Исхрана на доилката

Зошто доење, совети, проблеми во доењето и се што е поврзано со доење на бебето.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1153
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 548 пати
Им се допаднал: 738 пати

Re: Исхрана на доилката

Post by sunshine_2012 » 19 Feb 2014, 21:59

Карина јас со сите три пазев до 3 месец, и полека почнував да јадам зелка, па грав, луто и се си јадев после 3тиот месец. а и тогаш почнав и кафе да пијам, инаку до никако не пиев кафе. И јас сум немала проблем со грчеви кај моите деца, ги имаа ама тоа не беше често и да плачат од тоа. Се надевам дека ти е од полза одговорот. (smile)

Mau
Домашен член
Домашен член
Мислења: 592
Придружен: 09 Mar 2014, 12:47
Му се допанале: 47 пати
Им се допаднал: 334 пати

Re: Исхрана на доилката

Post by Mau » 02 Aug 2014, 13:14

Bebusot moj ima samo edna nedela, ne ocekuvav deka tolku rano ke dobie grcevi, ama minatiot den jadev corba, krastavica i ispiv edna casa gaziran sok, denta bebusot mnogu placese i nemozese da si gi isprazni crebcata, zatoa vednas smeniv, od sega bez cirbi, od tecni jadenja samo supa, suvo jadenje i mlecni proizvodi bez mleko i bez slatki raboti. A procitav deka i salatite im smetaat... Vcera veke pominavme pomiren den i pomirna noc...

anabejbi
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1522
Придружен: 21 Nov 2012, 17:19
Му се допанале: 462 пати
Им се допаднал: 850 пати

Re: Исхрана на доилката

Post by anabejbi » 02 Aug 2014, 14:32

Научно не е докажано во која мера и дали храната што ја внесува мајката има влијание врз грчевите кај доенчињата.
Умерена исхрана е најдобро со ништо да не се претерува, земи си и чај за доилки, добар е за тебе а и за бебето.
Гушни ја Ники од нас (big-hug)

Mau
Домашен член
Домашен член
Мислења: 592
Придружен: 09 Mar 2014, 12:47
Му се допанале: 47 пати
Им се допаднал: 334 пати

Re: Исхрана на доилката

Post by Mau » 02 Aug 2014, 15:30

Почнавме со чајче , си пиеме и надеваме дека ке поминеме полесно...

Секако дека сум на лесна храна, ми годи а и нешто не сум со апетитот јака, таман ми е (smile)

Гушка од Ники и мене (a2)

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Исхрана на доилката

Post by maried » 02 Aug 2014, 17:02

Јас до 4 месеца никако не пробав : Газиран сок, кафе, цитруси, јаткасти плодови, зрнесто ништо, крставица, зелка, зачинето, чоколадо :-)

Мау, чајот за доилки од билна е многу добар, намалува грчеви и зголемува лактација :-)

Mau
Домашен член
Домашен член
Мислења: 592
Придружен: 09 Mar 2014, 12:47
Му се допанале: 47 пати
Им се допаднал: 334 пати

Re: Исхрана на доилката

Post by Mau » 02 Aug 2014, 17:06

Кај да го барам?

Miki
Домашен член
Домашен член
Мислења: 600
Придружен: 09 May 2012, 17:27
Му се допанале: 33 пати
Им се допаднал: 133 пати

Re: Исхрана на доилката

Post by Miki » 02 Aug 2014, 21:16

Во билна аптека. Тоа се уствари 5 билки (босилок, анасон, ким, мајчина душица, грчко семе) ср мешаат и се пие чај, за лактација и против грчеви.

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Исхрана на доилката

Post by ripcence » 02 Aug 2014, 23:40

И јас како Мерид ништо од наведеното освен кафе и чоколадо :ymblushing: и плус забележав дека грчеви му се јавуваат и кога јадам печурки.
Јас го пијам чајот за доилки на Хип, и наутро појадувам овесни снегулки кои исто така ја подобруваат лактацијата, и мојата омилена боза (drool)

Miki
Домашен член
Домашен член
Мислења: 600
Придружен: 09 May 2012, 17:27
Му се допанале: 33 пати
Им се допаднал: 133 пати

Re: Исхрана на доилката

Post by Miki » 03 Aug 2014, 17:46

Овес може и мелен со вода како шејк...

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Исхрана на доилката

Post by maried » 03 Aug 2014, 18:36

Е тој овесот неможам во ниедна комбинација да го јадам :-(

Одговори

Return to “Доење”