешто небива небива,со сила убавина небидува.Те гушкам најсилно на свет (big-hug)

Одговори

Return to “Доење”