Прекин на доењето

Зошто доење, совети, проблеми во доењето и се што е поврзано со доење на бебето.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Прекин на доењето

Post by ivvi<3 » 06 Apr 2015, 18:41

Happiness, јасно ми е, знам каква е ситуацијата, не само во Битола, туку во целата држава. Инаку во СК има повеќе советувалишта, но секој мора да оди во неговата општина, така да, и за нас е едно на некој начин. Ние досега еднаш сме биле и не сум задоволна воопшто, ни од однос, хигиена, влегување преку ред, итн. Да не навлегувам многу, јавното здравство ни е на незавидна позиција. Барем во мојот случај беше така. Инаку мислам дека може да се оди на приватен преглед кај доктори кои соработуваат со фондот, па ако е добар, додека се извади книшка, зошто да не. И пак мој став, подобро никаков доктор, отколку лош доктор.

jovka
Нов член
Нов член
Мислења: 18
Придружен: 08 Dec 2014, 14:37
Му се допанале: 14 пати
Им се допаднал: 7 пати

Re: Прекин на доењето

Post by jovka » 06 Apr 2015, 18:48

Happines zosto ne mozis da biras na sovetuvaliste jas se javuvam eden den porano pred da odam i prasuvam koga e doktorkata marika dali sabajle ili porucek i koga ke bide odime so sinko nikoj do sega ne mi naprajl problema. A za mladata dr bas koga bevme pred posledniot pat mladata dr bese zaedno so marika ja obucuvase i bas mi se vide fina.

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Прекин на доењето

Post by happiness » 06 Apr 2015, 19:17

ivvi vo red e kazanoto ... ama ne mozi vo privatna ordinacija da primi vakcina... a sovet okej mozi da dobie ne velam ne sepak za tolku malecko bebce.... i jas imav problemi site me upatuvaa na sovetuvalishte a od tamu i na bolcina bev pratena koga imashe bebe 6 dena.... i se do mesec i pol odev samo na sovetuvalishte oti koski mi se tresea da pomislam da go shetam po doktori i po ordinacii i da go mesham so poveke luge... ovde barem znam deka decinjata koi gi nosat se zdravi i zatoa kaj nas vo bt ova sovetuvalishte go vikame "zdravo" :)
jovka (big-hug) jas samo ednash go odnesov maloto od porucek za vakcina i toa za doktorkata marika isto... i kolku samo teshko sum pominala cela nok, mislam deka godina pomina cela vo 6-7 saati :)3 dena ne mozev da se oporavam od umor i stres... vo son vo sekunda znaci za 15 minuti krena tt (ner) se uplashiv od brzinata na pokacuvanje 5 minuti mi trebaa surupceto da go otvoram mi se lizgaa racete po kapaceto (scared) i poke rekov nikako od porucek (smile) i zapravo posledno vreme otkako zedov red nekakov vo ishranata sum poolabavena uste mevceto i zolckata da gi prifati okej i posle mislam deka ke olabavam barem taka si se tesham za sega (rolll)

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Прекин на доењето

Post by ivvi<3 » 06 Apr 2015, 19:36

Happiness, да не се вртиме во круг, исто размислуваме :) Исто е и во СК во врска со советувалиштата. Малку ќе забегам од темата, односот на докторите ме вади од такт. Ја нарекле лоша мајка. Ете тоа е тоа што ме вади од патики.

Miki
Домашен член
Домашен член
Мислења: 600
Придружен: 09 May 2012, 17:27
Му се допанале: 33 пати
Им се допаднал: 133 пати

Re: Прекин на доењето

Post by Miki » 07 Apr 2015, 09:55

Lejla, citam i ne mozam da gi povrzam rabotite. Prvo te napagjaat deka bebeto e gladno i nemash mleko i maltene go zlostavuvash so izgladnuvanje, pa posle ti davaat Bromergan da go sopresh mlekoto. Ako nemash mleko zashto Bromergan? Zashto pak so hormoni da se truesh i da go forsirash organizmot. Ako nemash mleko nema da nastane problem so prepolnuvanje na gradite. Ako imas mleko da ti napravi problem, zashto e problem da go ponudish na bebushot da go iscica toa. Pa ako e malku, daj mu i AD neka se dojade. Ne veruvam deka nemash mleko, shtom tece. Jas bi prodolzila da go stavam na grada. Bi go dohranuvala so AD. Shtom kje ojaca i kje pocne podobro da cica, kje mozes da gi namaluvash kolicinite AD. Kje imash shansa, pa zdravje...kje vidish kako kje bide ponataka. Sekako ako ova tebe ti odgovara.

Shto i da odluchish, nikoj ne te obvinuva tebe. I ne treba ni samata da se obvinuvas. Nitu shto bebeto bilo gladno nitu zoshto shto ne go doish.

