Инстинкт или интуиција

Работи со кои се соочуваме во секојдневниот живот, а сакаме да ги споделиме

Moderator: Модератори

Одговори
kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Инстинкт или интуиција

Post by kit-kat » 03 May 2013, 14:04

Дали се водите по инстинктот.Дали ве изневерува или ...
Јас не сум суеверна воопшто.Единствено верувам во судбина и тоа дадена од Бог.
За се што се случува и добро и лошо не окривувам никого,туку се заблагодарувам на Бог.Бидејки од секое лошо има и полошо.
Но често се случува некои работи така да ми поминат низ глава дека така ќе биде и навистина.
Што се однесува на мајчинскиот инстинкт никогаш не ме излажал.Кога нешто ќе ми речеше дека синко ќе се разболи,навистина беше така.Или ако го оставев кај мајка ми или свекрва ми или во градинка кога ќе ми беше немирна душата дека нешто ќе му се случи,навистина или ќе паднеше,ќе се удреше или со температура го земав.
Но последното беше сега пред прекинот на оваа бременост.Од самиот почеток некако ми беше (unsure) .
Се додека не ги видов bfp не бев уверена дека сум (t3) .Потоа следеа оние две недели исчекување на срцето.И во ниеден момент не се замислив како ќе биде понатака.Се нешто ми велеше дека нешто не е во ред.За синко имав само 22 год и од првиот ден си замислував како ќе го заспивам,каде што ќе стои,а сега го немав тоа чувство.
Дури блиските си правеа филм за ова она а јас само им викав чекајте да бидне.
А посебно последните 2 недели таква негативност чувствував.Можеби од тоа што не беше бременоста во ред.Имав тешкотија,како 9 месец да сум,апетит нула,бев нерасположена.
И сега понекогаш си се обвинувам зошто не отидов порано на контрола,зошто такви мисли си ставав во глава(иако тоа само од себе доаѓам).Но нека остане зад мене.
Брзо се опоравив(иако знам често да се расплачам)и сега повторно ме обзеде позитива.
Дека се ќе се среди и дека набрзо ќе забременам.Не сакам да си давам лажна надеж,но се надевам дека и овој пат мојот инстинкт нема да ме изневери.
Фал што ме ислушавте (smile)

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Инстинкт или интуиција

Post by Happy^_^ » 03 May 2013, 14:31

Со темава во срце ме погоди. И јас кога видов bfp одма им кажав дома, и моите сакаа да раскажат на сите. Јас им викав почекајте има време ќе кажеме. Баш се сеќавам јадевме бев 4 недела и некој ден и им реков ај барем знам дека можам да останам (t3) не знам зошто реков така без да размислам ама ете.. И кога читав на форумов бременост по недели стигнував до 8-9 и натаму не ми одеше читањето.. На моменти си викам можно ли е ова да ми се случи од психа или тоа било инстикт дека нешто не е во ред (confus) Мислам дека е второто, бидејќи освен што не ми доаѓаше немав некои знаци за бременост. Само одењето во в.ц а секако мочла сум и уморот а и од секогаш сум била спанка (smile) И кај мене повеќемина знаеја, секако блиски што што и да се случи би им кажала и на сите им викав да го слушнеме срценцето па ќе правиме муабет, ко да знаев. И 7недела кога матичната ми викаше дека се е во ред не и верував зошто 3 пати ја прашував за срцева акција таа до ехото било ма како не... И така... И јас последната недела некако се чувствував чудно што беше нешто ново за мене. Само во ниеден момент не размислував негативно, како и секогаш си бев позитивна и праќав и позитивни вибрации до мешето, се чував и се со ред ама ете кога сакало да не биде, не бидна. Но како викаат, тоа што нема да ме убие ќе ме направи посилна. Нареден пат со позитивна мисла мора, МОРА се да биде во ред (smile)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Инстинкт или интуиција

Post by kit-kat » 03 May 2013, 14:36

Така е Хепи.И јас сум секогаш позитивна,и си викав дека се ќе е во ред,Но нешто надвикуваше врз тоа.
Исто и јас,повеќе прочитав форуми и статии за спонтани и симптоми за тоа од редовни бремености,
Ама бидна тоа е тоа.Со позитивна мисла до саканата цел (kup) (kup) (kup)

