Отворени писма

Работи со кои се соочуваме во секојдневниот живот, а сакаме да ги споделиме

Moderator: Модератори

Pcelka
Нов член
Нов член
Мислења: 75
Придружен: 18 Sep 2012, 22:56
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 22 пати

Re: Среда, ден за отворени писма

Post by Pcelka » 24 Oct 2012, 23:45

Aj da ja fatam sredava za pismo (laugh1)
PISMO ZA MOITE DVE SONCA


Vo zivotot mnogu pati sum se pocustvuvala srekna,i sekogas koga sum bila srekna sum mislela deka nema pogolema sreka od taa sto ja custvuvam togas,taka bese se do 30.10.2008 koga prvpat vo zivotot ja pocustvuvav vistinskata sreka, toa bese edno prekrasno utro do togas ne sum ni znaela sto e da sum srekna togas stanav MAJKA togas za prvpat ja vdov mojata princeza,se rodi moeto prvo sonce,nema nesto poubavo od toa da se stane majka na malo bespomosno bebe na koe ti si mu SE!!!Imav sreka i za tri i pol godini povtorno ja doziveav potpolno istata sreka kako vremeto da se vratilo nazad i se otpocetok samo sto sega veke bev iskusna MAMA i doma si imav edno prekrasno soncence koe ceka mama da i donese bratce,i bratceto pristigna bev neizmerno srekna. Sega sum mnogu bogata i srekna imam dve zlatni decinja doma sto poveke od toa da se pobara tie se mojot zivot moeto SE mnogu pati sum bila tazna no samo eden pogled kon niv i edna nasmevka od niv jas stanuvam posilna licnost ,mnogu pati sum pomislila ne postignav nisto vo zivotot se omaziv relativno mlada no potoa si vikam zosto voopsto razmisluvas na toa pa ti postigna mnogu so samoto toa sto gi rodi dvete soncinja im dari zivot ti si ja postignala sekoja cel oti sto i da postignes vo zivotot ako ne go dozivees custvoto na MAJKA e nisto.
Soncinja moi da znaete deka vasata MAMA ve saka najmnogu na svet vie ste mojot zivot za vas ziveam i koga mi e tesko za vas se smeam i koga sum nervozna vie znaete da me raspolozite dovolna e samo edna vasa nasmevka za mama da se custvuva ubavo biddete mi zdravi zivi i srekni i mama ke bide najsrekna na svet.
VE SAKA VASATA MAMICKA (love5) (love5) (love5)

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: Среда, ден за отворени писма

Post by happy cumulus » 07 Nov 2012, 19:55

Mili moj sine,

Neznam dali do sega si zabelezal, ama majka ti bez kafe tesko funkcionira. Taka da ako ne ja ostavis na sabajle raat da si ispie edno kafence, celo sabajle sme za nikade i jas i ti. Znam deka ti e ubavo da se druzis so mama, i mama e mnogu srekna da se druzi so tebe, ama ponekad ne e loso i sam da si poigras. Zasto znam deka umees i znam deka mozes.

Te saka mama!

Nespretna
Домашен член
Домашен член
Мислења: 553
Придружен: 17 May 2012, 05:21
Му се допанале: 86 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Среда, ден за отворени писма

Post by Nespretna » 08 Nov 2012, 00:05

Гледам сите се фалите, па еве јас имам да се пожалам (smile)

За мојот маж...

Се додека не добијам соодветно извинување, нема да попуштам. Знам дека и вакви глупости се случуваат, ама едноставно, не можам да преминам преку тоа.

Сепак те сакам!

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: Отворени писма

Post by happy cumulus » 07 Dec 2012, 17:38

MIl moj pametu,

Ako uste te ima, te molam da se prisoberes malku. Dosta veke zaboravas nekoi raboti bez koi tesko funkcioniram. Kako na primer, denes ne ti tekna deka treba da si go zemam kremot od frizider. Moeto americko kafe bez krem ne mi e ubavo! A znaes deka ovie glupavi kremovi vo prav se pravo gjubre i nemozat da te zamenat.
I drugo..., pa spiese li sabajle, pa ne me prati da odam pravo vo bolnica? Toj test stvarno radi reda e, ama endokrinologot me zamoli da go napravam vo noemvri. Veke e dekemvri eve, i dedo mraz ke dojde, a jas uste nemam provereno tirodida....
Neznam veke do koga vaka... A?

Tvojot grumpy sopstvenik!

