Леле колку ме нервира .....

Работи со кои се соочуваме во секојдневниот живот, а сакаме да ги споделиме

Moderator: Модератори

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Леле колку ме нервира .....

Post by Lejla7 » 19 Dec 2014, 08:59

Ne samo sto nema da stanat gospogite tuku moze i da ti kazat - Aaa, ubavo ti bilo duri si go pravela, a sega... (ner) Plus me iritira sto vozrasni zeni kako voopsto da nemaat socuvstvo, mislis tie ne go minale seto toa, mazite poveke mozat da se sozalat - barem jas taka mislam. I posle zboruvaat kakvi bile mladite generacii...e kakvi se de, ta vie ste gi vospitale taka, od vas ucat.

I jas ne sum za nekakov si poseben tretman na bremena zena i znam mnogu dobro deka bremenosta ne e bolest, tuku blagoslov. Ligavenje ne podnesuvam ni jas, ama treba da se ima oset za kultura, socuvstvo i pocit sprema bremenite.
Sreka sto sum doma i jas kako Imambebe pa nisto ne sum osetila do sega.

Ariela
Нов член
Нов член
Мислења: 85
Придружен: 24 Nov 2014, 14:52
Му се допанале: 23 пати
Им се допаднал: 43 пати

Re: Леле колку ме нервира .....

Post by Ariela » 19 Dec 2014, 12:11

Potpolno se soglasuvam so Lejla i jas ne sum za nekoe posebno tretiranje na trudnica sepak toa ne e bolest, ama pa vo bus ako stanes za da sedne nekoj koj mu e potesko da stoi mislam stvarno nema nisto da ti bide.
I na mene mi pravea taka dodeka odev na rabota, a stomakot dosta mi se primetuvase, aj da reces ne go videle ama toa e takva ni e kulturata. (fr)
a jas sekogas sum stanuvala na trudnica, sum i otstapuvaa mesto vo banka, vo market na kasa i sl.
Kako i da e ne vredi da se zamarame so vakvi , uzikajte si i svirkajte si (part)

Ariela
Нов член
Нов член
Мислења: 85
Придружен: 24 Nov 2014, 14:52
Му се допанале: 23 пати
Им се допаднал: 43 пати

Re: Леле колку ме нервира .....

Post by Ariela » 19 Dec 2014, 12:15

Neda Jovan kamo i na mene da mi pukne vise, pa makar i od nervozi, kako sto vikas ti (smile) ne mozam veke....
ke mu recam na ovoj mojov da me nervira malce da ne me tintori tolku.
Kako i da e bas se raduvam sto taka ubavo zavrsi taa mala raspravija kaj vas.
(a2)

loran
Нов член
Нов член
Мислења: 40
Придружен: 19 Nov 2014, 20:55
Му се допанале: 22 пати
Им се допаднал: 21 пати

Re: Леле колку ме нервира .....

Post by loran » 20 Dec 2014, 06:31

Не знам што да кажам мислам некој да не ме примети 8 месец со близнаци,ама тоа одсекогаш било и ке биде мајка ми исто ми има кажувано,бремена со мене кога била у автобус ма нема шанса некој да ти стане(а, тоа што викате постариве госпоѓи од нив косата ми се крева,па после младите од кого ке земат школа се знае од нив)А за у маркет на каса или у банка на шалтер па тоа треба некое чудо да се случи(два пати до сега ме имаат бутнато за да поминат Постариве госпоѓи)Не е за посебен третман меѓутоа човечноста не постои а сите тие госпоѓи треба да се сетат малку дека и они се на некого мајка,тетка,баба и.т.н,и никој нејке утре тоа на неговото да му го прават па да викаат леле младинава нема култура(зошто и тоа го имам слушнато).Али девојки да се надеваме само дека ние ке бидеме подобри како родители и како личности.

Anence66
Член
Член
Мислења: 126
Придружен: 27 Aug 2014, 11:15
Му се допанале: 34 пати
Им се допаднал: 66 пати

Re: Леле колку ме нервира .....

