Неизживеаност-дали е поврзана со годините?

Работи со кои се соочуваме во секојдневниот живот, а сакаме да ги споделиме

Moderator: Модератори

Одговори
Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Неизживеаност-дали е поврзана со годините?

Post by Peperutka » 01 Nov 2010, 14:46

Дали раното стапување во брак е причина за неизживеаност ?

Kjara
Модератор
Модератор
Мислења: 439
Придружен: 11 Nov 2009, 17:48
Им се допаднал: 6 пати

Re: Неизживеаност-дали е поврзана со годините?

Post by Kjara » 01 Nov 2010, 19:50

Не се сложувам. Баш напротив , за мене неиживеани се оние кои мислат дека треба што покасно да стапат во брак ( значи намерно чекаат да поминат годините) затоа што сакаат да си Поживеат уште малку

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Неизживеаност-дали е поврзана со годините?

Post by Debora » 01 Nov 2010, 20:07

И јас воопшто не се сложувам. Што значи неизживеаност? Дека не смениле по 20 партнера и не знам што друго дека не направиле?
Кога ќе се земат нема да живеат? Нема да шетаат? Нема да водат љубов?
Е сега ако се работи за некаква искомплексираност, тогаш ништо нема да помогне, ни покасното стапување во брак. Пак ќе си останат неизживеани.
Јас лично за мене никогаш не сум сакала рано да стапам во брак, ама не за да се "изживеам", туку така сум сметала дека е за мене подобро. Си имав други амбиции, кога се појави мм реков сега е време. (tongue) (додуша неколку години откако се појави (laugh1) )
А "изживеаноста и неизживеаноста" немаат никаква врска со тоа.

Lady D
Домашен член
Домашен член
Мислења: 854
Придружен: 01 Oct 2010, 17:24
Му се допанале: 7 пати
Им се допаднал: 17 пати

Re: Неизживеаност-дали е поврзана со годините?

Post by Lady D » 01 Nov 2010, 23:25

И јас сметам дека неизживеаноста не е поврзана со годините. И во брак можеш слободно да шеташ, да уживаш. Тие се неизживеани што сметаат дека ако смениле што е повеќе сексуални партнери, и ако се инвентар по кафулињата и дискотеките дека со тоа успеале во животот и се изнаживеале. Познавам многу луѓе што се млади а размислуваат трезвено и дораснато, и многу што се возрасни по годините а се недораснати и прават глупости, недолични за нивните години.

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Неизживеаност-дали е поврзана со годините?

Post by Peperutka » 02 Nov 2010, 13:38

И јас се сложувам со вас (agr) .Знам луѓе што многу рано стапиле во брак па се пример за добри и зрели родители, брачни партнери и домаќини а па некои што стапиле во брак на 35/40 год се вистински пример за неизживеани луѓе со детско однесување и размислување.Според мене со влегувањето во брак започнува вистинскиот живот,тогаш си го прошируваш семејството,си го опремуваш домот,едноставно си правиш да Ви биде убаво и на двајцата, и на тебе и на животниот партнер.Сите оние излегувања,пијанчења по дискотеки,менување партнери,тоа не е живот!Значи се е до карактерот на човекот.

Lady D
Домашен член
Домашен член
Мислења: 854
Придружен: 01 Oct 2010, 17:24
Му се допанале: 7 пати
Им се допаднал: 17 пати

Re: Неизживеаност-дали е поврзана со годините?

Post by Lady D » 02 Nov 2010, 17:12

(agr)

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Неизживеаност-дали е поврзана со годините?

Post by Happy^_^ » 04 Oct 2013, 20:17

Според мене тоа е индивидуално и зависи на што се мисли :) Стапив во брак на 27, порано немаше шанси се плашев од обврски :) а не значи дека и во брак не може да се шета, да се излегува и забавува :)

belomorka
Безрезервен форумски другар
Мислења: 2680
Придружен: 15 Sep 2011, 16:12
Му се допанале: 266 пати
Им се допаднал: 861 пати

Re: Неизживеаност-дали е поврзана со годините?

