Празници се ближат...........

Работи со кои се соочуваме во секојдневниот живот, а сакаме да ги споделиме

Moderator: Модератори

Одговори
Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Празници се ближат...........

Post by Vesela » 27 Nov 2013, 12:11

Девојки, се ближат празници, можеби најубавиот период од годината( слави, имендени, Нова година, Бадник, Божиќ........). Навистина пријатни моменти кои ги помнуваме со најблиските.
Убаво би било овде да споделиме обичаи од вашиот крај за празнување, што правите, како ги празнувате празниците и се околу празниците (ct) .

sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1153
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 548 пати
Им се допаднал: 738 пати

Re: Празници се ближат...........

Post by sunshine_2012 » 21 Dec 2013, 21:19

прекрасна тема и еве јас прва ке споделам што ние правиме на празниците тоест Божик, пошто ние ке го славиме Божик сега во среда на 25. и ние си имаме работи кои ни се посебни за нас.
Обично една недела пред 25ти ни стојат поклоните на сите под елката и напишано нанив кој поклон од кофо е и за кого.
Утрото за Божик после доручек децата ги отварат поклоните од нас и од амоите и од родителите на мм. им читаме Библијата за деца за раѓањето на Христос, и после за ручек си печам мисирка и од него мм прави грејви ( сос), пире, грашок, варен па после печен пашканат, погача, секогаш имам гости за ручек и за мезе правам некои дип сос за со тортилис и печени полнети свежи пеќурки, за пиење освен сокови има и винце а и десертот е пикан пај, можеби овој пат да направиме пај од тикви кои што мм го прави. и после ручекот со децата отварат поклони од гостите што ке ни дојдат на ручек и така си слушаме Божикна музика со запалени сијалички. во секој случај ептен ни е убаво .

NadicaG

Re: Празници се ближат...........

Post by NadicaG » 22 Dec 2013, 10:19

ние обавезно тој период сме надвор од Скопје,сега планираме боровец да одиме кога ќе ми го извадат гипсот,лани во банско бевме за божиќ ,бадник.....со мајками имавме свечен ручек ,овој пат ќе земам и цд со христијанска музика......верувам ќе уживаме ,сепак ако во срцетого имаш чуството на припадност и поврзаност ,дома ќе се чуствуваш каде и да си (smile)
за нова година уште ми е малку криво што не одиме копаоник,сакав надвор од скопје да славиме,но ќе ни биде интересно и дома верувам (part) (part) (part)

Ninushka
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1095
Придружен: 17 Sep 2013, 17:00
Му се допанале: 988 пати
Им се допаднал: 697 пати

Re: Празници се ближат...........

Post by Ninushka » 22 Dec 2013, 13:22

Чек и во оваа тема да почастам со нешто за уз муабет да имаме што да грицнеме (rad)
http://forum.femina.mk/fajlovi/image/148994
http://24.media.tumblr.com/4ee6126607ca ... o1_500.jpg
https://31.media.tumblr.com/87bde17d96a ... o1_500.jpg

RedRose30
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1060
Придружен: 26 Oct 2013, 11:05
Му се допанале: 1303 пати
Им се допаднал: 446 пати

Re: Празници се ближат...........

Post by RedRose30 » 22 Dec 2013, 13:45

Нина ти зафркаваш, место тука да ни направиш една шема да сме секси за нова година, ти само деликатеси не служиш е стварно не си фер (rolll)

Еј, а стврано можеш ли да ми направиш шема, ќе смениме е-маил преку (rolll) Дебора (love5) ???

Ninushka
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1095
Придружен: 17 Sep 2013, 17:00
Му се допанале: 988 пати
Им се допаднал: 697 пати

Re: Празници се ближат...........

Post by Ninushka » 22 Dec 2013, 14:44

Секоја жена е НАЈУБАВА кога е добро нахранета, исполнета и насмеана... Така да диети не ви требаат бар не за празници (rad) А за шема немит проблем. Се што треба само после празници (kup)

RedRose30
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1060
Придружен: 26 Oct 2013, 11:05
Му се допанале: 1303 пати
Им се допаднал: 446 пати

Re: Празници се ближат...........

Post by RedRose30 » 22 Dec 2013, 14:58

Договорено (thumbup) не му ја мислам за празниците (a2)

Ninushka
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1095
Придружен: 17 Sep 2013, 17:00
Му се допанале: 988 пати
Им се допаднал: 697 пати

Re: Празници се ближат...........

Post by Ninushka » 22 Dec 2013, 16:25

така те сакам (smile) (part)

Ninushka
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1095
Придружен: 17 Sep 2013, 17:00
Му се допанале: 988 пати
Им се допаднал: 697 пати

Re: Празници се ближат...........

Post by Ninushka » 24 Dec 2013, 08:41

За НГ или ќе сум кај другарка дома или ке бидам со фамилијата. ВО двата случаи ке ми е убаво. Јес да повеке навивам за второво али нема везе. (smile) И да сум со другарка сепак Божиќ ќе го дочекам со најблиските (pipi)

Епа повелеле...

http://data2.whicdn.com/images/92411992/large.jpg

Одговори

Return to “Секојдневие”