Проблеми при доењето

Зошто доење, совети, проблеми во доењето и се што е поврзано со доење на бебето.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2252
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 933 пати
Им се допаднал: 1188 пати

Re: Проблеми при доењето

Post by sweety » 29 Dec 2015, 15:57

ништо од нашето цицање само ја легнам и се расцркува а не пак да фати да цица , што е тоа јас пак ќе пробувам ама тешко ќе биде

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Проблеми при доењето

Post by Bube » 29 Dec 2015, 16:26

Слатка а да пробаш во друга положба да не ја легнуваш . Ќерка ми и ден денес не сака да е легната. И не се нервирај, само смирено . Битно се трудите. И пиши и на докторката јулија од соба за доење таа најубаво ќе те упати

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2252
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 933 пати
Им се допаднал: 1188 пати

Re: Проблеми при доењето

Post by sweety » 30 Dec 2015, 18:34

а како да и пишам јас сум зачленета ама на групата таму мајки делат искуства нема како да и пишам на докторката

Maceto
Домашен член
Домашен член
Мислења: 668
Придружен: 28 Oct 2014, 14:39
Му се допанале: 574 пати
Им се допаднал: 396 пати

Re: Проблеми при доењето

Post by Maceto » 30 Dec 2015, 18:55

*sweety* wrote:а како да и пишам јас сум зачленета ама на групата таму мајки делат искуства нема како да и пишам на докторката
Кликни на нејзиниот профил и пиши и во инбокс и напиши анонимно.
Јас те подржувам во упорноста,но гледам дека даваш се од себе,се надевам дека ќе има успех,но немој да си го мачиш детето ако сака сака,ако не не.Не ми се верува како јас да се читам самата себе (big-hug)

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2252
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 933 пати
Им се допаднал: 1188 пати

Re: Проблеми при доењето

Post by sweety » 30 Dec 2015, 22:06

незнам може и не бев многу упорна рве не сум ја ставила цел ден овие денови имав некој обврски и воопшто не е ставена на града, нема што да ср нервирам што е тоа е.

Maceto
Домашен член
Домашен член
Мислења: 668
Придружен: 28 Oct 2014, 14:39
Му се допанале: 574 пати
Им се допаднал: 396 пати

Re: Проблеми при доењето

Post by Maceto » 31 Dec 2015, 15:33

*sweety* wrote:незнам може и не бев многу упорна рве не сум ја ставила цел ден овие денови имав некој обврски и воопшто не е ставена на града, нема што да ср нервирам што е тоа е.
Доволно беше упорна не си фрлај вина на себе,едноставно детето несака да цица,сега уживај си во растењето со ќеркичката и гушкајте се и милувајте.Кај мене доаѓаа секој ден и педијатри и патронажни да ми ја наместат на града,положба и сл,но ете она кога викне од памет не изместуваше,дури се затајуваше и никој немаше одговор зашто не сака да цица,ете несакаше.
Гушки до вас двете и среќни празници (grupna-gushka)

Lena_nela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1155
Придружен: 13 Dec 2013, 15:56
Му се допанале: 1200 пати
Им се допаднал: 825 пати

Re: Проблеми при доењето

Post by Lena_nela » 31 Dec 2015, 15:45

А моето не да сака да цица, обесено е само на гради но за џабе,првите голтки му се полни устето,дури се засркнува и по 5 мин.нема ништо,па колку се нервира и како трга,но тоа е мајка природа не ме дарувала со млеко,па морам после тоа со шише и ад млеко (sad1) Но нека е здраво и живо и да си напредува па сега не е ни прво ни последно со дохрана.
Слатка јас имав другарка и нејзе ќеркичката не сака да цица,т.с на едната града и нема брадавица(мислам равна и е) а другата и е нормална но бебушка не сака па се измолзуваше некое време и од шише и даваше,а после тоа и снема млеко па остана на АД.но цуцата си е машала напредна,големка.

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2252
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 933 пати
Им се допаднал: 1188 пати

Re: Проблеми при доењето

Post by sweety » 31 Dec 2015, 16:25

Јас не се обвинувам, кај нас беше друга ситуацијата и немаше друго имам пишано да не се повторувам , моравме така со измолзување и да го пие, она сега пак кога ја ставам си цица , 10-15 мин е на града заспие ама не се доцицува како што треба, на пример да се нацица убвао да си спие туку она малку и толку понатака не сака мора шише а јас да се измолзоам.Некни и на гости бевме носи пумпа, носи шишиња, посебно за неа млекце комплицирано е , ама да асме живи и здрави ,битно она си напредува, вчера ја меривме имавме контрола за една недела има напреднато 300 гр, (cl)

Girl23
Нов член
Нов член
Мислења: 99
Придружен: 21 Dec 2015, 19:04
Му се допанале: 4 пати
Им се допаднал: 33 пати

Re: Проблеми при доењето

Post by Girl23 » 03 Jan 2016, 23:37

Здраво на сите имам вдлабнати брадавици па имам доста читано по интернет дека тие не биле ништо ризични и може само да имам проблем при доење а може да испаднат и во текот на бременоста ве молам пишете ми доколку некој има вакво искуство (sad1)

sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1151
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 548 пати
Им се допаднал: 734 пати

Re: Проблеми при доењето

Post by sunshine_2012 » 06 Jan 2016, 08:22

Гирл, еве ме мене со такви брадавици. Јас со првто дете имав такви брадавици и навистина е тешко да се дое од градата директно, но секако дека има начин, ке си земеш силиконска брадавица и со тоа ке ти ја извлече брадавцата, јас сум го доела моето прво дете со таа брадавица околу 2 месеца и после си почнав директно од градата, и го доев до 18 месеци, силиконската ја користев со второто дете околу еден месец, и со третото и четвртото не користев силиконска.
малку е мака на почетокот но биди упорна и ке биде.
(big-hug)

Одговори

Return to “Доење”