Отворени писма

Работи со кои се соочуваме во секојдневниот живот, а сакаме да ги споделиме

Moderator: Модератори

SIMONA
Редовен член
Редовен член
Мислења: 273
Придружен: 27 Nov 2012, 19:01
Му се допанале: 73 пати
Им се допаднал: 81 пати

Re: Отворени писма

Post by SIMONA » 11 Jan 2013, 20:44

До маж ми!
Срце мое!Многу сум бесна што ми го заборави роденденот....
Ама затоа оваа година јас ќе ја заборавам нашата годишнина(неможам да дочекам да дојде)
Нема да добиеш убав ручек,торта,насмевки и секс....Па ти срце мое до година пак да ме заборавиш (rp)

carina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 726
Придружен: 20 Jul 2011, 08:21
Location: skopje
Му се допанале: 193 пати
Им се допаднал: 279 пати

Re: Отворени писма

Post by carina » 13 Jan 2013, 09:20

мила моја керкичке
те сакам најмногу од се,знам дека и ти мене и тато,секојдневно си го повторуваме тоа.и ти ги исполнуваме сите желби срце мое,ете си доби нови патики што светкаат,иако имаш веке 3 пара за на пролет.едноставно не можеме да те одбиеме за ништо,дали дека си една ,дали поради твоето мило и ненаметливо посакување на нештата....а знам што сакаш најмногу на светот,што побара од дедо мраз,дедо Боже,од мама и тато.се плашам дека тоа нема да може да ти се исполни.а и не мора,биди ни ти здрава и жива,ангелу мој.
уште нешто миличка моја,те молам научи се да седиш и да спиеш кај баби и дедовци,голема си веке,и јас си имам свои потреби,сакам да излезам со пријателките на кафе и да одам на кино или театар со тато.
твојата мамичка

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Отворени писма

Post by Petra » 13 Jan 2013, 23:51

До мојот град Велес! (love5)
Ова писмо веќе одамна е напишано во моето срце, ти го посветувам тебе, граде мој. Некако чувствувам потреба да си ги порамнам патиштата со тебе. Јавно те клеветев и јавно ќе кажам колку многу љубов има во мене за тебе. (kup)
Долго време во моето срце имаше една мисла која ме прогонуваше. Далеку одовде, со неа го пречекував утрото и заспивав во ноќите. Копнеев да заминам далеку, далеку одовде каде што никого не познавам...Во средношколските денови се сеќавам како мечтаевме со моите другарки, завршуваме средна и фаќаме патот од тука. Они и не живеат тука (smile), така и направија. Но јас останав, кога требаше да заминам не бев во можност. Се изменија нештата. Кога одев по твоите улици, мислам секоја педа бол ми создаваше. Не ги сакав и луѓето кои ги сретнував. Бев очајна, и не го задржував во себе, кажував коклу не си убав, и колку не е убаво да се живее во тебе, а каков пак лош народ живее во тебе...Но ти не беше виновен зошто јас така се чувствував.
Тоа траеше се додека Некој не ги смени работите од корен. (love5) Нешто ќе ти кажам граду мој, те сакм, да јас те сакам, многу. Најмногу те сакам и те гушкам. Ах коклу се радувам што сум токму тука родена, за ова време сум створена. Ах каква привилегија имам да чекорам по твоите улици. Чест ми е да бидам твој граѓанин. Ниту еден лош збор што сум го кажала некогаш против тебе, не важи. Поништен е. (thumbsup) Па да признавам некогаш тешко е... но одиме во победа. И луѓето што живеат тука ги сакам. Понекогаш знам да останам со ширум отворени очи од некои ситуации, но што тогаш, промената треба да биде во мене. Уште повеќе во мене љубов нека има за секој човек. Да го барам доброто на другите. И почит. Те почитувам Велесу. (love5)
Ах нека те осветли чудесна светлина, да ја ра растера секоја мака и безнадежност. Секоја тага и болка, горчина. Се молам Господ да те чува секој ден. Насекаде во тебе да се слушаат извици на радост. Да одиш во напредок. (kup)
(love5) (bu)