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Отворени писма

Post by Petra » 12 Dec 2012, 22:13

Ова писмо го посветувам на сите бездомници во целиот свет. (cry1) (cry1) (cry1) (kup)
Веќе студот ги покоси првите жртви, а календарски не е почната зимата. (cry1) Бројот на жртвите е стравотна. Секој ден голем број на луѓе остануваат на улица. Некои од нив живеат во канализации, некои во кафези за зајци, на улици, во паркови, и на други места смрзнувајќи од студ. Некои од нив бараат весници во ѓубре за да се покријат за помалку да го чувствуваат студот. Не се плашат од смртта, туку ја повикуваат, зошто да преживеат?-се нивни зборови. Во нивните срца нема радост, тоа што го знаат е тага, болка страдање. Нивните сонови се топол дом и храна, а реалноста е трагање по парче леб за да преживетат. Често пати се исмејувани, навредувани...Сите тие се луѓе како и ние.
Метеоролошкиот центар предупредуваат дека оваа зима ќе биде најладна во последните 1000 години. Ќе се мерат температури до -30. С како резултат на летото со тропски температури.
Ах колку многу посакувам ова да е чисто промашување.
Што да кажам... Единствено што можам сега е да се молам за вас. И се молам да бројката на жртви никогаш да не порасне повеќе. Да најдете милост во очите и срцата на оние што можат да ви помогнат. Нека никој повеќе не ви врти грб со кренати раменици. Секој што може, тоа да направи, да се промени состојбата на ови луѓе.
Општеството да интервенира, да започне сериозно да го решава овој навистина огромен проблем.

Happy_Mommy
Домашен член
Домашен член
Мислења: 630
Придружен: 17 May 2011, 21:34
Location: USA
Му се допанале: 5 пати
Им се допаднал: 42 пати

Re: Отворени писма

Post by Happy_Mommy » 13 Dec 2012, 06:03

Најмила моја ќеркичка
Ти се извинува мама што понекогаш те кара. Мама тебе те разбира дека си дете , ама те молам и ти разбери ја мама кога е во пмс. Ти најдобро знаеш каде и отидоа нервите, ама мама за тоа не жали воопшто. Само биди ми жива и здрава мамина принцезо, а ние, малку со карање малку со бакнежи ќе бидеме добро, како и до сега.
Сега одмарам додека спиеш. А зошто од сите, мама те избра тебе за да ти напише писмо? Затоа што и кога спиеш мама те мисли. те сака и те чува. Секогаш те носи во срцето и твојата насмевка не би ја менувала за ништо на светот. Премногу ми значиш , мал мој ангелу. Оди мама да наполни млекце па доаѓа да те гушне и да му заблагодари на Бог за наградата. (bu)
П.С Знам дека од спиење спомени нема, ама утре повеќе си поспиј ако можеш.

Happy_Mommy
Домашен член
Домашен член
Мислења: 630
Придружен: 17 May 2011, 21:34
Location: USA
Му се допанале: 5 пати
Им се допаднал: 42 пати

Re: Отворени писма

Post by Happy_Mommy » 20 Dec 2012, 05:17

Ne tolku cista, moja sovest

Mojata shoping-mania trae veke 3 meseci. Za mene e tesko, no kolku mozam se trudam da gi stedam nasite tesko zaraboteni pari. Me osuduvaat i moite i prijatelite, a ke me osudi i mojot soprug za skoro, go osekam. Mislam deka ne e fer da ja zloupotrebuvam negovata dobrina i pozrtvuvanost. Sto e premnogu- premnogu e. Znam deka sum bezobrazna ponekogas, ama ne e lesno koga se trudis da se vozdrzis da ne kupis nekoe partalce, koga i tvoite prijatelki kupuvaat.
Ako ne se malku podzacistis, ke te procistam kaj psihijatar!

Tvojata sopstvenicka

Happy_Mommy
Домашен член
Домашен член
Мислења: 630
Придружен: 17 May 2011, 21:34
Location: USA
Му се допанале: 5 пати
Им се допаднал: 42 пати

Re: Отворени писма

Post by Happy_Mommy » 20 Dec 2012, 05:28

Bi sakala da gi zamolam moite sonista da ne mi bidat gosti sekoja vecer i da ne bidat tolku prekrasni (sad1) nasproti realnosta.

Happy_Mommy
Домашен член
Домашен член
Мислења: 630
Придружен: 17 May 2011, 21:34
Location: USA
Му се допанале: 5 пати
Им се допаднал: 42 пати

Re: Отворени писма

Post by Happy_Mommy » 07 Jan 2013, 06:10

Do maz mi.

E fala ti mnogu sto mi upropasti tolku ubav den, mojot najubav vo godinata. Praznikot koj e poseben za mene, a i nasata godisnina!!! Vo posledno vreme bas si nikakov! Se nadevam ke najdeme zaednicki jazik, a do togas spij si vo gostinskata soba!

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: Отворени писма

Post by happy cumulus » 10 Jan 2013, 21:28

Не толку драги вируси и бактерии!

Јас знам дека и вие си имате да си бркате работи и дека ви треба простор за собирање, дружење и забава, ама мислам дека 2 + недели беа доволни што собиралиштето ви бевме ние, а па посебно син ми. Вие како да не ја знаете онаа "свакога госта три дана је доста!". Ајде беќе претеравте. Ве молам да си спакувате куферите и да си заминете што поскоро. Има, има, има, ама па што е многу, многу е! Ај гитла!

Лутата јас!

Одговори

Return to “Секојдневие”