NadicaG

Re: Инстинкт или интуиција

Post by NadicaG » 03 May 2013, 16:02

Nie zenite sme obdareni od Bog so intuicija......osobeno koga se raboti za majcinskiot instikt,jas nemam svoj deca ,no imam dve deca sto gi porasnav od dom,sega se golemi,samostojni,no za toj period bideki bese nevozmozno da ziveeme zaedno,sekogas znaev pred oni da mi se javat,im kupiv mobilni za da znam se sto im se slucuva i stalno mi vele kako znaese deka sega mi trebas ili kako znaese deka placam sega bas,toa mnogu mi bese interesno kaj sebe,duri zastrasuvacko,isto i za kucinjata sum takva,ednas go odnesov na veterinar,mi rekoa ne mu e nisto,jas edna nedela znam deka mu e nesto...uporna bev mozebi tri pati gio nosev...na kraj se slozi da go snimame,sto da vi kazam sto pokaza snimkata,pola belodrobno krilo otideno,da ne bev uporna i da se pomirev so toa ,,ne mu e nisto,,sega ke bese mrtov (scared)
mnogu cesto go molam Bog da mi kaze koga ke ostanam bremena,Tojmi kaza ke znaes,i veruvam vo toa,ke znam mnogu porano od koga ke gi vidam mojte dve crti,isto kako sto za kalinina znaev deka e trudna u ste pred da odi na lekar,tatkomi pred da umri znaev,a ne bese voopsto bolen,imav takov nemir i taga sto ne mozam da vi opisam,koga mi se javi vunjami da me vikni kaj tatkomi ,zosto tamu bile i sakale da se vidat so mene,jas i rekov ne me lazi znam deka e mrtov,o nekogas mnogu me plasi ovoj dar,mnogu cesto gledam nekoja licnost i znam deka k pomini niz tezok period ili deka ne e pametno toa da go pravi,no neznam kako da i kazam,a od druga strana si velam mozebi gresam i posle slusam za nestata sto predhodno sum gi znaela,nie sme kako anteni mislam ako si pobuden kako licnost ke mozis da gi primas duhovnite nesta,sto ne se vidlivo so golo oko,no ite kako realni,duhovniot svet e mnogu porealen od materijalniot svet,mnogu porelaen ,a da ne zboruvam za trajnosta (smile)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Инстинкт или интуиција

Post by Debora » 04 May 2013, 11:22

Можеби ќе ја промашам темава, ама мислам дека пак спаѓа тука. Сакам да напишам за една друга страна, за злокобни мисли.
И јас исто, имам НУЛА суевереие, а верувам во Бог со цело срце. Верувам во Божјиот Збор, што е запишан во Библијата, односно верувам дека Библијата е Божји Збор.
Верувам дека Бог има добро за мене, како што е напишано во Св. Писмо, Секој добар и совршен дар доаѓа одозгора од Таткото на Светлината. Уште пишува дека Бог за нас има мисли за мир, а не за зло. Да ни даде иднина и надеж. (bu)
Верувам дека и другата страна (ѓаволот) има зли планови (како што вика Исус, крадецот доаѓа за да украде, убие и уништи), ама ако се потчинам под Божјата рака, не може да ме допре,.
Најважното од се е дека Исус ја победи смртта и го победи ѓаволот и во Името на Исус секое колено мора да се поклони. Значи верата во Исус ми е совршена заштита.
Ова го напишав да го објаснам подолново. (smile)
Е сега овака, многу пати ми се случувало да ми дојдат мисли дека нешто лошо ќе се случи некаде, со некого и сл... особено се случуваше да имам лоши соништа, што потоа се реализираа некако... Ама после сфатив дека тоа се ѓаволски напади и дека не смеам да ги прифатам, не смеам да им поверувам и кога ќе сонував таков сон или пак ќе ми надојдеа такви мисли почнував да се молам против тоа оти Божјиот план за мене не беше несреќа ... е тоа на големо ги смени работите за мене.
Само да илустрирам со пример на што мислам. Имаше еден период кога многу патував и пред патот имав толку лошо претчувство, знаев дека ќе се случи сообраќајка и се случи... , следниот пат кога ги добив истите чувства и знаев дека ќе се случи истото... почнав наместо да ги прифатам тие мисли, да се молам со сета сила и да ги одбивам сите ѓаволски планови (Бог е над се, името на Исус е над СЕ и нема зло што може да устои пред Него) и не се случи тоа што го очекував. Така продолжив и понатаму, кога ќе ми дојдеа злокобни мисли, ги одбивав во Името на Господ Исус Христов и тоа го правам и ден денес.
Мислам дека ако ги прифатам тие нешта во духот (ако го прифатам семето посеано како мисли), ќе дојде и плодот од нив. Затоа ги одбивам, не се за мене... за мене Бог има мисли за мир и добро. (bu)

