Прекин на доењето

Зошто доење, совети, проблеми во доењето и се што е поврзано со доење на бебето.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
mihaela
Член
Член
Мислења: 115
Придружен: 17 Nov 2009, 15:57
Им се допаднал: 4 пати

Re: Прекин на доењето

Post by mihaela » 28 May 2010, 14:44

Во целост се согласувам со тебе Лиле дека преку доењето се поставува една блискост со детето која е навистина прекрасна и незаменлива и од таа причина и јас сеуште го дојам син ми кој има 17 месеци,но сепак си мислам дека веќе е крајно време и јас да почнам да го проретчувам доењето и да го откажеме целосно што поскоро. Лиле,колку долго ти траеше тој процес на поставување ред и укинувањето на еден по еден подој? Како го стори тоа? Јас повеќе пати му нудам шише со сок или млеко кога ќе побара да цица,но тој не го сака шишето сака цици (laugh1) Се трудам да одолговлекувам да дојде време за спиење и само тогаш да цица , но тој си плаче и несака ниту да си игра или пак ќе поигра малку и пак плачејќи бара цици :cry: Си мислам можеби и возраста му е таква што неможе да разбере ако јас му речам дека неможе сега да цица поради некоја икс причина,а ако е поголемо како на пример твојот син кој веќе те разбирал ако ти му кажеш дека моментално не може.Искрено навистина незнам што да правам (help)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Прекин на доењето

Post by Debora » 20 Jul 2010, 17:33


mihaela
Член
Член
Мислења: 115
Придружен: 17 Nov 2009, 15:57
Им се допаднал: 4 пати

Re: Прекин на доењето

Post by mihaela » 24 Feb 2011, 16:07

Конечно го одбив син ми од доење (rolll) Уште кога имаше петнаесет шеснаесет месеци планирав да го сторам тоа и некако одложував,само барав некои изговори дека не е погоден момент и така се доевме две години.Го одбрав подолгиот начин со постепено одвикнување и дојдов до моментот кога цицаше само за спиење и ноќе.Искрено не беше ни многу лесно ни многу тешко.Преку ден небеше проблем но ноќе беше ужас (hair) Имаше плачки три четири ноќи,но некако излеговме на крај.Додека се свикна и додека сфати дека нема повеќе цице поминаа десеттина дена ама сепак успеавме да пребродиме.На моменти сеуште го фаќа некоја желба и се мести на мене како за цицање,но тогаш малку ќе му го одвлечам вниманието и му велам дека до две години децата може да цицаат, а после тоа веќе се големи и треба да пијат млеко од шише или чаша,па за среќа ќе ме разбере и ќе побара само да го гушнам и продолжуваме со играње (laugh1)

mosa
Нов член
Нов член
Мислења: 60
Придружен: 03 Feb 2011, 22:53
Им се допаднал: 1 time

Re: Прекин на доењето

Post by mosa » 03 Mar 2011, 15:54

Pozdrav na site moeto since ima 22 meseci.I seuste cica.Edinstvena rabota sto si ja smetam za greska e toa sto koga bese pomal ne go odbiv od cicanje na primer koga imase 5-6 mesci bidejki togas go piese lekceto od sise.,no koga potporasna se gadese od nego.probav ednas da ne mu davam da cica dva dena placese i potoa pocnavme pak mu dadov da si cica.Eve sea mu gi namaluvam cicanjatta i se nadevam ke se odbieme lesno bez stresovi za nego. (cry1)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Прекин на доењето

Post by Debora » 03 Mar 2011, 16:02

Mosa напротив, не е грешка што не си го одбила толку рано, помисли само колку е добро твоето млеко за неговото здравје - и последиците ќе ги има и како возрасен. Ќе успеете некако да се одбиете, ете полека, полека...

mihaela
Член
Член
Мислења: 115
Придружен: 17 Nov 2009, 15:57
Им се допаднал: 4 пати

