Доење во јавност

Зошто доење, совети, проблеми во доењето и се што е поврзано со доење на бебето.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
cucamaca
Нов член
Нов член
Мислења: 60
Придружен: 24 Aug 2012, 17:18
Му се допанале: 18 пати
Им се допаднал: 9 пати

Re: Доење во јавност

Post by cucamaca » 28 Oct 2012, 08:05

Срамота - дефинитивно не е! И стварно сметам дека е тотално некултурно и без осет ако некому тоа му пречи или зјапа во доилка...
Ама сметам дека на детето му треба малку приватност додека јаде. Додека е многу мало, веројатно и не, ама кога малку ќе пркне обично се` ги интересира, па ако цица додека некој друг зборува во околина, тоа му привлекува внимание и се врти,...

(мислењево ми е за сега, ќе видиме за некоја недела кога ќе го гушнеме бебич) dance

Bambina
Нов член
Нов член
Мислења: 96
Придружен: 05 Mar 2012, 15:59
Му се допанале: 19 пати
Им се допаднал: 11 пати

Re: Доење во јавност

Post by Bambina » 28 Oct 2012, 20:14

Девојки ви благодарам многу за подршката, како и за вашите мислења....
Инаку јас редовно ја дојам ќерка ми во јавност, ама покриена со тетра пелена или марама или што и да ми се најде при рака во тој момент. Без разлика што јас се чуствувам сосема удобно кога ја дојам ќерка ми, сепак имам осет за тие околу мене на кои што можеби и не им е толку удобно.
Мене повеќе ме погодија коментарите од сестра ми во стилот дека треба да седам дома постојано додека го дојам бебуш..Всушност ме погоди тоа што од некој што ти е толку близок очекуваш подршка во такви моменти... (ner)
Инаку зборот ми беше жално е што (нормално не од секого) на доењето во јавност барем кај нас се гледа како на нешто срамно, нешто што треба да се скрие...Ајде пак да не забегувам.. (kup)

andrejce
Нов член
Нов член
Мислења: 14
Придружен: 12 Sep 2012, 22:54
Му се допанале: 6 пати
Им се допаднал: 18 пати

Re: Доење во јавност

Post by andrejce » 28 Oct 2012, 21:48

Nemozam a da ne pisam na temava (rad) (rad) (rad) Moeto mislenje e deka voopsto ne e bitno kade ke go nadoish bebeto bitno e toa da bide nahraneto.Mnogu pogolema stramota e da setas a bebeto da place i da neznaes kako da go smiris nego da sednes na nekoja klupa i da mu dades da cica.MAMICKI PA 21 VEK SME KOJ NEZNAE DEKA BEBINJATA CICAAT ZA TOA DA BIDE TOLKU STRAMNO .SEPAK OVA E SAMO MOE MISLENJE (thumbsup) (thumbsup) (thumbsup)

sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1151
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 548 пати
Им се допаднал: 734 пати

Re: Доење во јавност

Post by sunshine_2012 » 18 Dec 2012, 00:39

jas niakov problem nemam za doenje vo javnosta ili pred grupa na luge, sum go pravela toa i go pravam se uste so maloto. voopste ne mislam deka e vulgarno, ako se pokries i ako bebeto si cica, durii ako se nema so sto momentalno da se pokrie a bebeto bara vo momentot i e gladno e davam da cica bebeto e prioritet, a nema potreba lugeto da me gledat dodeka go dojam,a posebno da im bide neprijatno zasto jas go dojam moeto bebe.
I jas sum doela na sostanoci i ne sum imala griza na sovesta zaradi toa, koga se mora se mora :).
mamicki uzivajte vo toj moment na doenje,eden najvazen del za bebeto, i koga mu dojde vreme za doenje slobodno dojte si go makar i vo javnost, sekogas so vas si zemete pelena so koja sto ke si se pokriete i na raat da si go podoeto. ;)

novamama
Нов член
Нов член
Мислења: 12
Придружен: 22 Aug 2013, 23:48
Им се допаднал: 3 пати

Re: Доење во јавност

Post by novamama » 31 Aug 2013, 23:58

Mamicki doilki I jas go dojdam moeto bebence I iskreno bash mi e gajle dali nekoj me gleda ili ne,toa samo kaj nas go ima,a letovo kolku beshe toplo pa koga ke izlezev ako beshe vreme za cicanje uopste ne razmisluvav dali da se pokrijam so pelena ili marama,uste toa mi faleshe :) ..Se doime na klupa ako sum vo kafic ke se trgnam na strana I sum zaprimetila deka mladi luge ne se zverat I trgaat pogled,a stari luge zjapaat :) ..Ama I za toa mi e gajle,jas I bebusko ke si se nahranime I si se vozikame ponataka srekni I nasmeani :) ..Ama sepak mislam deka site sme razlicni nekoi si se poslobodni a nekoi se zamaraat sto I kako,mislam deka treba site da si uzivame so nashite najmili kade I da stigneme I da si gi doime kade sakaat I kolu sakaat,mislam deka nema poubavo od toa..A mnogu mi e glupavo koga gledam nekoja mamicka kako se krie,pa I padnala maramata ili pelenata,pa sirota prepotila,bebeto place I slicno..Pozdrav mamickiiiii

iva-iva
Нов член
Нов член
Мислења: 94
Придружен: 03 Dec 2013, 17:59
Му се допанале: 16 пати
Им се допаднал: 25 пати

Re: Доење во јавност

Post by iva-iva » 04 Jan 2014, 01:50

Мајки јас сеуште не сум породена меѓутоа го подржувам доењето во јавност, големо браво за оние кои го практикуваат и доколку имам млеко за малото ке доам во јавност. поздрав

imambebe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1603
Придружен: 30 Apr 2011, 00:18
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 588 пати

Re: Доење во јавност

Post by imambebe » 04 Jan 2014, 09:21

И јас си го дојам бебуш во јавност и воопшто не ми е незгодно, поарно да го надојам отколку да плачи и да е нервозен.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11021
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5797 пати
Им се допаднал: 3549 пати

Re: Доење во јавност

Post by Debora » 27 Apr 2014, 21:55


saska075
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1714
Придружен: 17 Apr 2012, 19:48
Му се допанале: 335 пати
Им се допаднал: 614 пати

Re: Доење во јавност

Post by saska075 » 27 Apr 2014, 22:30

Искрено иако јас наскоро ќе станам мајка не го поддржувам доењето во јавност. Пред неколку дена бев во сендвичара да порачам сендвичи и почекав едно 10 мин. Тука беше една мајка со отприлика 4-5 месечно бебе и го доеше бебето. Верувајте и другите што беа присутни и што идеа тука им беше доста незгодно. Пола града извадена во јавност и сите-мажи се звереа во неа. И мене навистина ми беше многу глупо кога ја гледав.
Сепак за секого е индивидуално, секој си знае са себе.

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1926 пати

Re: Доење во јавност

Post by Радост » 27 Apr 2014, 22:43

Комплетбо подржувам. И сакам да искоментирам - секој маж што градите на доилка ги гледа како сексуален објект треба јавно да се камшикува. На плоштад.
Колку треба да си изопачени доилка да гледаат на таков начин ...
И јас не дојам воопшто да не се сфати личен постот.

Одговори

Return to “Доење”