Исхрана на доилката

Зошто доење, совети, проблеми во доењето и се што е поврзано со доење на бебето.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Исхрана на доилката

Post by Petra » 23 Dec 2010, 15:16

http://tvoebebe.com/MAJKA/ishranata-i-doenjeto
На овој линк може да се прочита за исхраната за време на доењето.
Додека ја доев ќерка ми гледав да се хранам здраво и јадев речси се, немавме никакви проблеми. Не конзумирав алкохол, внимавав на кофеинот, скоро и да не пиев кафе, а цигарите ги оставив веднаш кога останав бремена.

Blaska
Нов член
Нов член
Мислења: 13
Придружен: 17 Jan 2011, 20:15

Re: Исхрана на доилката

Post by Blaska » 22 Jan 2011, 09:59

Упатствата што ги кажуваат нашите доктори,постарите лица итн. според мене не се баш точни бидејќи читав статии дека може доилката да јаде се, но да внимава ако детето го боли мешето по јадењето на некоја одредена храна да престане со таа храна. Значи секое бееб различно реагира на различна храна. ВО мојот случај,патронажната сестра ми рече чоколадо да не јадам, но јас забележав дека нема проблем детето и слободно јадам, секојдневно по мала количина. Друго што забележав е дека доколку се напијам газиран пијалок детето има повеќе гасови. Но сепак и јас ги слушам повеќето од советите за исхраната и не јадам баш се посебно грав,леќа,грашок и портокал. Не сакам да експериментирам и да ризикувам да добие детето колики,засега е супер нема проблеми со мешето,лесно се кака и си јаде нормално (b4)

elence_01
Нов член
Нов член
Мислења: 22
Придружен: 15 Oct 2012, 12:09
Му се допанале: 4 пати

Re: Исхрана на доилката

Post by elence_01 » 15 Oct 2012, 15:35

jas ja iskusiv greskata so kravjo mleko.piev mleko misleki deka od toa ke imam poveke mleko,ama posle svativ deka mlekoto mu smetalo na meseti,sega izbegavam krastavici ,zelka,grav....

Hera
Домашен член
Домашен член
Мислења: 736
Придружен: 20 Nov 2010, 23:27
Му се допанале: 89 пати
Им се допаднал: 75 пати

Re: Исхрана на доилката

Post by Hera » 17 Oct 2012, 08:40

Не јадам зелка, грав, леќа, грашок, брокули, кромид и не пијам газирани пијалоци. Чоколатце само многу малку ... ама за краставица првпат читам дека не треба да се јаде. Никаде немам прочитано за неа, имате ли објаснување зошто.
Кога син ми имаше грчеви забележав дека од чоколадото му е многу тешко.
И уште едно прашање имам. Кога повторно се воведуваат во исхраната овие продукти? Не треба ли да се јадат во текот на целиот период на доење? Некако ми е страв да експериментирам дали ако јадам сега ќе му пречи, уплав имам пак да не му започнат грчевите. И веќе ми се смачи од компир и ориз (smile) само тоа јадам, во милион варијанти.

elence_01
Нов член
Нов член
Мислења: 22
Придружен: 15 Oct 2012, 12:09
Му се допанале: 4 пати

Re: Исхрана на доилката

Post by elence_01 » 18 Oct 2012, 11:45

tie proizvodi hera se vrakale vo ishrana posle 6mesec,izgleda pootporen e togas organizmot na bebeto,neli i togas se vnesuva tvrda hrana vo ishranata na bebeto

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: Исхрана на доилката

Post by happy cumulus » 18 Oct 2012, 18:14

Hera, sekoj organizam e razlicen. Sekoja majka, sekoe bebe. Jas koga doev, i pedijatarkata, i konsultantot za doenje mi rekoa da si jadam se sto si jadam. Ako bebus ne se buni, togas nisto ne mu preci. Sekoj sovetnik si ima svoja filozofija ama. Gazirani pijaloci i procesiranata hrana e sekako dobro da gi isfrlis, duri i koga ne dois. Za ostanatite raboti sto gi spomna, osven brokula i grav (neme mi sozdavaa gasovi), drugo si jadev i nemavme maka od niv. Jas bi se hranela zdravo, i bi sledela signalite na bebus. Ako e sreken, znaci si se hranime dobro.
Sega, koga jas bi bila na tvoe mesto, bidejki veke si apstinirala od ovie produkti, bi pocnala da vnesuvam eden po eden produkt. Ostavi 4-5 dena da vidis dali G. ke smeni odnesuvanje. Potoa vnesi drug proizvod...

elence_01
Нов член
Нов член
Мислења: 22
Придружен: 15 Oct 2012, 12:09
Му се допанале: 4 пати

Re: Исхрана на доилката

Post by elence_01 » 30 Oct 2012, 10:17

zabelezav kolku promena ni pravi gaziranoto.ako s enapijam deneska 2 goltki gazirano bebusot do vecer 5 pati prdne hihihi

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Исхрана на доилката

Post by Радост » 22 Jan 2014, 13:30

А праз смеам да јадам? (confus)

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Исхрана на доилката

Post by maried » 22 Jan 2014, 15:15

Radost, јас искрено до 40 дена не јадев праз, а инаку го обожавам, после 40 дена јадам све освен грав, зелка, грашок и боранија, инаку да ти напоменам дека грозјето прави страшни грчеви, од искуство, после 4 месеца керка ми прв пат имаше грчеви и тоа од грозје (sad1) Инаку јади си од се по малку, немаш потреба од пазење до толку (smile) (smile)

carina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 726
Придружен: 20 Jul 2011, 08:21
Location: skopje
Му се допанале: 193 пати
Им се допаднал: 279 пати

Re: Исхрана на доилката

Post by carina » 17 Feb 2014, 18:24

нешто сум заборавила во врска со исхранава,до кога требаше да се пази да не се јаде храна што му предизвикува гасови на бебебто? додека му траат грчевите или додека го доиш? поголемата ја доев до 1.5 год ,мислам дека не пазев после вториот месец,ама не сум баш сигурна.мами на поголемите бебенца давајте совет,од ориз и компир ми е преку глава (tap)

Одговори

Return to “Доење”