Прекин на доењето

Зошто доење, совети, проблеми во доењето и се што е поврзано со доење на бебето.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Одговори
Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Прекин на доењето

Post by Petra » 03 Feb 2010, 19:19

Секогаш кога ќе се сетам на оваа тема ми е многу мака. Со доење престанавме на 18 месеци. Не е малку иако сакав барем до 2г да ја доам. Минував низ многу стресен период и притисокот ми се качуваше, па неколку пати набрзо ми пуштија апурин. Немаше веќе смисла да ја доам. Прекинав наеднаши беше болно и за ќерка ми и за мене. Некое време бараше да ја доам,но за кратко време сфати дека нема повеќе да цица. Мене градите ми се полнеа со млеко и ми се направија болни грутки. Па ги одмолзував. Налекар ми дадоа некои апчиња. Не знам како се викаа затоа што има подолго време поминато. Апчињата не ги поднесував,многу повраќав од нив и не ги земав повторно. Млеко имав многу време подоцна. Мислам дека повеќе од две години одкако ја одбив ќерка ми јас имав млеко. Какво е вашето искуство?

bibusoh
Нов член
Нов член
Мислења: 36
Придружен: 26 Mar 2010, 22:18
Им се допаднал: 1 time

Re: Прекин на доењето

Post by bibusoh » 02 Apr 2010, 05:24

Lelelele jas ti zaviduvam kolku dolgo ja imas doeno malata. Sin mi sega e 8 meseci a jas go izgubiv skroz mlekoto na ednata grada i samo so edna ne e dovolno za nego zasto moram i da go dohranuvam so vestacko. Toj si jade normalno vo tekot na denot domasno pripremeni kasicki ama koga e vreme za cicanje moram da mu dadam i vestacko zasto ne e dovolno moeto reproduciranje na mleko (sad1) .
Zatoa mmoram da ti kazam bidi srekna sto si isterala 18 meseci, jas neznam do kolku ke odime vaka??? Nekoj sovet plus????
Pozdrav

Annabel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 490
Придружен: 09 Nov 2009, 21:21
Им се допаднал: 13 пати

Re: Прекин на доењето

Post by Annabel » 02 Apr 2010, 18:24

bibusoh, јас моментално немампроблем со доењето, ама ајде, по препораки на некои мамички денес купив HIPP чај за доилки од Зегин, па ќе ви кажам дали ќе имам уште повеќе млеко.

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Прекин на доењето

Post by Petra » 02 Apr 2010, 18:37

Немав проблеми и јас со доењето. Знаев дека колку повеќе го доам бебето толку повеќе се создава млко па го применував тоа. Кај мене беше повеќе на доење.

bibusoh
Нов член
Нов член
Мислења: 36
Придружен: 26 Mar 2010, 22:18
Им се допаднал: 1 time

Re: Прекин на доењето

Post by bibusoh » 06 Apr 2010, 21:21

Jas posle sekoe doenje gi ispumpuvav dvete gradi istorvemeno, imav mleko premnogu vo prvite 5 meseci i posle od ednas mlekoto mi prekina na levata grada. A uste koga se prodiv mi kazaa deka levata grada e pogolem proizvoditel na mleko poradi srceto, sto ne bese slucaj so mene.

A kakov e toj caj? Na koja baza e? Kasno e za mene da pocnam so sto bilo, ama da si znam za vo idnina.

Annabel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 490
Придружен: 09 Nov 2009, 21:21
Им се допаднал: 13 пати

Re: Прекин на доењето

Post by Annabel » 06 Apr 2010, 21:44

Чајот е на база на коприва, ким, анис, коморача.

mihaela
Член
Член
Мислења: 115
Придружен: 17 Nov 2009, 15:57
Им се допаднал: 4 пати

Re: Прекин на доењето

Post by mihaela » 07 Apr 2010, 14:06

Здраво на сите.Мојот син има 14 месеци и јас сеуште го дојам,но веке почнувам да размислувам за месец два да го одвикнам.Наводно најдобро било пред да почне летото.Искрено,ме фаќа малку страв околу тоа и незнам како е најдобро да се изведе сето тоа.Дали да биде наеднаш или постепено.Ноќе сеуште се буди по 4-5 пати за да го надојам.Си мислам дека ако премине на друго млеко дека помалку ќе се буди.

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Прекин на доењето

Post by Petra » 19 Apr 2010, 15:57

Одбивање од доењето мислам дека е најдобро да биде постепено. Јас ќерка ми ја одбив наеднаш, но беше мачно и за двете. Кај мене беше речиси само на доење,а и мене ми беше тешко затоа што имав многу млеко. Исто и јас имам слушано дека летниот период не се одбивало. Добро е да се консултираш и со лекар. Кога преминавме на друго млеко навечер не се будеше повќе. (smile)

Mechevska
Нов член
Нов член
Мислења: 92
Придружен: 26 Nov 2009, 18:30

Re: Прекин на доењето

Post by Mechevska » 06 May 2010, 13:54

Јас син ми го одбив наеднаш на 14мес.,немав многу млеко.Најдобро било пред да почне летото как што кажва mihaela.Пиев и апчиња да не ми се направјат грутки.Ден два плачише и прекина.

Lile
Нов член
Нов член
Мислења: 6
Придружен: 14 May 2010, 00:27

Re: Прекин на доењето

Post by Lile » 14 May 2010, 23:44

Многу болна тема.Син ми го одбив пред една недела,значи на 22 месеци.Многу ми е жал сеуште,таа врска што се остварува преку доењето е незаменлива.Среќна сум што успеав и волку да го дојам макар што сакав уште но морав да прекинам.Скоро 6 месеци може и повеќе цицаше само од едната града.Последниов месец рани ми се направија,на секој подој јас плачев од болка,како игли да ме боцкаа.
А синко мој многу сакаше да цица и ептен ми беше страв како ќе биде,но поминавме неверојатно лесно.
Прво почнавме да ставаме ред кога се доиме,па почнав да му укинувам по еден подој и за на крај да престане да цица без стресови за него и без плачки.И кога ќе му текнеше за цице му кажував дека ме боли и дека ми е намачкано со маст за да ми помине,па ќе му одвлечев внимание со нешто друго.
А млеко немам многу,како што пишав во едната града немам одамна а во другава имам ама не ми се стврднува.Само пазам при внесување на течноси,пијам само колку да преживеам (laugh1)

Одговори

Return to “Доење”