Post by belomorka » 05 Oct 2013, 10:08

еве јас од моја гледна точка. за мене неиживеаноста нема врска со бракот. еве јас имам постара сестра и таа за да ја пуштаат моите до покасно (во тоа време мислам до 11.30 кога беш последниот автобус) ме земаше и мене со неа. јас бев 7-8 одделение и тогаш се искачаше во матиник значи со вратар и само скопски познати фаци влагаа нема шанси некој друг. на сите им бев интересна и сите ме забавуваа ми праве муабети а мене ми беше досадно. потоа потпораснав хахха прва средно и тогаш главна фаца за мене немаше затворени врати сите ме знаеа, ехееххе тоа беа убавите времиња во Скопје, секоја вечер по 4-6 кафичи да поминеш и на крај во диско. и така да не ја должам многу значи ние бевме 5 другарки што се дружжжевме константно а од време на време се појавуваа и некој сезонски хахах. ее сега имам една другарка што нејзините не ја пуштаа да излага а и она беше многу срамежлива и до 4 стредно немаше излезено потоа почна ама ептен слабо и на 25 години кај сестраи на свадба и се бендиса кумот кој беше верен пред женење и за 3 месеци се омажи со него. сега она има 40 години, две деца едното 6 одделение или така нешто а другото прваче е сега она е неисполнета не го речка мажи и сака секој викенд да излага во кафич и во диско и сите не тера да излагаме, а за мене тоа е научна фантастика, после толку непроспиени години да одам во кафич хахха, а она е воодушевена дека конобарот во кафичот кај што одела знаел која пијачка ја пие и дека некој од ругата маса ја шмекал и во диско и праќале пијачка. Лелеел страшно јас на тоа сум се палела на 17, 18 ,20 ,25 години а не сега, е тоа е за мене неиживеаност, тоа што требала да го живее кога било време го рипнала и сега излага на површина. тоа мислам дека се фази во животот кои секој треба да си ги помине, ее сега се навратив на тој бериод и ми доаѓаат ситуации и смешки што сме правеле. леле ама се распишав. ај чао.

NadicaG

Re: Неизживеаност-дали е поврзана со годините?

Post by NadicaG » 05 Oct 2013, 10:35

Jas ke dadam strucno mislenje kako psiholog,spored psihologijata sekoja razvojna faza treba sa se dozivee,ako licnosta od koj bilo pricini nemala detstvo za da mozi uspesno da prodolzi so narednite fazi ,osobeno za dostignuvanje na emocionalna zrelost koja najkasno vo razvojot na licnosta se postignuva,mora da najdi odreden period na zivotot da si go odzivee svoeto detstvo,inaku keima mnogu psiholoski problemi vo zivotot,kako rigidnost,krutost,perfewkcionizam i sto uste ne.
Vo konkretniot slucaj od belomorka devojkata ocigledno go skoknala pubertetot,taka da ona realno se naoga emocionalno vo taa faza,bez razlika sto ima 40god i sto ima dve deca,potrebno i e ova za nejziniot ponatamosen razvoj,problemot e vo toa sto mozi nikogas da ne izlezi od ovaafaza,kako mnogu luge sto gi poznavame i sto ova definitivno ke se odrazi loso vrz razvojot na nejzinite deca i brak.Znaci fazite na razvoj moraat da se pominat,kaj nekoj se poizrazeni,kaj nekoj pomalku,no moraat da se pominat,ne mozat da se preskoknat i koga i da e ke najdat nacin da se izrazat.I sto e uste mnogu pobitno,ne mozis da odis vo naredna faza,bez da ja pominis predhodnata.Mnogu cesto nie koga rabotime soi odreden zastoj vo emotivniot razvoj,prvo morame da ja otrgnime preckata vo razvojot vo koja se slucila,pa makar toa bilo od 1-3 godini i ako licnosta e 43godini,i od tamu pocnuva pstepeniot razvj na licnosta i zatoa imate luge sto se 50godisnjaci ,a emocionalnoto nivo im e kako na 3godisno dete.....no dobro e i uspeh ako i od tamu se pocni razvojot,pa nekade na 75 imaa sansi da se dostigni potpolna emocionalna zrelost (smile)

Одговори

Return to “Секојдневие”