Прекин на доењето

Зошто доење, совети, проблеми во доењето и се што е поврзано со доење на бебето.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
angel 1005
Нов член
Нов член
Мислења: 14
Придружен: 28 Apr 2015, 09:48

Re: Прекин на доењето

Post by angel 1005 » 28 Apr 2015, 09:58

zdravo na site majki nova sum na ovoj forum no ve molam za pomos koj imal isto ili slicno iskustvo imam since 2god do pred edna nedela go doev veke ne cica no postojano place osobeno noke se budi i bara da cica stanuva nervozno se voznemiruva edvaj uspevam da go smiram dokoga ke se slusuva ova placenje i baranje da cica najverojatno deka e pogolem i znae ne moze lesno da se izlaze no dosta e mislam za doenje na dete do 2 god vozrast ve molam pisete dokolku nekoj imal ist problem vi blagodaram

Tina9
Редовен член
Редовен член
Мислења: 318
Придружен: 11 Jul 2014, 15:50
Му се допанале: 94 пати
Им се допаднал: 177 пати

Re: Прекин на доењето

Post by Tina9 » 28 Apr 2015, 14:58

Здраво Ангел 1005. Јас искрено немам уште искуство со одбивање. Не знам како ќе поминам. Мојата е 15 месеци и планирам до есен да ја дојам. Веројатно е период и ќе помине. Треба да се навикне. Не е лесно две години си правел едно нешто и наеднаш оп се менува. Ќе се смири. Јас планирам постепено да ја одвикнам од цицање. Прво од ноќните подои (многу често се буди и бара да цица), па утрински, пладневен и најпосле вечерен подој пред спиење. Читав статија на страницата од форумов. Се надевам дека за неа ќе биде побезболно.

aneance
Домашен член
Домашен член
Мислења: 602
Придружен: 08 Apr 2014, 23:21
Му се допанале: 55 пати
Им се допаднал: 205 пати

Re: Прекин на доењето

Post by aneance » 28 Apr 2015, 15:20

Јас пак уште немам дете и немам искуство ама памтам за најмалата сестра имав 16год а мајка ми ја доеше 2год и 4месеци и имавме проблеми
Мајка ми ќе ја намачка градата со кармин или бибер сестра ми ќе земе тоалетна ќе ја избрише и пак си цица, не во кола ја ѕспивавме, не во ќебе со другата сестра ќе ја нишкаме, ставија во кревет отвара очи и пак плаче, татко ми и бикаше греота е дај и да цица ама мајка ми реши нема и готово
А интересна беше зизе викаше и мајка ми седи на кревет а она ќе клекне, и ја трга маицата и како јаренце цицаше , смешки беше
Неколку дена плачење и се смири
Не попуштај, кога ќе решиш еднаш остави нека пчаче ќе помине , мора така
Сестра ми не пиеше млеко чисто и пробавме со несквик и почна да пие и заборави за цицање , можеш да пробаш и ти

angel 1005
Нов член
Нов член
Мислења: 14
Придружен: 28 Apr 2015, 09:48

Re: Прекин на доењето

Post by angel 1005 » 28 Apr 2015, 16:00

da odluciv i nema veke da cica gi zemam i nekolku deka apcinjata za prekin na mlekoto i jas tina9 pocnav postepeno da mu gi prekinuvau podoite no sepak mnogu tezok period i za deteto i za majkata do sega deteto prespivase do 2 sati preku den sega ne saka nikako da prespie se istostuva i place mnogu e nervozno jas gradata ja namackav so senf deteto koga vide ne sakase da cica no od navika bara i place daj boze poskoro da pomine ovoj period vi blagodaram na sovetite pozdrav

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Прекин на доењето

Post by maried » 28 Apr 2015, 18:25

Најголема грешка е нагло одбивање на дете, посебно на таа осетлива возраст, тоа е шок за него и за мајката.
Јас дојам 20 месечно дете, во фаза на одбивање сме и поминуваме супер. Значи ќерка ми беше зависник од цицање, ноќе се будеше и по 7-8 пати и незнаев како ќе ја одбијам.
Значи вака јас успевам, се намачкав со креон и и кажав дека е какано, ден-два имаше плачки ама се помири. Почнав да намалувам подои, прво дење па ноќе и за 2 недели малата цица само еднаш за 24 часа. Не бара, јас и нудам за да избегнам медикаментозна терапија.

Зошто одма апчиња?? Не ти кажаа колку нус појави имаат??
Со лесно!!!

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Прекин на доењето

Post by Радост » 02 May 2015, 02:10

Мериед зборуваш за бромергонот дека имаадт многу нус појави? Кои се?

angel 1005
Нов член
Нов член
Мислења: 14
Придружен: 28 Apr 2015, 09:48

Re: Прекин на доењето

Post by angel 1005 » 02 May 2015, 18:43

Nema vrska kakvi nus pojavi jas gi zemav za nekolku dena mi prekina mlekoto i nisto ne mi se smeni vo toj period dokolu ne gi zemas moze da dojde go zgrutcuvanje na mlekoto ako ne se izmolzuva kako sto mi objasni maticniot genikolog

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Прекин на доењето

Post by maried » 03 May 2015, 01:11

Значи според тебе подобро е Бромергон отколку природно запирање млеко?? Изгледа јас за џабе месец дена намалувам подои, кога најлесно голтни Бромергонче и никому ништо. Зборуваме за хормонска терапија, не Б6 витамини.

Радост, кај секој различно, хормони се и многу жени од една таблета имаат повраќање, несвестица, пад на притисок, психичка дисбаланс, за посериозни проблеми не навлегувам. Секој разумен доктор ги дава во исклучителна ситуација.

angel 1005
Нов член
Нов член
Мислења: 14
Придружен: 28 Apr 2015, 09:48

Re: Прекин на доењето

Post by angel 1005 » 03 May 2015, 11:03

jas maried napisav za svoeto iskustvo deka nemav nikakov problem dodeka gi piev a sekoj organizam e razlicen i ne moze se da se podnese isto sekoja cest za tebe prirodno si e prirodno daj boze da uspeh mnogu zeni uspeale da go prekinat i bez apcinja i jas na pocetok pocnav so namaluvanje na podoite i odmolzuvanje na mlekoto no ne bivase i vo konsultacija so lekarot toj gi prepisa so lesno neka ti e.

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Прекин на доењето

Post by maried » 03 May 2015, 11:55

Angdml, во право си, кога веќе нема друг начин се мора се хормони. Јас не те осудив, само кажав нека без нив би било подобро.

Одговори

Return to “Доење”