Несоница

Работи со кои се соочуваме во секојдневниот живот, а сакаме да ги споделиме

Moderator: Модератори

Marina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 643
Придружен: 22 Mar 2011, 15:00
Location: Giessen,Germany
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 20 пати

Re: Несоница

Post by Marina » 26 Apr 2011, 20:11

od vreme na vreme imam problemi so zaspivanje,najmnogu mi pomaga progresivno opustanje na muskuli spored Jakobson.a isto mi pomaga da si gi 'isklucam' bukvalno site negativni misli vo glavata i da si mislam na nesto ubavo.ovoj period koga nemozam da zaspijam si mislam na toa kakov ke mi bide momentot posle poragjajot i si zaspivam so radost

mihaela
Член
Член
Мислења: 115
Придружен: 17 Nov 2009, 15:57
Им се допаднал: 4 пати

Re: Несоница

Post by mihaela » 05 May 2011, 16:26

Во последно време ме мачи несоница.А како се справувам???? Многу тешко.Првин се превртувам во кревет час час и пол,па после земам нешто да читам и после околу час два ќе заспијам

Raphaella
Член
Член
Мислења: 172
Придружен: 03 May 2011, 14:54
Им се допаднал: 6 пати

Re: Несоница

Post by Raphaella » 11 May 2011, 14:16

Јас порано имав проблем со заспивање. Откако ќе легнев ми требаше 1-2 саати за да заспијам. Е сега животот ми е 100% поактивен, не дека сум во движење многу ама на секое или имаме гости или ние сме излезени, плус на работа, плус низ дома што мора да сработам... и на крај кога ќе си легнам ми треба 1 секунд за да заспијам. Заборавив што беше тоа несоница (rolll)

mamicka mami
Член
Член
Мислења: 103
Придружен: 10 Mar 2012, 14:43
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 9 пати

Re: Несоница

Post by mamicka mami » 17 May 2012, 18:56

I jas patam od nesonica i duri koga ce sum mnogu izmorena pak ne mozam da zaspijam. Sum primetila deka ne sekoja vecer tuku preku edna mozam da zaspijam ponormalno i ako toa ne e bas normalno posle 12 , a prethodnata vecer imam maka so zaspivanje. Dosega tolku ne mi precese i nekako se spravuvav ama seg vo posledno vreme gubam koncentracija , ne mozam da rabotam na rabotnoto mesto, srceto mi tupka posilno i kojznae uste sto mi e. Aj kazete nekoj lek- pomos ako znae?

imambebe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1603
Придружен: 30 Apr 2011, 00:18
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 588 пати

Re: Несоница

Post by imambebe » 25 Aug 2012, 23:40

Cesto imam nesonica, a mnogu pocesto moze da se kaze lesen son, a be na sekoj shum ripam ko zajak

Branka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 443
Придружен: 23 Nov 2014, 19:58
Му се допанале: 44 пати
Им се допаднал: 56 пати

Kako se spravuvate so nesonicata?

Post by Branka » 03 Jan 2015, 04:34

Podolgo vreme stradam od nesonica. Pijam dijazepam i caevi za smiruvanje i pak sred nok se budam i nemozam da zaspijam, osekam macnini vo zeludnikot mi se gadi epten. Moram da stanam i da se napijam koka kola zosto samo taa mi pomaga. Eden mesec bev dobra i eve sega pak. Dali moze da mi e od terapijata so glukofazot sto go pijam? Help :((

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Несоница

Post by kit-kat » 03 Jan 2015, 08:33

Бранка веќе имавме ваква тема па те споив тука.
Не знам што да ти кажам. И јас едно време патев од несоница но тоа ми беше во пакет со сите симптоми на анксиозност и депресија во која се најдов после спонтаниот пред скоро две години.
Може да е од апчињата советувај се со лекар.
Јас би ти препорачала да пиеш б витамини. Но јас земав појаки како Неуробион или Б комплекс.
Со среќа. (smile)

Branka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 443
Придружен: 23 Nov 2014, 19:58
Му се допанале: 44 пати
Им се допаднал: 56 пати

Re: Несоница

Post by Branka » 03 Jan 2015, 16:34

Fala ti mnogu Kit kat :) Ke probam so b kompleks znam deka pomagaat i drugi mi rekle. Isto i caj od Valerijana miks e top ama ete i taa ne mi deluvase vcera. Ajde ke bide se ok :)

Branka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 443
Придружен: 23 Nov 2014, 19:58
Му се допанале: 44 пати
Им се допаднал: 56 пати

Re: Несоница

Post by Branka » 21 Jan 2015, 07:03

Jas pak na temava :) Znaci si legnuvam vo 1 se budam vo 4 i posle do 7:30 sabajle nemozam da zaspijam. Veruvajte uzasno se osekam. Imam malku stresen period okolu rabotata plus mi kazaa deka imam mn jaki kiselini vo zeludnik i od niv se budam vo 4 sekoe sabajle so gadenje i macnini i posle toa nemozam da zaspijam. Najmnogu mi e krivo sto pocnav da pijam dijazaepami i toa dva pati dnevno i tie ne pomagaat. Kazete spas od situacijava mn ke mi znaci sekoj sovet od vas.

Branka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 443
Придружен: 23 Nov 2014, 19:58
Му се допанале: 44 пати
Им се допаднал: 56 пати

Re: Несоница

Post by Branka » 10 May 2015, 06:15

Luge daj be kazuvajte nesto protiv nesonica (ner) 6:15 e sabajle uste nemam zaspieno.

Одговори

Return to “Секојдневие”