Re: Прекин на доењето

Post by mihaela » 12 Mar 2011, 14:01

Моса,јас син ми го одбив откако наполни две години и воопшто не се каам што цицаше толку долго.Детето мора да пие млеко барем првите дветри години,а кога ќе се одбие од цицање постои можност да не сака друго млеко.Во мојот случај така и беше,син ми несака да пие млеко и затоа сметам дека го направив најдобриот избор за него.Исто така и ти си ја одбрала најдобрата опција.Стресови ќе има секако безразлика на возраста,детето ќе плаче дватри дена како и да е.Од друга страна пак со поголемите деца предност е и тоа што тие разбираат повеќе и можеш да му укажуваш и со зборување дека е тој веќе голем и треба да пие од шише или чаша.Искрено,понекогаш и не е доволно само да се зборува и јас купив една маст за одвикнување од грицкање нокти.Се намачкав на градите без да ме види тој и му реков дека ме боли и дека не е баш убаво млекото,дека треба да одиме на доктор.Но,тој сепак сакаше да проба и виде дека навистина не е вкусно и два дена несакаше самиот да проба да цица велејќи дека не е добро и дека треба докторот да ни даде сируп за пак да биде добро (laugh1) .Но, после третиот ден сакаше повторно да проба но јас одлучно му велев не,дека сеуште не е убаво и имаше плачки уште две три ноќи.И кога и после една недела повторно бараше му реков дека децата до две години цицаат а после тоа веќе не и фала богу ме разбра и веќе не побара.Сега откако поминаа три четири недели откако го одбив го прашувам дали сака пак цице а тој одлучно одговара не,не јас сум дете вели а не бебе (laugh1) Значи успешно беше одбивањето,но имаме само еден проблем а тоа е што понекогаш кога ќе се разбуди од спиење,а тоа е најчесто околу пет шест наутро несака воопшто да пие млеко или сок од шише а ниту од чаша па седиме некои дваесеттина минути будни,па ќе касне нешто благичко.ќе се напие сок од чаша и продолжува со спиење.Но понекогаш ако се разбуди кон шест и пол воопшто не продолжува со спиење. (scared)Но сепак не го форсирам да пие од шише затоа што е веќе голем и може да пие од чаша.А и за спиењето ќе се навикне да небара ништо,сепак сеуште ни е свежо сеќавањето за доењето. (thumbsup)

Simonova
Нов член
Нов член
Мислења: 73
Придружен: 16 Nov 2009, 22:48
Им се допаднал: 1 time

Post by Simonova » 06 Jul 2011, 14:14

Предност или не, греска или не, незнам ама ние уште сме на доење а имаме 22 месеци. Со целосна почит кон важноста и придобивките од доењето јас се уште не размислувам за прекин на истото. Е сега проблем ми е што малово не пие друго млеко само понекогаш јогурт ама слабо па затоа мислам дека само доењето не е доволно и дека млекото треба да се конзумира во поголеми количини. Друг проблем ми е што слабо јаде а трет проблем е што заспива само на града па доколку дојде до прекин на доењето незнам прво како ќе заспива а се надевам дека после прекинот ке почне повеќе да јаде. Како и да е минимум две години би цицале а за понатаму ке видиме.

ELIANA
Редовен член
Редовен член
Мислења: 369
Придружен: 21 Dec 2009, 15:32
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 18 пати