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Отворени писма

Post by Petra » 29 Jan 2013, 16:33

До безработицата во Македонија!
Си ги вршам домашните обврски и си размислувам, колку само е голема бројката на невработеност во Македонија. Мислам дека беше на прво место во светот по мизерија, позната како европски феномен во невработеност.
Ти го упатувам ова писмо со наредба да заминеш и никогаш повеќе да не се вратиш.
Безработицо ти го угнетуваш мојот народ, го чекаш во заседа и го притискаш, го вклештуваш во твоите канџи. Тешко бреме наметна на плеќите на мојот народ, тежок е неговиот јарем. Секојдневно го држиш во страв како ќе се справи со тебе, како ќе ја победи борбата со сиромаштијата. Но доста е веќе, еве го твојот крај доаѓа. (rad) (rad) (rad)
Се молам во најскоро време мојата земја да биде осветлена со сонцето на слободата, слобода од секакво ропство. Слобода од сиромаштија, од невработеност. Да се скинат веригите на безработицата во Македонија, да биде пеплосана секоја алка. Се молам да секој човек кој е во состојба да работи да добие работа, работа преку која ќе заработува за достоинствен живот, од која ќе бидат задоволени сите потреби и да има за добри дела. Да биде вратено достоинството на мојот народ. Младите да имаат нормален, здрав живот, да бидат вработени и да си формираат семејства.
Во името на Господ Исус невработицо ти мораш да си заминеш од Македонија и никогаш повеќе да не се вратиш. За тебе нема повеќе место тука во ниту еден дом.
Те сакам зејмо моја, Македонијо, убавино. Милоста Божја нека те обнови и води во напредок и победа.
(prayer) (kup)

NadicaG

Re: Отворени писма

Post by NadicaG » 25 Mar 2013, 21:36

Do mojte stravovi....iako veruvam vo Bog,vo mene imamnogu strav i taga....go znam korenot,no nego znam resenieto.....tie stravovi podsvesnome teraat stalnodapravam postapki za da se zastitam,avo sustina ustepovekeseizlozuvam na bolka na toj nacin......semolam,citam biblija,postam.....no od koga keodlucam nesto i go sprovedam,sfakam deka bilo od strav inormalno nema blagoslov od toa..... (unsure) ,se prasuvam koga ke dojdi vreme koga kemozam da letam slobodno kako ptica,zosto kade e Gospodoviot duh,tamu e slobodata (bu)

Bambina
Нов член
Нов член
Мислења: 96
Придружен: 05 Mar 2012, 15:59
Му се допанале: 19 пати
Им се допаднал: 11 пати

Re: Отворени писма

Post by Bambina » 27 Mar 2013, 22:58

Do admin/moderatorite na forumov:

Navistina me pogodi toa shto taka drsko, nenadejno I spored mene nepotrebno ja zatvorivte temata "Kako ni se majkite". Moze nekoj ke kaze deka ne pishuvam chesto I nemam pravo da se bunam, megjutoa kolku tolku, tamu si imavme edna posebna druzhba, shto ja nemavme vo "kafe muabet". Mozhebi nekogash zabegavavme za nekoja konkretna tema, megjutoa sekogash se odnesuvashe na majchinstvoto I nashite sekojdnevni deshavki. Temata beshe mesto kade site se raduvavme na prvoto zapce (kako shto se raduvavme na prviot pat koga nova trudnica ke go cuese srceto na bebceto shto raste vo nea, opishana vo trudnicki kafe muabet), kade shto se raduvavme na prvite cekori na sekoe detule, kade shto ja ohrabruvavme sekoja nova majka da ne se otkazuva od doenjeto, kolku I da e teshko, kade shto davavme podrshka I sila na novite majki posle dolga I neprospiena nokj..mozam da odam do nedogled.

Sigurna sum deka primetivte kolku od majkite koi redovno pishuvaa, vekje nikade gi nema...Mislam deka tie bea golem del od ovoj forum I ne smeeshe da dozvolite da zaminat!Marina, Happycummulus, Mamino Srce< nespretna, japonceto, hera...I ushte mnogu mnogu drugi. Navistina mi e zal shto verojatno nikogash poveke nema da procitam nishto od niv, nitu pak ke gi zapoznaam.Mozebi nekogash ke ni se vkrstat patishtata, a jas nema ni da znam koi se...

I ushte se chudam zoshto I zoshto I se namerachivte tokmu na taa tema...???

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Отворени писма

Post by Vesela » 28 Mar 2013, 13:57

До сите што ми одат на живци,

Драги мои одачи по живци,

ви се обраќам со цел да ме поштедите веќе да не ме малтретирате. Делумно ова писмо и до мене лично упатено за да ве игнирам. А ми одат на живци

- себични луѓе во секој поглед
-болно амбициозни луѓе, кои освен својата амбиција не знаат за друго
-солачи на памет
-слаби девојки во салон за убавина кукаат дека имаат вишок килограми
-нервозни возачи кои се замислуваат господари на патот
-мајки кои мислат дека само они се мајки и имаат деца

и многу други кои не ми текнува сега.

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Отворени писма

Post by Petra » 27 Apr 2014, 12:39

Отворено писмо
до сите родители и сите граѓани на Република Македонија

Вакцинацијата не е имунизација,таа е најмонструозниот концепт на алопатската медицина.

