Неуслужливи продавачи

Работи со кои се соочуваме во секојдневниот живот, а сакаме да ги споделиме

Moderator: Модератори

Одговори
Nadja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 445
Придружен: 26 Aug 2012, 19:03
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 52 пати

Неуслужливи продавачи

Post by Nadja » 14 Nov 2012, 16:53

Дали ви се случило да налетате на неуслужливи продавачи? Како реагирате во такви ситуации?

На мене многу пати до сега ми се случило да налетам на неуслужливи продавачи. Никогаш не им обрнувам внимание.

Nespretna
Домашен член
Домашен член
Мислења: 553
Придружен: 17 May 2012, 05:21
Му се допанале: 86 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Неуслужливи продавачи

Post by Nespretna » 14 Nov 2012, 16:59

Еднаш само ме гледаат, повеќе НЕ!

Едноставно ги избегнувам продавниците каде што знам дека се такви...

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Неуслужливи продавачи

Post by Mamino_srce » 14 Nov 2012, 18:40

Леле луѓе, во последно време скоро сите се такви... Се некако надмено, вештачко однесување. Последни недели требаше да одам во повеќето радњи, од различен тип, и наидував на никаква професионалност. Еднаш на една продавачка и имам кажано после нејзината дрска нетрпеливост: Тебе изгледа не ти се работи, нели? (smile)
Во моментот таа го смени однесувањето, и ден денес одам во таа радња и секогаш е љубезна. Сто посто сум сигурна дека ме нема заборавено. (laugh1)
Ама јас разбирам дека не има секакви, и муштерии знаат да бидат дрски и захтевни, ама за себе можам најискрено да речам дека не сум таква, па затоа ми многу засмета таков став. А и јас оти порано со години работев во бутик, разбирам и двете страни, ама некаква професионалност мора да постои. Газдарицата ме учеше: Муштерија е секогаш во право. (tongue)

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Неуслужливи продавачи

Post by Vesela » 29 Mar 2013, 16:07

Ме нервираат и нељубезни , ама и претерано да не речам вештачки љубезни. Ама највеке ме нервира следна систуација: Бидејки имам вишок килограми, а во будициве ХХL е како за некоја што носи 38-40, за информација јас носам 42-44, кога ќе влезам и уште од врата: Аааааа девојче (фала на комплимент), нема број за тебе. Алоооооо, од каде знеш за кого купувам???. Арно ама сега им го фатив редот. Кога ќе влезам и кога ќе ми кажат така, им велам ако де дајте да видам и сите можни рафтови ќе им ги извадам. И норамало немаа ништо да купам.
немојте да добиете впечаток дека сум лоша, никогаш не го правам ова ако не ме предизвикаат со - душо нема за тебе број-, а јас не сум им побарала (laugh1) (laugh1) (laugh1) (laugh1) (laugh1) . Ако побарам, а нема број за мене културно си одам (laugh1) (laugh1) (laugh1) (laugh1) (laugh1) (laugh1)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Неуслужливи продавачи

Post by Debora » 29 Mar 2013, 16:19

Мене изгледа повеќе ме нервираат тие претерано "љубезните", што постојатно ми висат врз глава. А па кога ќе се обиде да ме убедува дека нешто ми стои многу убаво, па уште и инсистира и вика па како сакаш ти да ти стои? (scared) Веднаш го соблекувам и ја фаќам вратата.
Е разбирам дека некои работат на процент и ги учат така, ама кај мене тие работи лошо минат.

milicka9283
Член
Член
Мислења: 179
Придружен: 12 Aug 2012, 19:59
Location: Skopje
Му се допанале: 17 пати
Им се допаднал: 26 пати

Re: Неуслужливи продавачи

Post by milicka9283 » 30 Mar 2013, 19:11

jas i rabotam kako prodavacka i iskreno se trudam da bidam pristojna sega da im se smeskam na site ne mozam ama kulturno da se odnesuvam i moram i treba.e sega deka ima luge koi preteruvaat ima ama mora da se istoleriraat neli musterijata e sekogas vo pravo...a baska kojznae sto misli nekoja prodavacka ili prodavac za mene...iskreno se odnesuvam ok sekade kade odam ama koga ke vlezam nekade bilo da e prodavnica ili butik i koga ke vidam nekoj tamu koj ne saka da raboti koj ne moze da ti odgovori na prasanjeto koga go prasuvas nesto e togas fakam magla...pa ako na nekoj ne mu se raboti mene ne mi se trosat pari....