Prvo kako smeele da ne ve viknat na kontrola tolku dolgo vreme. Ne znam kako e na drugi mesta praksata, ama prviot mesec odevme sekoja nedela na kontrola. Koga se otkazuvavme od shishenca (na pocetokot se izmolzuvav i im davav dopolnitelno od shishence zoshto nemaa sila da se nacicaat) gi merevme na 3 dena da proverime deka napreduvaat i deka kacuvaat kilaza od cicanje. I se toa ne vodese pedijatarot. Nemav jas pojma ni deka se merat bebinja na pocetok i deka moze i da ne kacuvaat kilaza. Neka ne ti dotura nekoj maslo na ognot, deka majkata znae najdoro za svoeto dete. Nikoj na pocetok nema pojma ni shto pravi ni shto treba da pravi. Otposle se sfakjaat rabotite, iskustvoto kje te nauci.
Pa tie tamu da se iskupat od svojata vina, uste se drznale da ti se ponasaat i da te napravat tebe losa majka. Koj razgovara na takov nacin so rodilka!!!! Vo toj haos od hormoni, emocii, bez iskustvo uste nekoj taka da ti se obrakja. Ne si ti na ispit nekoj da te proveruva dali si dobra majka. Pedijatarot treba da ja custvuva istata, duri i pogolema odgovornost za zdravjeto na deteto.

Po stoti pat na forumov, nikoj nikogo ne obvinuva zoshto ne doi. Ako nekoj ima griza na sovest, neka si go resi sam so sebe toa. Ne se custvuvam nitu se pravam heroj zashto kje gi dojam do prvo odelenie. Duri majkata ako resi sama da ne doi, isto smetam deka e vo red. Ne treba da se izmacuva majkata pa nekoj da ja pomiluva od 'odgovornost' deka ne doi. Lejla ne treba na nikogo da mu se pravdash kolku si se macela za da mu dokazes deka si sakala da cica bebeto. Toa e licen izbor. Jas samo gi obvinuvam strucnite lica, kako vo slucajov koi davaat totalno pogreshni soveti na majki koi sakaat da dojat i na toj nacin im odmagaat.

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Прекин на доењето

Post by ivvi<3 » 07 Apr 2015, 10:41

Ќе се надоврзам на муабетот на Мики. Мајка ми гледала на српската тв во емисија две докторки, едната педијатар, другата консултант за лактација, како кажуваат статистика за доење во Србија. Минатата година доеле само 15% од мајките, а оваа година е намалено на 12%. И сето тоа поради нестручноста на докторите. Никој не знаел да ги упати и советува. Баш ме интересира колкав е процентот во МК. Не верувам дека постои таква статистика.

Miki
Домашен член
Домашен член
Мислења: 600
Придружен: 09 May 2012, 17:27
Му се допанале: 33 пати
Им се допаднал: 133 пати

Re: Прекин на доењето

Post by Miki » 07 Apr 2015, 12:05

I nie sigurno ne sme daleku od regionov (Hrvatska 13,4%), zoshto ne gledam poinakva praksa.

Toa me nervira, od neznaenje si patime, kako i za mnogu drugi raboti. Deka mnogu bogati pa sekogash najskapiot nacin go birame. (sad1)

A najloso e shto nemame ni tolkava svest, za nekoj da se zamisli, sobere podatoci, napravi statistika, napravi programa i prevzeme neshto. Vazno protiv abortus i za treto dete frchat kampanji i pari kolku sakas.

Eve nekolku podatoci koi najdov na net, se odnesuvaat na procent na majki koi dojat ekskluzivno barem 6 meseci:
Švedska: 97 %
Brazil: 93 %
Novi Zeland: 93 %
Njemačka: 90 %
Kina: 77 %
SAD: 70 %
Nizozemska: 69 %
Bolivija: 62 %
Francuska: 50 %
Egipat: 46 %
Kuba: 46 %
Bangladeš: 45 %
Japan: 41 %
Hrvatska: 13 %

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Прекин на доењето

Post by Lejla7 » 07 Apr 2015, 12:53

Eee Miki, gotovo e se veke. Od Bromergonot i toa mleko sto go imase sekna. Kontradiktorno e toa sto mi go kazaa - nemas mleko, a pak posle apcinja za prekin na mlekoto, ama pod pritisok na domasnite morav taka da napravam. Ne mozam da vi opisam kako se cuvstvuvav vo tie momenti. Pomisliv deka duri i zdravjeto na deteto sum go zagrozila i ednostavno poslusav se sto mi kazaa. Vrakanje nema.

Navistina e zalosno sto totalno nisto ne te sovetuvaat sto i kako da pravis, bozem bebinjata se ragaat so upatstvo za koristenje, a pri najmala greska ti si najlosiot roditel na svetot. Nema veke da si zemam pri srce nisto. Um za drug pat.

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Прекин на доењето

Post by Peperutka » 07 Apr 2015, 17:02

Лејла мила,една силна гушка до тебе,што побрзо да ти помине овој неповолен период (big-hug)
Уште еднаш-уживај во твојот дар од Бога (b4) (bu) (bu) (bu)

Miki
Домашен член
Домашен член
Мислења: 600
Придружен: 09 May 2012, 17:27
Му се допанале: 33 пати
Им се допаднал: 133 пати

Re: Прекин на доењето

Post by Miki » 07 Apr 2015, 20:40

Lejla, loshite roditeli ne se prashuvaat dali se loshi roditeli :)

Одговори

Return to “Доење”