Да се буди бебето за доење или не?

Зошто доење, совети, проблеми во доењето и се што е поврзано со доење на бебето.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Simonova
Нов член
Нов член
Мислења: 73
Придружен: 16 Nov 2009, 22:48
Им се допаднал: 1 time

Да се буди бебето за доење или не?

Post by Simonova » 16 Nov 2009, 23:39

Kerkickata mi se rodi 3100g i e samo na doenje.
Denje se doime pocesto a noke znae da si zaspie po nekolku saati
i normalno imame pomalku nokni podoj od dnevnite.
Na posledniot pedijatriski pregled mi rekoa deka e na dolna granica po napreduvanje.
Pedijatarot mi rece da go zgolemam brojot na na dnevnite i noknite podoi a jas toa nemozam da go prifatam od pricina sto nemozam da go budam koga spie bez razlika dali e den ili nok?
Me interesira dali vie gi budite vasite bebinja za doenje ili ne?

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Да се буди бебето за доење или не?

Post by Debora » 16 Nov 2009, 23:42

Одлично што ја доиш ќерикчката. Секаде се препорачува ако не се разбуди само бебето за 3 или 4 часа да се разбуди за подој.

Milan-baby
Нов член
Нов член
Мислења: 42
Придружен: 09 Nov 2009, 21:46

Re: Да се буди бебето за доење или не?

Post by Milan-baby » 17 Nov 2009, 06:47

vidi.. teoretski, da treba po 3 do 4 casa dokolku bebeto ne se budi samo da go razbudis za doenje, e sega vo praksa toa mn zavisi i od toa kolku napreduva.. jas na primer uste od samiot start go doev sin mi samo 1 navecer (eventualno 2 pati) bidejki ubavo si spie navecer, no zatoa preku den ponekogas go dojam i na cas i polovina... se rodi 3,500 a za 5 meseci kolku sto ima sega e 9,200 taka da nemame problemi so napreduvanje.. sepak moj sovet ti e deka ti sama najdobro mozes da odlucis dali treba ili ne da go budis.. samo kolku za da si ja olesnis rabotata, bidi sigurna deka e dobro najadeno, ne se otkazuvaj na prvoto zadremuvanje zatoa sto nim im e mn lesno da si zadremat dodeka cicaat a toa ne znaci i deka se najadeni.. a na krajot na kraistata dokolku tvoeto bepce e zadovolno i ne se buni, verojatno toa e zatoa sto gi zadovolilo svoite potrebi. uzivaj i ne se grizi :)

MAMA_M
Член
Член
Мислења: 102
Придружен: 14 Nov 2009, 20:32
Им се допаднал: 1 time

Re: Re: Да се буди бебето за доење или не?

Post by MAMA_M » 17 Nov 2009, 14:23

ноќе никогаш не ги будев, а и двете бараа да цицаат во приближно исто време - околу 1 и околу 5 сабајле и тоа само првите 2-3 месеца. после тоа, последното млеко им го давав пред да си легнам, околу 22-23ч, и спиеја мирно до 5-6 сабајле.
девојчето имаше навика и преку ден да се успие по 4-5 саати и побавно напредуваше, па почнав да и давам по еден оброк и во спиењето (тогаш веќе не цицаше). сега има 7,5 месеци,околу 19ч и давам млечна кашичка за вечера, околу 22ч пие 100-150 гр млеко и спие до 7-8ч.

MAMA_M
Член
Член
Мислења: 102
Придружен: 14 Nov 2009, 20:32
Им се допаднал: 1 time

Re: Re: Да се буди бебето за доење или не?

Post by MAMA_M » 17 Nov 2009, 14:30

Simonova wrote:Na posledniot pedijatriski pregled mi rekoa deka e na dolna granica po napreduvanje.
Pedijatarot mi rece da go zgolemam brojot na na dnevnite i noknite podoi a jas toa nemozam da go prifatam od pricina sto nemozam da go budam koga spie bez razlika dali e den ili nok?
Me interesira dali vie gi budite vasite bebinja za doenje ili ne?
а колкава е малата? колку напредува месечно? дали плаче и кога мислиш дека е надоена? колку пати дневно излегува по голема нужда?
ако е мирна и задоволна, ако редовно ја полни пелената,нема зошто да се грижиш и да се тревожите со будење....или пробај само допри ја со градата до устата, ако и е до јадење, самата ќе повлече....ако не реагира, остај ја нека си сонува :)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Да се буди бебето за доење или не?

