Пумпа за измолзување

Зошто доење, совети, проблеми во доењето и се што е поврзано со доење на бебето.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Mia85
Редовен член
Редовен член
Мислења: 377
Придружен: 06 Mar 2011, 23:11
Им се допаднал: 10 пати

Re: Пумпа за измолзување

Post by Mia85 » 10 May 2012, 13:20

Jas sum mnogu ljubopitna zosto se izmolzuvaat dolki, iskreno neznam...normalno ako odat na rabota da. Koga ja prasav pedijatarot dali treba da se izmolzuvam, ona mi rece nisto ne treba kontra prirodata...znaci prvo se ostava samo da nadojde mleko, od sokot od izmolzuvanje moze i da sekne taka barem mi kaza...jas dosega s enemam izmolzeno i neplaniram, osven ako trgnam na rabota...Megjutoa n eplaniram pred 9 meseci a posle toa i nemora da cica..ako imam mleko normlano kje si go dojam ako ne zdravje

Beluvce
Редовен член
Редовен член
Мислења: 347
Придружен: 15 Sep 2010, 14:18
Location: Germanija
Им се допаднал: 2 пати

Re: Пумпа за измолзување

Post by Beluvce » 11 May 2012, 11:24

Mia85 i jas ne bi se izmolzuvala, ama od 22 maj moram da se vratam na rabota dva pati nedelno...zatoa

Marina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 643
Придружен: 22 Mar 2011, 15:00
Location: Giessen,Germany
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 20 пати

Re: Пумпа за измолзување

Post by Marina » 11 May 2012, 11:44

Па за тоа најчесто се измолзуваат сите,кога ќе тргнат на работа да има млеко,или ако се излезени,ја неколку пати правев така,од почеток го пиеше млекото,после веќе не,и го користев за водата за бањање.иначе од друга причина нема смисла некако,освен ако и треба на жената повеќе млеко.
Белувче некаде праша кога да се измолзуваш,најдобро време е меѓу подои,ако доиш на 2 саати ќе се измолзиш после еден саат ,јас така правев и немав проблеми.Планирам деновиве пак да испумпам некои 20-30 мл,сакам да нарачам да ми направат еден лек од тоа,баш да видам дали ќе извадам нешто,дојам по 3-4 пати на ден само.
А една докторка ми кажа дека она после 8 недели почнала да работи,се измолзувала на работа и бебето било на мајчино млеко 10 месеци (w1) тоа е супер,обично секнува млекото после некој месец

Mia85
Редовен член
Редовен член
Мислења: 377
Придружен: 06 Mar 2011, 23:11
Им се допаднал: 10 пати

Re: Пумпа за измолзување

Post by Mia85 » 13 May 2012, 20:51

Beluvce vo tvojot slucaj e opravdano, ama prasaj si i pedijatar koga e najdobro...Marina ti si spremna mama, sekoja cest ti gi citam postovite i ti se voodusevuvam:)))Pozdravcinja...ja skoga kje se izmolzam kje vi pisam...sega za sega si cicame i si uzivame...

konstantina 6
Редовен член
Редовен член
Мислења: 302
Придружен: 26 Mar 2012, 10:30
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 23 пати

Re: Пумпа за измолзување

Post by konstantina 6 » 09 Jul 2012, 13:19

eve da se nadovrzam i ovde..mnoogu e tesko koga ke se izgubi instiktot za doenje..sekako ima razlicni pricini, no sepak trudete se da si gi cicate bebuskite, sekako dokolku ste vo moznost, jas zgresiv i se izgubiv vo celiot toj proces, ama sega zdravje so vtoroto na glava ke dubam, ama ke gledam da cica..nisto poubavo nema od oop izvadi cice narani go bebeto i gotovooo... :grin:

LEA
Нов член
Нов член
Мислења: 18
Придружен: 26 Nov 2012, 10:28
Location: vo pregratkite na ljubovta...
Им се допаднал: 1 time

Re: Пумпа за измолзување

Post by LEA » 27 Nov 2012, 08:32

jas ne znam ednostavno ne mozam da zamislam da go dojam bebceto od samata pomisla kosa mi se kreva (ner) znam mozebi ke me osuduvate,no ne moze li so izmolzuvanje so vakva pupicka potoa da go hranam od sisence (b4)

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Пумпа за измолзување

Post by Mamino_srce » 27 Nov 2012, 10:33

Леа, мила, не си свесна што зборуваш, па мене ми беше толкаво измачување тоа измолзување,лелле (ner) Да, има многу жени кои се измолзуваат, поради различни причини, мислам дека така нема да имаш долго млеко, а и секако ти препорачувам да се барем обидеш да доиш, можеби и ќе ти се допадне ;-)
Во секој случај ти си знаеш најдобро што ќе правиш и нема право никој да те осудува за твојот избор, ама кога ќе се породиш ќе пробаш и ќе видиш што ти одговара и ќе ни пишеш после , ок? Поздравче (bu)

LEA
Нов член
Нов член
Мислења: 18
Придружен: 26 Nov 2012, 10:28
Location: vo pregratkite na ljubovta...
Им се допаднал: 1 time

Re: Пумпа за измолзување

Post by LEA » 27 Nov 2012, 13:57

ti blagodaram na odgovorot pa koga ke dojde vreme ke probam i ke vi pisam...
pozdravce (bu)

Nadja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 445
Придружен: 26 Aug 2012, 19:03
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 52 пати

Re: Пумпа за измолзување

Post by Nadja » 14 Dec 2012, 10:55

Јас користев рачна пумпа на Chico. Не чувствував болка додека се молзев.

milicka9283
Член
Член
Мислења: 179
Придружен: 12 Aug 2012, 19:59
Location: Skopje
Му се допанале: 17 пати
Им се допаднал: 26 пати

Re: Пумпа за измолзување

Post by milicka9283 » 24 Mar 2013, 21:44

sakam da kupam nekoja pumpica moze i racna ama da ne e nekoja epten skapa ne mi se davaat pari za nesto sto nema kojznae kolku da go koristam.moze sovet?

Одговори

Return to “Доење”