Како да се зголеми количеството на млеко

Зошто доење, совети, проблеми во доењето и се што е поврзано со доење на бебето.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Одговори
Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Како да се зголеми количеството на млеко

Post by Petra » 10 Oct 2010, 10:09

http://tvoebebe.com/DOENJE/kako-do-poveke-mleko
Тука има многу важни информации како да се зголеми производството на мајчинето млеко.
Јас немав проблеми со мајчиното млеко. Имав секогаш доволно. Ја доев често мојата ќеркича. Веднаш кога се роди ми јаа ставија на градата и продолживме да се учиме да цица. Ја доев секогаш кога ќе посака. Колку повеќе повлекува бебето толку повеќе се произведува млеко. Градите произведуваат толку колку што е потребно. Подоите ни беа долги, а и во текот на ноќта ја доев. НЕ користевме шише со цуцла, тоа може да доведе до намалено производство на млеко и да придонесе за одбивање на бебето од доење.
Јас пив многу течности додека ја доев ќерка ми.
Како растеше бебто цицаше поголеми количини и градите не изгледаа тешки и полни но и тогаш имаше доволно млеко во нив.
Голем непријател на доењето е стресот. Кога ја доев минував низ тежок и стресен период, но фала Му на Господ што имав доволно млеко и се беше во ред.

Mia85
Редовен член
Редовен член
Мислења: 377
Придружен: 06 Mar 2011, 23:11
Им се допаднал: 10 пати

Re: Како да се зголеми количеството на млеко

Post by Mia85 » 06 Feb 2013, 12:57

Mila21 vo Bilna apteka s eprodava caj za dolki....jas go piev do sestiot mesec...mnogu ubavo go regulira mlekoto..Se pie po eden litar....I piev jogurt i boza za zgolemuvanje na kolicestvo. Ako nemozes da go nabavis ovoj caj od bilna apteka, kupi go na HIPP caj za doilki....i pod najitno batali gi nervozite nisto ne e vredno veruvaj....site sme imale takvi fazi

Одговори

Return to “Доење”