Post by Anence66 » 01 Mar 2015, 22:43

Леле луѓе од што сум изнервирана мислам не ќе можам да заспијам.Дојде свекрва ми и почна со нејзините бабини деветени,детето вака да спиело,на прагот црвена лента да ставам,безопасна да сум ставела незнам каде и на крај ми вика:40 дена нож и нешто друго под перница да и ставам на малата(не ја дослушав ја прекинав со викање), да се чувало детето од лоши ангели.Каде бре има лоши ангели алоооо,од каде овие глупости.Добро јас сум мрдната што не верувам во овие глупости или навистина стариве забегаа.Ја на моите деца вака,ја така,ај бркај работа со тие глупости.Уфф многу се напнав.Вашите ви даваат вакви некои совети или само јас ја имав оваа "среќа"!

sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1153
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 548 пати
Им се допаднал: 738 пати

Re: Леле колку ме нервира .....

Post by sunshine_2012 » 01 Mar 2015, 23:10

Анеанче сум слушнала за вакви работи, ама за мене тоа се суеверија каде што нема никаква заштита од лоши или зли работи и јас лично не верувам во тоа, а и не сум им правила такви ствари на ниедо мое дете. Се молам за нив Господ Исус Христос да ги заштити и ги благословувам секоја вечер. И фала му на Бог ги чува и заштитува. Ниту нож, ниту клинци може да ги одбране од било што. Така да ич не и обрнувај внимание на свекрвати во врска за тоа. стој си цврсто на тоа а и по бајачки да не и дозволишда те мкне.

Anence66
Член
Член
Мислења: 126
Придружен: 27 Aug 2014, 11:15
Му се допанале: 34 пати
Им се допаднал: 66 пати

Re: Леле колку ме нервира .....

Post by Anence66 » 01 Mar 2015, 23:26

Ма какви баачки,не доаѓа во обзир.Ете убаво кажа ти sunshine,на двете деца не сте им ставале ништо па Господ ги чува.Јас незнам од каде излегуваат овие глупости.Уште колку глупости му изнатрескала на мм додека јас се повлеков во друга соба,неможев да слушам.Јас знам дека само верба во Вога и ќе не чува сите.Знам дека на 40 дена се носи во црква тоа ДА и се што е поврзано со црква и Господ поштувам,ама лелеее овие глупости од каде ги вади просто се чудам.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Леле колку ме нервира .....

Post by Lejla7 » 02 Mar 2015, 00:07

Aaa sigurno mnogu gleda turski serii svekrva ti (laugh1)
Aj ne se zamaraj, niz ednoto uvo neka vleze, a niz drugoto neka izleze (thumbup) Misli na ubavinite sto te cekaat (love5)

Anence66
Член
Член
Мислења: 126
Придружен: 27 Aug 2014, 11:15
Му се допанале: 34 пати
Им се допаднал: 66 пати

Re: Леле колку ме нервира .....

Post by Anence66 » 02 Mar 2015, 00:21

Да беше гледано од сериите арно ќе беше.За жал сите четири деца и едно внуче им правела така.Нејзе ја учела свекрваи и децата и биле супер.А денешниве ако не им ставиме тракатанци не чинело,море ми идеше марш да кажам.Многу се напнав пошто така беше убедливо кажано дека морам на моето така да му правам.Имам среќа што живееме сами со мм иначе кавги ќе беа,само по царскиот ќе седела некое време за припомош да ми бидела.Колку ќе биде од корист ќе видиме.ццц уште неможам да заспијам.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Леле колку ме нервира .....

Post by Lejla7 » 02 Mar 2015, 09:32

Vi se cudam sto sto odnapred ste i kazale i deka ke e carski...Da si pravi sto filmovi sega niz glava...Nema nekoj drug za pripomos da viknete taa nedela po carskiot? Toa e osetliv period koga ke treba da i se posvetis na bebushka, a ne da ti ja polnat glavata so raznorazni soveti za sto treba i sto ne treba.

Одговори

Return to “Секојдневие”