А за здрава интуиција исто така верувам дека постои, не знам на кој принцип работи .. можеби кај мене повеќе преку умот е тоа, можеби фаќам некои сигнали на несвесно ниво што се некаде во умот, а веројатно некогаш е инспирана од Бог. Ама често пати знам што може да се очекува од некоја работа, на што да припазам, да обрнам внимание, што ќе донесе добар, а што лош плод и слично.
Можеби постов е неразбирлив, ама се обидов да објаснам. (smile)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Инстинкт или интуиција

Post by kit-kat » 04 May 2013, 19:11

Ми се допадна ова Дебора.Не си промашила,туку точно погоди.
И јас сакав да речам дека како ѓаволот да ме тера да мислам на такви работи,но не сакав да го споменам.
Но јас сум му верна на Бога и не ме плаши ништо друго.
Од некни си ветив дека нема повеќе црни мисли.Секоја таква помината мисла низ глава ќе ја бркам само со позитивност,верба во доброто.
Јас сум таква што секогаш си мислам дека лошо не може да ми се случи.Но одсега ќе бидам уште поубедена во тоа дека не само мене туку и на моите најблиски (smile)
И Дебора фала на твоите толку утешителни,мудри зборови кои ми ја осветлуваат душата
Те (kup)

NadicaG

Re: Инстинкт или интуиција

Post by NadicaG » 04 May 2013, 20:11

Da definitivno se soglasuvam so Debora deka tie jas gi narekuvam zlokobni pretcustva doagaat od temninata,od drugata strana......da i jas se nauciv tie da ne gi prifakam,iako mnogu radost mi ukrade predhodno preku tie predcustva,no otkriv kako funkcioniraat,gavolot obicno mora da najde otvorena vrata da ni go napadne nasiot um,a toa najjcesto e custvoto na vina i custvoto deka zaradi nekoj grev Bog ke te kazni,iako stopati primer si se pokajal za nekoj grev,pak zivees so custvo na vina,kako da ne e toa dovolno,e togas doagaat tie zlokobni predcustva koj i raagaat takov plod za zal,no ovde sakam da napravam razlika megu toa i megu nesto sto znaes ,EDNOSTAVNO ZNAES,toa e intuicija i veruvam e dar od Bog ,mnogu cesto koga ne sum ja poslusala,skapo sum platila.....neka Bog ve vodi vo ova istrazuvanje i rastenje pred se vo Bog i vo darovite sto doagaat od Nego,pozdrav (bu)

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Инстинкт или интуиција

Post by Happy^_^ » 04 May 2013, 20:19

А јас да ви кажам и покрај таа глупава интуиција си викав дека мојот Господ е голем, а ми дојдешенеубаво чувство си ја кажував молитвата а и пред секој преглед го правев тоа. И покрај лошото претчувство си викав дека не може да ми се случи нешто лошо дека јас сум Божјо дете :) Може и затоа многу лесно се помирив со фактот дека не напредува пчодот, верувам дека тоа е Божја волја. :)

sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1153
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 548 пати
Им се допаднал: 738 пати

Re: Инстинкт или интуиција

Post by sunshine_2012 » 19 Feb 2014, 23:01

Да ја заживееме темата, ми се допага муабетот.
И јас сум од оние каде што Бог ме и најважното во животот, живеам поради неговата мислост и љубов, и целосно верувам во Бво мојот спасител Исус, не сум суеверна. Верувам дека ние жените сме поосетливи на оваа тема да имаме претчуство за нешто, дали е тоа негативно или позитивно.
во целост се сложувам јас со Дебора, ке додадам дека понекогаш Бог ни дава таква тежина во срцата за некого или за одредена ситуација за да се молиме и застапуваме за луѓето или ситуацијата.
Јас пред месец дена имав сон за еден пријател како доживеал авионска несрека и починал. Нормално кога станав бев уплашена и споделив со мм се молевме за него и прокламиравме долг живот и успех. ги цитиравме горенаведените стихови. Фала му на Бог пријателот е добар и се уште е ѓив, патуваше со Авион и се врати. Понекогаш Бог ни ги покажува или ни става немир во срцето за да ни го покаже планот кој што гаволот го крое. ама ние пошто веруваме дека Бог е над се и има сила да промени секаква ситуација. Бог е добар, затоа како што кажа Дебора, секоја злобна мисла заменете ја со вистината која што е запишана во Божијот збор.
Бидете застапници за Бог и народот и вашите најблиски, па и луге што тој ке ви стави на срце, не знаете низ што поминуваат лугето за кој Бог ви зборува. Кога ке се сетите на некого што не сте го виделе многу одамна, молете се за таа особа. ќ=
незнам да не забегав јас од темава, корегирајте ме слободно ако сум забегала. (smile)

Одговори

Return to “Секојдневие”