Re: Прекин на доењето

Post by ELIANA » 27 Dec 2011, 13:47

Еве да го споделам моето искуство со прекин на доењето. Ние, фала Му на Бог, немавме проблем со доењето, убаво си цицаше малата, цицаше отакако ќе станеше од спиење, така што не бевме зависни да заспива со цицање, а по цела вечер спиеше, и значи не цицаше преку ноќ од 10 недели. Јас би ја доела најмалки до 1 год. а после не знам. Меѓутоа моравме порано да прекинеме, затоа што планиравме второ бебе. Значи едно што д-рите ако останеш бремена ти велат одам да прекинеш со доењето, а друго што имав прочитано дека хормонот оксицотин (ако беше така името) што е одговорен за испуштање на млекото при цицање, може да предизвика спонтан во случај на бременост, што и д-рот ми потврди. Тоа не мора да значи, имам слушано за мајки што доеле, па родиле, и двете ги доеле после, но сепак има ризик. И знаејќи го тоа, а и онака дека д-р ќе ми рече да прекинам, јас се одлучив тоа да го направам полека, без брзање и стресови. Значи цели 9 месеци беше на мајчино млеко. А после тоа почнав да и заменувам по еден оброк. Тогаш имавме 4 цицања преку ден, околу 8, 12, 16 и 20ч. и јас го избрав прво тоа околу 16, затоа што тогаш изгледаше најмалку заинтересирана за цицање и најмалку цицаше. Цуцла никогаш и немавме дадено, ниту пак имаше цицано од шише со цуцла. И решив да и давам адаптирано млеко, НАН, од чашка со клунче. Од кај 6месеци, почнав да и давам вода од таква чашка, да се учи да пие. Само што оваа беше малку поразлична, што не течи ако е превртено, туку мора да повлече. Прво и дадов, и не знае дека треба да повлече и се побуни. И ја ставив на града. Малку поцица, па и ја дадов чашката, и бидејќи беше во "mode" на цицање, повлече и и дојде млекце, и пиеше. Па пак побара цице, и пак на чашка. Така поминавме првиот ден. Вториот пак ја ставив прво на града, па на чашка, и си ја испи тогаш. И третиот ден, директно од чашката, веќе немавме проблем, и воопшто не се бунеше дека е друго млеко (thumbsup). Јас не се брзав со одбивањето, така за секој подој што го прекинував, си давав по 10тина дена да помине до следниот. Следен подој што го прекинав беше тој кај 12ч.; па тој навечер, а за крај го оставив тој насабајле, затоа што кога ќе се разбудеше сабајле, беше најнестрплива за да цица, па за да не се брзам да правам млеко, а таа да плаче, тој подој го оставив за на крај. И тогаш реков додека не останам бремена нека си цица на сабајле, па лесно ќе го прекинам. Меѓутоа, по некое време, едно сабајле не сакаше да цица, може 1мин и толку, следниот ден пак така, и веќе сама се одби и после преминавме само на адаптирано млеко, се до 1година, кога преминавме на обично кравјо млеко. Значи се на се одбивањето ни траеше околу месец и пол, до 10 и пол месеци. Фала Му на Господ многу лесно ни беше. Немав никакви проблеми со градите, а иако, не знам зошто викаат во лето да не се одбива, нам баш ни се погоди летен период, и бебушка немаше никаков проблем со мешето. Многу убаво си јаде цело време, и млеко, јогурт и млечни производи, а и секаква храна. Па набрзо откако ја одбив од цицање, останав бремена, па се надевам дека нема да имаме проблем и дека ќе се доиме и со него барем до 1 год (lovet)

kikica
Редовен член
Редовен член
Мислења: 251
Придружен: 10 Aug 2010, 09:08
Им се допаднал: 10 пати

Re: Прекин на доењето

Post by kikica » 27 Dec 2011, 14:33

ete bas mislev da vi pisam na temava no Eliana me prevari (smile) Eliana pa vie dobro ste pominale so odbivanjeto, kako i se drugo i ova go pomina so plan, sekoja cest (thumbsup) I jas pocnav da razmisluvam za odbivanje, ne za drugo tuku uste mesec dva ke trgnam na rabota, pa da si bide odviknat do togas. I sin mi ne znae da cica od sise so cucla, a od tie caskite so klunce mnogu mu se istura tecnosta i se pravi lom a i se zasrknuva i se zakasluva, Eliana od kade ja zede taa caska koja ne tece koga e prevrtena i koja marka e??? kupiv 4 razlicni sisinja i mozebi 10 vida cucli no od niedna ne trga (sad1) eve edinstveno da probam taka kako tebe vo tekot na podojot da mu ja vmetnam (confus) I uste edno prasnje imam, mlekoto tebe samo li ti prekina ili zede apcinja? Ahh ubavo si se doevme no sto da se pravi, toa sto se mora se mora. belki koga ke prestane da cica ke prestane i da se budi noke, daj Boze!!!

ELIANA
Редовен член
Редовен член
Мислења: 369
Придружен: 21 Dec 2009, 15:32
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 18 пати

Re: Прекин на доењето

Post by ELIANA » 27 Dec 2011, 16:49

Кикица, нашата чашка е на Нук, мислам ја зедовме од Тинекс. На Нук се поскапи, оваа беше некаде до 500ден., а имаш и поефтини. Види во Зегин, сега баш видов од едни пријатели мислам на Нобли ми рекоа, поголемко ко шише беше. Значи гледај да не е со цевка, мислам дека е подобро така. А за млекото, само ми прекина, без апчиња; постепено како што се намалуваат подоите и цицањето, самото тело си знае да произведува помалку и помалку. Така значи пробај постепено, јас мислам колку повеќе време си дадеш меѓу прекините на подоите, така ќе може и телото да се прилагоди на тоа, макар што мислам дека имам читано и неколку дена дека се доволни. Се надевам дека лесно ќе поминете (a2)

Одговори

Return to “Доење”