Куќна слава и именден

Работи со кои се соочуваме во секојдневниот живот, а сакаме да ги споделиме

Moderator: Модератори

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 941 пати
Им се допаднал: 618 пати

Куќна слава и именден

Post by Peperutka » 03 Nov 2010, 13:32

Дали славите?

Kjara
Модератор
Модератор
Мислења: 439
Придружен: 11 Nov 2009, 17:48
Им се допаднал: 6 пати

Re: Куќна слава и именден

Post by Kjara » 03 Nov 2010, 17:13

Не , а баш ми се свигаат куќните слави. Многу е убаво кога фамилијата и пријателите се собираат.

Lady D
Домашен член
Домашен член
Мислења: 854
Придружен: 01 Oct 2010, 17:24
Му се допанале: 7 пати
Им се допаднал: 17 пати

Re: Куќна слава и именден

Post by Lady D » 03 Nov 2010, 23:55

Ние славиме именден, и навистина е многу убаво кога целата фамилија и пријателите се соберат заедно. Најсаканите луѓе заедно :x

Bela
Домашен член
Домашен член
Мислења: 612
Придружен: 22 Sep 2011, 20:26
Му се допанале: 18 пати
Им се допаднал: 33 пати

Re: Куќна слава и именден

Post by Bela » 23 Sep 2011, 12:56

Nie imame kukna slava. Mnogu ubavo se cuvstvuvam koga doaga denot i spremanjeto se okolu slavata mi pravi golemo zadovolstvo.

ivana28
Член
Член
Мислења: 200
Придружен: 30 Nov 2011, 15:46
Им се допаднал: 1 time

Re: Куќна слава и именден

Post by ivana28 » 19 Dec 2011, 12:51

Јас имам именден ама никогаш не сум го славела (smile) А инаку убаво е,и тоа и куќна слава,само за тоа треба простор,време и пари (smile)

Nadja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 445
Придружен: 26 Aug 2012, 19:03
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 52 пати

Re: Куќна слава и именден

Post by Nadja » 14 Nov 2012, 14:38

Ние не славиме куќна слава. Маж ми сака, ама дома немаме услови. Имаме и имендени, ама не ги славиме.

ani4ka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 427
Придружен: 14 Jun 2012, 12:09
Му се допанале: 98 пати
Им се допаднал: 204 пати

Re: Куќна слава и именден

Post by ani4ka » 14 Nov 2012, 15:12

imame imenden i preubavo e koga se sprema i samiot den..ovaa godina ni bese prv pat bidejki sega se preselivme sami da ziveeme porano kaj svekrvata..ama vaka sami e najubavo :)

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Куќна слава и именден

Post by Vesela » 17 Sep 2013, 16:10

Доаѓа сезона на слави и имендени, да ја активираме малку темава.
Ние имаме слава, славиме Св. Никола. Многу ја сакам атмосферата околу славата, подотовки за слава, одење во црква, гости. милина, убавина. Башка по славата ја китиме елака.

belomorka
Безрезервен форумски другар
Мислења: 2680
Придружен: 15 Sep 2011, 16:12
Му се допанале: 266 пати
Им се допаднал: 860 пати

Re: Куќна слава и именден

Post by belomorka » 17 Sep 2013, 18:37

јас прво за елката да си кажам дека си ја китам на 1-ви декември (smile) .
инаку ние не славиме слава а јас многу сакам да славам, и сакам во црква да одам да си земам слава, ама свекорви и свекрвам ја слават св,Јован (во јануари) и секоја година викаат веке ние невикаме гости, викајте си вие. мене ми е незгодно да му кажам на мм несакам да ја славам таа слава а они па никако да му речат ако сакаш слави си ја ти а и немораш. така да ке видам јас годинава како ке се одвиваат работите ако не ке му кажам на мм ако ти е мерак да ја славиме св.Јован нема проблем ке ја славиме ако не дај да си земеме ние наша слава. мене ми се врти покров на пресвета Богородица, бидејки нели имав напишано скоро дознав за неа и тоа на сон.

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Куќна слава и именден

Post by ripcence » 17 Sep 2013, 19:35

Еве и јас прво за елката (smile) на С му е роденден на 15 Декември па за роденденот обавезно е накитена и елката и цела куќа, уживаме во новогодишните китења.
Именедени немаме никој од нас, од прехлани ја земавме св. Никола од свекрва ми, си ја славиме без многу гужва. Си одиме во црква да кршиме колач, бидејќи и девер ми ја слават па си имаме ред, на ручек сме кај нив на вечера кај нас, убави се тие дружби.

Одговори

Return to “Секојдневие”