Состав на вакцините:
- Вакцините за болестите DTP (дифтерија, тетанус, голема кашлица) и MMR (мали сипаници, заушки, рубела) имаат ткива од абортирани фетуси, ознаки WI38 и MRC-5 (WI38 - абортиран три месечен женски фетус, MRC-5 абортиран машки фетус). При изборот на овие фетуси учествувале повеќе добороволни брачни двојки, на кои што претходно им е проследена здравствената историја како родители, генетика, прележани болести, за кај фетусите да не постои сомнеж од некаков вид на пренесување на било каква болест. Абортираните фетуси се извадени живи, значи не се работи за мртвородени неколкумесечни бебиња или спонтан абортус, туку свесни и доброволни абортуси со единствена цел: добивање на антитела за вакцините. Овие фетуси или некои од нивните ткива, по направена медицинска интервенција, биле одржувани уште некое време во живот лабараториски, затоа што антителата може да се добијат само откако жив организам претходно ќе биде инфициран со некој вид на вирус.
- дали ова значи дека државата поддржува абортус и убиство?
- Сите вакцини содржат генетски мутирани вируси, или ДНК добиени во лабароториски услови со генетски мутации со искористување на гени од животински ткива (бубрег од мајмун, пилешки ембриони, желатински телешки ткива, итн.), а исто така се применуваат и растителни ГМО (генетски мутирани организми). Бидејќи, овие состојки се вбризгуваат директно во крвта, се одвиваат несакани мутации на одредени ткива и органи кај вакцинираните единки. Овие генетски мутации никој, па дури ни медицината нема сознанија, какви штетни и несакани последици имаат во моментот, а и какви несакани последици би имале за идните поколенија, т.е. потомства, односно, се поставува прашањето: дали генерациите со таков вид на генетски мутантски вкрстувања би имале воопшто потомстово и доколку би имале, какво потомство ќе имаат?!
- Да не ги заборавиме и отровните конзерванси како состав на вакцините кои тие вируси ги одржуваат во живот, а меѓу кои се и најштетните за нервниот систем и другите витални органи: жива, која што е дел од живиното соединение Тимеросал, Алуминиум хидрооксид, Отров за глувци (Формалдехид), Антифриз и др.
- Несаканите ефекти се и повеќе од застрашувачки: астма, алергија, анафилактични шокови, менингитис, парализа, тромбоцитопенија, некои и со смртност, дијабет, канцер, автоимуни заболувања и заболувања на штитните и витални жлезди, аутизам, SIDS (синдром на ненадејна смрт кај новороденчиња, под неразјаснети околности), леукемија, неуропатии, паротити, итн., итн.
- Изворот на информациите за составот на вакцините, како и нивните несакани ефекти се добиени исклучително од самите производители на вакцини, кои што се користат во светот и во Македонија, односно од фармацевските коропрации: Sanofi & Pasteur, GSK, Merck, BulBio.
- Кога сме кај несаканите ефекти од вакцините целосно сме запознаени и со фактот: од што тоа всушност вакцините ‘’штитат”. Пред се’ и над се’ тоа се болести за кои што денес постојат лекови, а со подобрениот начин и квалитет на живот тие болести се многу ретки и не преминуваат во епидемии. Односно ние како родители, кога би избирале помеѓу сипаници и заушки наспрема дијабет, аутизам, леукемија, сигурно би избрале болест која што трае неколку дена и се лечи со поголеми дози на “C” витамин, поздрава исхрана, чист воздух, чиста вода, отколку детето да ни добие, не дај Боже болест, за која што денешната медицина нема трајно решение, односно излекување, туку само одржување во живот со доживотни медицински третмани. Во последно време речиси и да нема посериозна медицинска студија која не укажува на тоа дека денешните деца на возраст до 5 години имаат такви сериозни здравствени оштетувања и болести кои што одговараат на здравјето на 70 или 80 годишен човек. Овие заболувања посебно се забележани од страна на родителите по извршена вакцинација кај своите дечиња.
-Поради горе наведеното многу од родителите веќе имаат изградено став по однос на вакцинацијата на своите деца, а многумина се и со горко животно искуство.
-Задолжителна вакцинација немаат следните земји од ЕУ: Австрија, Кипар, Данска, Естонија, Финска, Франција, Германија, Исланд, Ирска, Литванија, Луксембург, Холандија, Норвешка, Португалија, Шпанија, Шведска и Англија. А во останатите земји од ЕУ по број на задолжителни вакцини е вака: Белгија-1, Бугарија-9, Чешка-7, Грција-4, Унгарија-8, Италија-4, Латвија-12, Малта-3, Полска-8, Романија-7, Словачка-9, а Словенија-7. Зарем нивната здравствена фела и систем се понеобразовани, или можеби понегрижливи, од нашите медицински експерти и институции на системот!? За разлика од кај нас, каде законот за заштита на населението од заразни болести влече корени од еден стар социјалистички систем уште од времето на СФРЈ, секаде во светот поради причините изложени горе вакцинацијата е ИСКЛУЧИВО право на избор на родителот или од истите загрижувачки причини допуштени се верски, филозовски и медицински исклучоци.
Вакцинацијата не треба да биде законски обврзана и задолжителна, туку тоа треба да биде право на избор на секој родител во оваа земја, што секако воедно е и демократско и етично право.
Медицината треба да е во служба на човекот тогаш кога ќе му затреба.

Одговори

Return to “Секојдневие”