Post by Debora » 17 Nov 2009, 15:16

Мајчиното млеко се преработува побрзо во желудникот од адаптираното и кашичките, па нормално е бебето да бара почесто да јаде.
Во првите 6 месеци од животот, за бебето е најдобро екслклузивно доење, значи без прихрана.
При дното на странава: http://www.tvoebebe.com/MAJKA/pravilno_doenje.php,може да се види како да се познае дека бебето е доволно нахрането.
Дали ќе одлучиш да го будиш или не, е твој избор и ти најдобро си го познаваш бебето. Ти посакувам успешно доење и добро да си напредувате, а тоа ќе го покаже и наредната контрола. Тоа што е на граница, не значи дека навистина нешто не е во ред, бебињата не растат по шаблони. Чекаме да се пофалиш од следната контрола.
Last edited by Debora on 18 Nov 2009, 01:44, edited 1 time in total.

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Re: Да се буди бебето за доење или не?

Post by Petra » 17 Nov 2009, 21:41

Еве и јас нешто да напишам тука.Има веќе долго време поминато од кога се доевме ама секако имам искуства што ми е драго да ги споделам со вас. (bu) Мојата керкичка ја доев 18 месеци.Можам да кажам дека цело време додека ја доев беше само на мајчино млеко.Јас сметав дека тоа е најдоброто за моето бебе и затоа не и го кратев.ИСтото го мислам и денес.Понекогаш кога беше поголемо бебе кога имаше можеби околу 8 месеци можеше да се случи да и дадам некоја кашичка или сок или нешто друго само тоа не било редовна исхрана.Се роди 3кгр.Првиот месец се поправи 1кгр и 300гр,вториот 800гр а третиот 200гр.Во третиот месец докторот ми спомна дека мо зеби не и е доволно само мајчиното млеко и дека мозеби ќе треба да се вметне и друга харана но јас не се сложив со тоа.Знаев дека нема слабо или јако мајчино млеко дека моето млеко е доволно за моето бебе.Ја носев секој втор ден на контрола да следиме како напредува.Бев исплашена но не отстапив од мајчиното млеко.Следниот месец се поправи 300гр сто и тоа бесе под нормалата па т тогаш ме советуваа дека треба вештацка храна да се додаде во исхраната но јас пак одбив.Тогаш направивме крвна слика која покажа дека детето е здраво.Му реков дека не сакам моето дете да биде дебело од вестачки храни а да не биде здраво.А исто реков дека моето дете може да бде слабо и кога ке порасне.НАјважно е да имаме здрави и нахранети деца.
Навечер немаше потреба да ја будам затоа што сама си се будеше просек 7 пати на вечер.И денски цело време си цицавме (b4) .Навистина е мачно не наспан ама се исплаќа.

Simonova
Нов член
Нов член
Мислења: 73
Придружен: 16 Nov 2009, 22:48
Им се допаднал: 1 time

Re: Да се буди бебето за доење или не?

Post by Simonova » 18 Nov 2009, 23:08

МАМА_М wrote:
Simonova wrote:Na posledniot pedijatriski pregled mi rekoa deka e na dolna granica po napreduvanje.
Pedijatarot mi rece da go zgolemam brojot na na dnevnite i noknite podoi a jas toa nemozam da go prifatam od pricina sto nemozam da go budam koga spie bez razlika dali e den ili nok?
Me interesira dali vie gi budite vasite bebinja za doenje ili ne?
а колкава е малата? колку напредува месечно? дали плаче и кога мислиш дека е надоена? колку пати дневно излегува по голема нужда?
ако е мирна и задоволна, ако редовно ја полни пелената,нема зошто да се грижиш и да се тревожите со будење....или пробај само допри ја со градата до устата, ако и е до јадење, самата ќе повлече....ако не реагира, остај ја нека си сонува :)
Malata se rodi 3100, izlegovme od bolnica so 2850, prviot mesec napredna 800g a za polovina mesec 400g, znaci nedelno po 200g vo prosek. Voopsto ne placi, mirna si e, si spie poveketo od vremeto, izleguva 4-5 pati na den po nuzda. Ke vidime narednata nedela koga imame kontrola kolku sme naprednale.

MAMA_M
Член
Член
Мислења: 102
Придружен: 14 Nov 2009, 20:32
Им се допаднал: 1 time

Re: Да се буди бебето за доење или не?

Post by MAMA_M » 19 Nov 2009, 16:20

800 гр е одлично, нема зошто да се секираш....

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Да се буди бебето за доење или не?

Post by Petra » 19 Nov 2009, 22:33

Исто мислам и јас дека твојата керкичка добро си напрадува и нема потреба да се грижиш. :smile:

Одговори

Return to “Доење”