Дали сте задоволни од односот на работодавачот?

Работи со кои се соочуваме во секојдневниот живот, а сакаме да ги споделиме

Moderator: Модератори

Одговори

Дали сте задоволни од односот на работодавачот?

Да
3
30%
Средно
2
20%
Не
5
50%
 
Total votes: 10

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Дали сте задоволни од односот на работодавачот?

Post by Debora » 03 Oct 2010, 21:43

Јас не сум на ова работно место, а гледам дека многу луѓе кај нас се жалат. Веројатно сеуште немаме изградено култура на однесување.
Ме убедуваа колку биле добри оти ми давале плата на време, како да не се должни да го направат тоа, туку од добрина ме плаќаат. (hair)

Ana
Домашен член
Домашен член
Мислења: 624
Придружен: 20 Nov 2009, 11:24
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 11 пати

Re: Дали сте задоволни од односот на работодавачот?

Post by Ana » 04 Oct 2010, 13:57

premnogu! moze deka rabotam vo dipl pretstavnistvo...
lokalno znam deka ne e taka. tuka da rabotam i 1h prekuvremeno mi se plaka - cista smetka, dolga ljubov :)

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Дали сте задоволни од односот на работодавачот?

Post by Petra » 11 Oct 2010, 20:28

Моментално и јас не сум задоволна. Не ми се допаѓа културата на однесување и тоа што искористува состојбата во која се наоѓа народот и се врши притисок до колку што може да издржи. Не ми се допаѓа тоа што се стремат да се наметне робовски систем. Кај нас забележувам дека сакаат да го убедат работникот дека треба да биде среќен што е вработен од толкава без работица и тоа да го искористат. И уште не ми се допаѓа кога шефот бара премногу и ако некој даде отпор, неговиот коментар е ако си најдеш подобро викни ме и мене.

Ana.I
Домашен член
Домашен член
Мислења: 523
Придружен: 27 Oct 2010, 22:03
Им се допаднал: 8 пати

Re: Дали сте задоволни од односот на работодавачот?

Post by Ana.I » 02 Nov 2010, 11:59

" zadovolna "-ic,koga treba plata da ti dade,kako lebot od usta da mu go zemas,jas ne da sum odrabotila za taa plata,tuku i previse sum rabotela,a on ke se tufka,ke se zali,da ti najdat mana toa ne e problem,a ne daj boze nesto da ti zatreba,da se razboles ili na nekoja svadba da odis,da trebaa ednas vo godinata da izlezes pola saat porano-pola godina ke ti go zborat kolku oni bile dobri i te pustile i sega treba da im se odolzis,a sto ostanuvame sekoj 3 den plus po saat-dva na rabota neplateno-toa ne se racuna.
Nemam zborovi,ama nemam kade na drugo mesto vo momentov

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Дали сте задоволни од односот на работодавачот?

Post by ripcence » 01 Oct 2013, 00:52

Од работодавачот да, редовно плата, осигурани, пријавени, празници и Недели платени...
Сметам дека работодавачот врска нема што се слчува "подоле" затоа што секој шеф се понаша како да е негово и како тој да ја дава платата.
Последно што се случи, работиме и за празници и тоа се плаќа, а ако на некој му се падне да биде слободен на празник добива слободен ден плус. Минатиот месец бев на работа за Бајрам и кога гледам не ми е платен денот, кога прашав се прават наудрени "па не се плаќа тој ден, ти не славиш Бајрам" , јас не славам Бајрам ама тоа е државен празник и се плаќа на сите, откако им кажав дека сум видела во други листи дека е платен, ајде добро во следната плата ќе ми го пишеле. (Значи се пазариме, па ако пројде-пројде)
Сега гледам 8Септември беше празник, јас бев на работа а на 9 бев слободна, ама решиле од горе дека 9 ќе се плаќа, не 8, им посочувам дека сум била слободна и дека треба ден да ми дадат...абе како око да му извадив на некого, "ама ти овој месец беше на боледувње, нема ден", добро им викам а ако бев на работа на 9 дали ќе ми платевте или дека сум била на боледување немше да ми се плати без разлика дали см го работела или не?!
Незнам што да правам, се нервирам а не треба, ама па како да не се нервираш-ти земаат нешто што некој ти го дава ЗАКОНСКИ. (ner)

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Дали сте задоволни од односот на работодавачот?

Post by Happy^_^ » 01 Oct 2013, 01:18

ripcence баш ми е жал затоа младината бегаат во странство. Брат ми ми кажува во Америка нема шанси за овакво нешто.
Јас не се жалам бидејќи мајка ми ми е работодавец :) ама ако ми требаат пари и чекам плата не можам да пекам морам да си чекам хаха фала му на Господ супер ми е.

NadicaG

Re: Дали сте задоволни од односот на работодавачот?

Post by NadicaG » 01 Oct 2013, 09:03

jas stvarno sum zadovolna od mojot nacalnik i sef,prvo sekogas sum naogala na razbiranje,vtoro imaat dobri srca,a retkost e toa denesno vreme i treto osobeno sega na ovoj moj pat so invitrava gledam iskrena griza i zainteresiranost,nekogas mislam edinstveni vistinski prijateli mi se tie ovde na rabotnovo mesto za mojte 22 godini raboten staz (smile)

Одговори

Return to “Секојдневие”