Прекин на доењето

Зошто доење, совети, проблеми во доењето и се што е поврзано со доење на бебето.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
carina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 726
Придружен: 20 Jul 2011, 08:21
Location: skopje
Му се допанале: 193 пати
Им се допаднал: 279 пати

Re: Прекин на доењето

Post by carina » 23 Aug 2013, 14:23

јас сепак би инсистирала и на двете гради,сум имала таков период и затоа и ти пишувам.секогаш бебето цица повеке од едната града,а ако не му ја нудиш и другата колку и да нема млеко,таа се повеке и повеке ке снемува млеко.колку што прочитав во другата тема и бебето не ти спие доволно,се буди почесто,може не му е доволно.сепак ти си му мајка и најдобро знаеш како да постапиш (a2)

novamama
Нов член
Нов член
Мислења: 12
Придружен: 22 Aug 2013, 23:48
Им се допаднал: 3 пати

Re: Прекин на доењето

Post by novamama » 23 Aug 2013, 15:29

Probuvam da go stavam na taa grada uste od koga pocna pomalku da se polni,ama ne ja saka,se nervira izgleda pomalku tece a koga vlece drugata uste poveke se polni :))..Toa e..So vtoroto moze ke se izednacat pak..:*

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Прекин на доењето

Post by Радост » 25 Feb 2014, 13:11

После долга борба за да останам бремена, години поминати по болниците и после тешка бременост мислев дека се ќе оди полесно. Згрешив.
Многу сакав да можам природно да се породам. Таа можност отпадна. Многу сакав со спинална да биде царскиот за да можам во истиот момент да ја гушнам. Двете спинални не фатија и завршив со целосна.
Кога ја земав прв пат, животот пак ми почна, нов живот добив и едвај го чекав моментот кога ќе почнеме да се доиме. Ни тоа не ми се исполни.

Се мачев многу јас, а и она. Од немање млеко, до раскрававени брадавици, трески ... до доаѓање на млеко, а она не сакаше да цица, до борење со нејзе секогаш кога ќе е на гради, до измолзување, чаеви, храна, откажување од сопственото здравје ... Од саботата наваму успеав само 30 мл. да измолзам со пумпа за да и ги давам зошто не сака никако да цица, а и ја сфаќам, треба цел саат да влечи за 30 мл. Ама не сакав да се откажам макар и 10 мл. да се.
Денес официјално ми кажаа дека мора да престанам да ја дојам затоа што ќе мора да ме вратат на терапија, зошто не сум добра. Јас не сум добра наназад недели ама не можам да се помирам дека нема да ја дојам. Многу тешко го поднесувам ова и не знам како да се справам со празнината.

Фала му на Бог што ми ја дари да и се радувам секој ден и нека ја чува, јас ќе се обидам да се утешам.


Пиела некоја мајка Бромергон за прекин? Јас го имам пиено за висок пролактин, па ќе мора да почекам до четврток гиниколог да ме дозира зошто ендокринологот ми рече по 2 дневно, тоа е баајги голема доза има да ме комира.

anabejbi
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1522
Придружен: 21 Nov 2012, 17:19
Му се допанале: 462 пати
Им се допаднал: 850 пати

Re: Прекин на доењето

Post by anabejbi » 25 Feb 2014, 13:28

Радост (a2) многу ми е жал
Можам само да ти кажам да ја посетиш собата за доење на фејзбук и напиши и го проблемот на др Јулија, можеш и во приватна порука, верувај ќе ти помогне. Јас имав голем проблем и со помош на неа го решивме и сега еве веќе недела дена си цицаме убаво.

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Прекин на доењето

Post by Радост » 25 Feb 2014, 13:33

Член сум уште повеќе од месец и рипченце ми помогна. Џабе беше се кога она не сакаше да цица, а и немав млеко. Сите викаат дека не е можно града да се испразни и да нема млеко, но можно е. И во најдобрите денови кога цицаше и плус се молзев за да стимулирам, излегуваа само по неколку капки.
Сега колку и да не сакам да се откажам и од тие капки, нема што да направам, терапијата не се дозволува во доење. За тоа малку измолзено млеко ми рекоа дека не може јас да страдам без лекови, зошто на бебето му треба мајка, не само гради за доење.

Кој не осетил како е, не може да ја сфати грутката во грлото.

Фала ви на сите. (kup)

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Прекин на доењето

Post by ripcence » 25 Feb 2014, 14:13

(a2) Бидете здрави и живи, ниту сте први ниту последни. Јунаци сте вие две.
За Бромергонот го пиеше снаа ми, ама мислам дека почна со четвртина таблетче па ги наголемуваше, и пак и сметаа многу и го симнуваа притисокот. (confus)

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Прекин на доењето

Post by Vesela » 25 Feb 2014, 14:15

Радост мила, навистина кој не осетил незнае каква пазнина е тоа. Јас ја имав истат мака со синко, синко не е доен воопшто односно само неколку дена. Имав тешко породување, па тромбофлембитис на десна нога на 3 ден од царски рез, па воспаление на рана морав да примам едно чудо инекции (клексан, аспирин, линдацин). Ама тоа е. Ми секна млекото веднаш. Ама тоа е , не е едно дете што пораснало со адаптирано млеко. >Среќа е што има голем избор, а замисли како било порано кога немало.

ani4ka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 427
Придружен: 14 Jun 2012, 12:09
Му се допанале: 98 пати
Им се допаднал: 204 пати

Re: Прекин на доењето

Post by ani4ka » 25 Feb 2014, 14:27

Радост мила можам само да замислам колку ти е тешко.. Биди силна и гледај да оздравиш да го подобриш твоето здравје..а за доењето, знам дека сакаш најмногу од се,но, не сте ниту први ниту последни со адаптирано млеко. Да сте живи и здрави тоа е најбитно. немој да се разочаруваш и да плачеш бидејќи малото осеќа се да знаеш. сакајте се гушкајте се и растете (kup) гушки за вас

Sashka
Администратор
Администратор
Мислења: 869
Придружен: 01 Oct 2009, 22:08
Му се допанале: 1150 пати
Им се допаднал: 550 пати

Re: Прекин на доењето

Post by Sashka » 25 Feb 2014, 17:25

Радост мила, на детето му треба здрава мама, така да ако треба да си примаш терапија тоа е, бебушка ќе порасне и со адаптирано млеко. Знам колку ти е тешко, мене и ден денес ми се плаче кога ќе ми текне на тој период ама што е тоа е, битно е да сте двете здрави и да си се чувате. Кај мене млекото си прекина само, без никакви апчиња .Можеш да видиш како ќе ти биде ден-два без апчиња , а ако има потреба тогаш ќе си почнеш со терапија.
Најсила гушка (a2) до тебе и до крофната твоја, гушкајте се и растете и без нервози, ти стори се што беше во твоја моќ!

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Прекин на доењето

Post by kit-kat » 25 Feb 2014, 17:28

Како утеха.И една година да ја доеше истата тешкотија и мака ќе ја почувствуваше.Тешко се дели мајката од доењето.
Но како што рече Сашка,на бебушко му треба здрава мама и тоа е поважно од доењето,верувај мила,посебно во ова време кога можеш да у дадеш ио најдеш се. (kup) зџа вас.

Одговори

Return to “Доење”