Прекин на доењето

Зошто доење, совети, проблеми во доењето и се што е поврзано со доење на бебето.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1285 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Прекин на доењето

Post by Lejla7 » 10 May 2015, 09:37

Jas so Bromergonot imav nus pojavi samo prviot den. Mi bese macno i mi se povrakase. Posle toa veke nisto ne osetiv.

Emilija85
Член
Член
Мислења: 200
Придружен: 20 Nov 2012, 16:33
Му се допанале: 63 пати
Им се допаднал: 73 пати

Re: Прекин на доењето

Post by Emilija85 » 19 Oct 2016, 09:05

Со ќерка ми се договоривме дека до роденденот (полни 3 години за една недела) може да цица, после тоа ќе биде голема девојка а и ќе се расипе млекото во мама. Вака со разговор демек прифаќа, но мислам не е свесна колку брзо ќе дојде тој ден и навистина се плашам како ќе биде. Искрено три години звучи многу но и јас не знам колку сум спремна да се одбиеме (sad1) . До сега си давава изговори за да продолжиме сега знам дека мора да прекинеме.

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Прекин на доењето

Post by sweety » 19 Oct 2016, 15:16

Јас планирам до 13 месеци да биде на мајчино псоле полека ќе и воведам кравјо, бидејќи се измолзувам и е доста напорно мислам дека е доволно, да си цицаше ќе теравме уште ама вака не бива, добро е и толку што издржавме, а з апрекин на млекото секкако ми е намалено ама изгледа со апче ќе морам, за месец че видиме што ќе каже гинекологот.

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Прекин на доењето

Post by sweety » 23 Nov 2016, 10:56

ДА пишам успешни 12 месеци бевме на мајчино млеко, значи со измолзувањње и пиеше од шише, последната недела ептен ми се наамали млекото, беше апсурдно да се измолзувам а едвај имав за еден оброк, почнав со чаеви да видеме на природна база дали скроз ќе сопре ако не таблетка.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1285 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Прекин на доењето

Post by Lejla7 » 23 Nov 2016, 13:57

Свити, a кaкo бевте нa пoчетoкoт? Си цицaше и плус јa дoхрaнувaше или сaмo нa дoење бевте? Сo цaрски рез се пoрoди? Кoгa ти нaдoјде млекoтo, пaметиш? Пиши ми вo сooдветнaтa темa и извини зa премнoгуте прaшaњa.

Maceto
Домашен член
Домашен член
Мислења: 668
Придружен: 28 Oct 2014, 14:39
Му се допанале: 574 пати
Им се допаднал: 396 пати

Re: Прекин на доењето

Post by Maceto » 25 Nov 2016, 10:19

Свити јас само ќе ти честитам на стажот за измолзувањето, секоја чест и како толку време си имала млеко со оглед дека се излозуваше,тоа е најтешката работа на свет (big-hug) Да сте живи и здрави и ти и принцезата твоја (big-hug)

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Прекин на доењето

Post by sweety » 25 Nov 2016, 17:34

Maceto wrote:Свити јас само ќе ти честитам на стажот за измолзувањето, секоја чест и како толку време си имала млеко со оглед дека се излозуваше,тоа е најтешката работа на свет (big-hug) Да сте живи и здрави и ти и принцезата твоја (big-hug)
фала многу Маче да напорно е не беше воопшто лесно, како товар ми беше а и пречка каде и да сакав да одама бев ограничена а од друга страна пак сум среќна што и автор млеко и што беше на М беше на мајчино оти знаеме дека нема поубаво ама ете се се издржува.

Одговори

Return to “Доење”