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Неуслужливи продавачи

Post by Petra » 31 Mar 2013, 13:48

Неуслужливи или нељубезни, или пак „љубезни“ продавачи. Неуслужливи, нељубезни продавачи, мислам дека не ми сметаат многу, ако не се дрски. Ако треба од кај нив да купам си купувам и гајле си немам ако не ме тинтраат. Мислам дека повеќе ми сметаат претерано љубезните, што вршат пртисок врз мене да купам нешто. Тие дефинитивно веќе нема да ме видат повторно, освен ако имаат нешто само кај нив и нигде на друго место, а мене ми треба. Во тој случај ги трпам. (laugh1) Дебора ме потсети на еден случај во бутик. Пробав фармерки и не се бендисав како ми стојат. Продавачка беше всушност самата газадрица, ме гледа и ми вика па ти како сакаш да ти стојат. (scared) (laugh1)

Bobe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1055
Придружен: 20 Nov 2010, 14:35
Му се допанале: 1344 пати
Им се допаднал: 800 пати

Re: Неуслужливи продавачи

Post by Bobe » 25 Jun 2014, 00:43

Еве бидејки денов мие (ner) еден пример како јас се снаогам во такви ситуации (fr) аптекарка(во улога на продавачка)еден куп беа голема аптеката,и многу муштерии....бев бремена и ми требаа кринони,љубезно прашувам дали имаат на парче,продаваат и колку е цената?она на тоа ми вика дека се 2000 и нешто денари!(сигурно помислила дека ја прашувам за цела кутија,за разлика од другите што слушнаа)...јас повторно прашувам(љубезно од типот ама не ве молам ако можете да ми....) и она на мене ми се врти пред сите(ама баш нашла црква кај да се крсти (sneeky) ) и ми вика со повишен тон,ама многууу иронично,па кога ке видам како ми подига ВЕГА крај,АМА ТИ МЕ СЛУШАШ ЛИ МЕНЕ ИЛИ НЕ, АКО НЕ ТРГНИ СЕ ДА ДОЈДЕ СЛЕДНИОТ МУШТЕРИЈА......е тука ми се измеша инсталација нешто.....повишувам и јас тон и и викам ИЗВИНИ ТИ ТРЕНИРАШ СЕКОЈ ДЕН ДА СИ ВАКВА ИЛИ Е ПРИРОДНО?ТУКА СИ ДА ПРОДАВАШ ИРОНИЈА ИЛИ ДА УСЛУЖУВАШ,ДАВАШ ЛЕКАРСТАВА НА МУШТЕРИИ-ПАЦИЕНТИ????кој е претпоставен бре овде?????одма да дојде......она пребледе не очекуваше дека и јас можам....значи на дрскост одговарам со дупла доза дрскост на никого не поклонувам освен на блиските ми
да не ви кажувам пример кога на бензиска наместо Дизел ни ставија Бензин?????? (ner) е тоа мислам дека цела Битола и околина ме слушна,одма адвокат,полиција све....па да не приметевме немаше вработениот да сноси одговорност никаква,а ние комотно можевме колата да ја ФРЛИМЕ таа што не рани ни носи леб,е таму ме погоди ептен во слаба точка,па не ни бараше извинување.....за на крај да направиме назад со тужба со све одкога побара извинување и сервисот си го плати некаде околу 1000ден за вадењето на бензинот и тоа на лице место........,посебно одкога ми кажа адвокатот дека има 3 малолетни дечиња....ехе имам јас случки и случки колку сакате,ме нервира кога вработениот не си ја врши работата а за тоа е поставен,да биде љубезен,да услужи...луге плачат за работа,која знаат да си ја ценат,а седат дома и гладуваат буквално...па крај краева пари даваме не вошки....па да ми дига вега,да ми се понаша и тонот леле.....што вика Беломорче ама јас за овакви сум ептен со краток фитиљ (ner) јас одговарам брате,што вика мајка ми ептен јака вилица керко имаш некој пат (laugh1) коклу пати мм дека не разбира се поцрвенувал,после му преведувам и целосна поддржка браво ми вика (thumbsup)

Одговори

Return to “Секојдневие”