Да се буди бебето за доење или не?

Зошто доење, совети, проблеми во доењето и се што е поврзано со доење на бебето.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Да се буди бебето за доење или не?

Post by Debora » 30 Dec 2009, 11:49

Симонова како напредувате?

Annabel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 490
Придружен: 09 Nov 2009, 21:21
Им се допаднал: 13 пати

Re: Да се буди бебето за доење или не?

Post by Annabel » 22 Mar 2010, 14:28

Јас не го будам ноќе за доење, самиот се буди еднаш до два пати...Задоволна сум колку цица, па не го будам ако спие и подолго од 4 часа. На клиника ми рекоа да не го будам зашто кога ќе му се јаде сам ќе си каже.

Mechevska
Нов член
Нов член
Мислења: 92
Придружен: 26 Nov 2009, 18:30

Re: Да се буди бебето за доење или не?

Post by Mechevska » 06 May 2010, 14:37

Јас не го будев ноќе за доење, самиот се будише и то често пати.

Rossana
Нов член
Нов член
Мислења: 25
Придружен: 05 Apr 2010, 06:34

Re: Да се буди бебето за доење или не?

Post by Rossana » 10 May 2010, 23:35

Mechevska wrote:Јас не го будев ноќе за доење, самиот се будише и то често пати.
Isto

kikica
Редовен член
Редовен член
Мислења: 251
Придружен: 10 Aug 2010, 09:08
Им се допаднал: 10 пати

Re: Да се буди бебето за доење или не?

Post by kikica » 03 May 2011, 12:02

Do sega ne sum go budela sin mi za doenje, sam se budi koga e gladen i vednas vrti so usteto kako da ja bara gradata :) denje se doime pocesto nekogas i na pola sat a nekogas na sat dva do tri ako se uspie, a noke odkako ke go zaspijam kaj 11 ili 12 se budi vo 2.30 pa vo 4.30- 5 pa vo 7 koga mu menuvam pelena i pak spie do kaj 10. znaci stanuva na sekoi 2 do 3 casa za cicanje. Prviot mesec stavi 1 kg i 500 gr! (thumbsup) najcesto go dojam samo od ednata grada zatoa sto imam mnogu mleko i mu e dovolna ednata a ako go stavam na dvete po pokratko vreme ima grcevi vo stomaceto zatoa sto se nacicuva samo poretko mleko t.e ne stignuva do ona poslednoto najmasnoto mleko,zatoa go ostavam ubavo da se nacica od ednata grada i cica po 10 do 20 min na podoj najmnogu pola sat.

Majata
Нов член
Нов член
Мислења: 26
Придружен: 20 Jul 2011, 16:39
Им се допаднал: 1 time

Re: Да се буди бебето за доење или не?

Post by Majata » 07 Feb 2012, 23:40

Zdravo mamicki...

Bi sakala da napisam nesto vo vrska so noknoto budenje na bebceto, bidejki jas imav losho iskustvo so toa. Imeno, mi kazaa deka kerkickata treba da ja dojam koga taa ke pobara, da ne ja budam nokno vreme, bidejki bebinjata imale refleks na glad i sami pobaruvaat da cicaat. E toa ne e taka! Osobeno prviot mesec koga bebpecto moze da ima i zoltica, pa taa dodatno mu "pomaga" da potone vo dolg son. Taka, jas mojata Nikolina ne ja budev i spiese i po 6-7 casa, pa koga ka odnesovme na kontrola bese naprednata za eden mesec samo 230 grama (sad1) Prsnav da placam, a doktorot smiren mi kaza da ja dojam na 2 casa... i navistina potoa za samo edna nedela napredna 200 grama (joy) Zatoa sakam da vi kazam na idnite mamicki da vnimavate so zemanje soveti i da si gi sledite intuiciite... (thumbup)
Pozdrav!

Happy_Mommy
Домашен член
Домашен член
Мислења: 630
Придружен: 17 May 2011, 21:34
Location: USA
Му се допанале: 5 пати
Им се допаднал: 42 пати

Re: Да се буди бебето за доење или не?

Post by Happy_Mommy » 08 Feb 2012, 03:53

Првите недели некако се осеќав обврзана да ја будам на 2 саати и ја будев. Од еден месец натаму ми кажаа да не ја будам, ама сама си стануваше по истиот период, максимум 3 саати. Е првиот месец кога почна да спие по цела ноќ напредна помалце, ама ништо страшно. Сега се случува да се разбуди околу 4-5 и да јаде и секако одма си се гледа на тежината (smile) мене ми одговара да станува еднаш преку ноќ оти нели сакаме повеќе килца да имаат, ама ако не стане сама, сепак не ја будам.

Одговори

Return to “Доење”