Пумпа за измолзување

Зошто доење, совети, проблеми во доењето и се што е поврзано со доење на бебето.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Пумпа за измолзување

Post by Petra » 24 Mar 2013, 22:07

Миличка, сестра ми што ја користеше пумпицата е рачна,ги има во Зегин, околу 160 ден, турска. Исто и јас користев рачна, ми беше добра. Помина долго време, не знам дали ги има веќе. (smile) Навистина кратко време се користат, па може да се најде добри поевтини.

davidkjara
Редовен член
Редовен член
Мислења: 376
Придружен: 14 Jul 2012, 08:46
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 125 пати

Re: Пумпа за измолзување

Post by davidkjara » 11 May 2013, 11:10

Imam kupeno pumpa na Chicco ja koristev 1 nedela ama snemav mleko (sad1) (ner) ako na nekoj mu treba ke mu ja podaram neka mi piss vo lp backi

majaatan
Член
Член
Мислења: 176
Придружен: 02 Nov 2012, 23:23
Location: Скопје
Му се допанале: 56 пати
Им се допаднал: 56 пати

Re: Пумпа за измолзување

Post by majaatan » 20 May 2013, 14:41

бидејќи за една недела се враќам на работа (ner) и морам да се измолзувам, се запрашав колку време би можело да седи млекото во фрижидер..па дојдов до овој факт што би сакала да го споделам со вас бидејќи е доста корисен и да не дојдете до заблуда: млекото што сте го измолзиле може да седи во фрижидер доколку:

На собна температура:
на 15°C - 24 часа
на 19-22°C - 10 часа
на 25°C - 4-6 часа

Во фрижидер:
на 0-4°C - 8 дена
во комората на обичен фрижидер - 2 недели
во фрижидер за длабоко замрзнување на Т -19°C до 6 месеци.
Пред замрзнување млекото треба да се олади во фрижидер, а после одмрзнувањето се подгрева во сад со топла вода, не директно на шпорет.

Mајките кои сеуште дојат а треба да бидат одвоени од бебето на еден или повеќе дена, можат претходно да се одмозлуваат секој ден по малку и да соберат количина доволна да ги покрие потребите на бебето додека е таа отсутна. За да не даваат адаптирано млеко или да го одбијат бебето од цицање.

majaatan
Член
Член
Мислења: 176
Придружен: 02 Nov 2012, 23:23
Location: Скопје
Му се допанале: 56 пати
Им се допаднал: 56 пати

Re: Пумпа за измолзување

Post by majaatan » 13 Jun 2013, 22:18

ајде до оние мајки кои се измолзуваат малку на помош...си земав рачна пумпа и супер си оди процедурата, но бидејќи се молзам на работа млекото прво го ставав во стаклени шишенца ама бидејќи со транспортот до дома малку ми протекуваше од отвори затвори, денес си земав термос. е сега...една колешка прилично хистерична запна дека термосот произведувал бактерии како тоа не сум знаела и да не сум чувала млеко во термос???? знае некој за ова? обично не верувам во вакви глупости ама ми ја пушти чивијата (ner)

iva-iva
Нов член
Нов член
Мислења: 94
Придружен: 03 Dec 2013, 17:59
Му се допанале: 16 пати
Им се допаднал: 25 пати

Re: Пумпа за измолзување

Post by iva-iva » 04 Jan 2014, 01:53

мамички при крај на бременост сум. е сега како секоја новопечена мајка ме фаќа бунило :) кажете ми (бидејки веке добив совет да земам пумпа пред породување) кога вие ги купивте пумпите какви беа рачна или електрична и дали ви послужија??? секој одговор ке ми биде добредојден фала

anuvce
Нов член
Нов член
Мислења: 52
Придружен: 03 Jan 2013, 17:20
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 38 пати

Re: Пумпа за измолзување

Post by anuvce » 08 Jan 2014, 16:24

Iva ne bi ti preporacala da kupivas pred vreme bidejki ne se znae sto ke bide jas imav premnogu mleko i v bolnica mi rekoa obavezno pumpa mazmi kupi i mi donese no pupkite mi bea razraneti i nikako ne mozev mnogu od vakymot mi rascvetuvaa i bolno e i toa pumpa od ciko od 2000denari pisle mi zede obicna u so taa ne mozev samo racno se izmolzuvav taka da ne brzaj vidi so ke bide a za kupuvanje lesno e pozz

sju
Член
Член
Мислења: 155
Придружен: 19 Apr 2012, 14:26
Му се допанале: 28 пати
Им се допаднал: 68 пати

Re: Пумпа за измолзување

Post by sju » 09 Jan 2014, 11:43

Da, pocekaj, za kupuvanje lesno e. Jas bi preporacala elektricna bodejki so raçna zivci iskinav. Elektricnata e zakon. Za minuta i gotovo e. Inaku zemav na Medela, odi vo komplet so sisence i direktno
mlekoto si paga vo sterilen sad. Pozz

iva-iva
Нов член
Нов член
Мислења: 94
Придружен: 03 Dec 2013, 17:59
Му се допанале: 16 пати
Им се допаднал: 25 пати

Re: Пумпа за измолзување

Post by iva-iva » 10 Jan 2014, 02:00

женски ви благодарам на одговорите ќе ги послушам вашите совети.

Одговори

Return to “Доење”