Просјаци-дали ги игнорирате?

Работи со кои се соочуваме во секојдневниот живот, а сакаме да ги споделиме

Moderator: Модератори

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Просјаци-дали ги игнорирате?

Post by Peperutka » 07 Nov 2010, 18:25

Луѓе кои се постојано пред нас а не ги приметуваме...

Lady D
Домашен член
Домашен член
Мислења: 854
Придружен: 01 Oct 2010, 17:24
Му се допанале: 7 пати
Им се допаднал: 17 пати

Re: Просјаци-дали ги игнорирате?

Post by Lady D » 08 Nov 2010, 00:38

Ги приметувам, има некои навистина што им е потребна помош. Помагам на таквите луѓе кога можам (кога не сум во брзање некаде). Но, денес се’ повеќето од нив се преправаат дека се болни,дека имаат болно дете и слично,и ги користат парите за други намени. Навистина неубаво и невкусно е да се лаже за таква работа.....

anja
Член
Член
Мислења: 158
Придружен: 17 Feb 2010, 20:48
Им се допаднал: 7 пати

Re: Просјаци-дали ги игнорирате?

Post by anja » 08 Nov 2010, 09:19

Од ромчињата бегам и да ги игнорирам, затоа што неколку пати ме имаат нападнато. А кај мене пред зграда има просјаци-пијаници, просат па идат да пијат. И нив ги игнорирам.

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Просјаци-дали ги игнорирате?

Post by Peperutka » 08 Nov 2010, 10:16

Навистина има многу просјаци на кои навистина им е потребна помош но има и такви кои глумат дека се болни,неподвижни само за да џапнат некој денар.Еднаш во ГТЦ,видов еден дечко кој одејќи на штаки,просеше од луѓето за истиот тој дечко следниот ден го видов во Бисер здрав,прав како слободно си оди!Или ти бара просјак пари ти му викаш-Немам а тој ти вика-Никад да немаш!?Тој треба да го (fr). Од ромчињата бегам како од ѓавол,на една моја пријателка едно ромче и ги дрпна парите од џеб а таа воопшто не примети!(hair)

Lady D
Домашен член
Домашен член
Мислења: 854
Придружен: 01 Oct 2010, 17:24
Му се допанале: 7 пати
Им се допаднал: 17 пати

Re: Просјаци-дали ги игнорирате?

Post by Lady D » 08 Nov 2010, 16:29

Леле “Никад да немаш“ :? Некои се преправаат, како може некој да лаже дека е неподвижен или дека има болно дете? Не ми е јасно? Али некои глумат толку добро што не можеш да препознаеш.....

Ana
Домашен член
Домашен член
Мислења: 624
Придружен: 20 Nov 2009, 11:24
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 11 пати

Re: Просјаци-дали ги игнорирате?

Post by Ana » 08 Nov 2010, 17:17

da, gi ignoriram a znam i da svikam. najmnogu me nervira koga ke gi grabnat bebuskite i gi nosat po raskrsnici namesto da te prasaat dali ima nesto za rabota. a najmnogu me nervira sto i nivnite deca gi osuduvaat na takva sudbina
na nekoi postari zeni im davam a redovno si doniram po crkvi, javni kujni, po nevladini ...

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Просјаци-дали ги игнорирате?

Post by Petra » 08 Nov 2010, 20:53

За жал денес има многу просјаци, за жал. Понекогаш им давам пари, понекогаш не. А има и измамници. Давам пари тогаш кога сметам дека треба да дадам. Еданш ми се има случено да дадам пари на еден постар човек пијаница. Видов дека пие. Тогаш минуваше еден кој го познавал и ми вика не му давај цела пензија ја пие штом ќе ја земе. Добро си викам, ама сега можеби е многу гладен и треба нешто да јаде.

ivana28
Член
Член
Мислења: 200
Придружен: 30 Nov 2011, 15:46
Им се допаднал: 1 time

Re: Просјаци-дали ги игнорирате?

Post by ivana28 » 19 Dec 2011, 12:56

Ги има премногу,на секој чекор,така да некогаш им давам,некогаш ги одбегнувам.Имав една непријатна случка на плоштад.Со другарка купивме крофни,и ете ги ромите од таму со снајперот кога ни се закачија,па кога фатија да рипаат по крофните,одвај избегавме од нив. (rolll) Почнавме да им даваме,ама едното безобразно и вика на другарка ми-ако не ми ги дадеш сите крофни,ќе ти плукнам (rolll) лелеее неможеш да се откачиш.

Happy_Mommy
Домашен член
Домашен член
Мислења: 630
Придружен: 17 May 2011, 21:34
Location: USA
Му се допанале: 5 пати
Им се допаднал: 42 пати

Re: Просјаци-дали ги игнорирате?

Post by Happy_Mommy » 19 Apr 2012, 16:02

Имаме баш една случка со дете-ромче-просјаче. На гробишта во нашиот град обично одат и пребираат се. Застанал таму и мајка ми му дава од се по нешто ајде да се најди пред братучед ми што почина, а тој продолжува да се врти околу гробот. Кога после 15 минути ќе погледнеме ни циганче има ни на мајка ми новиот телефон го има (scared) среќа што после некој ден кај нас дојдоа роми да се понудат за сечење на дрва и мајка ми им ја опиша цела случка и праша дали го знаат, а они викаат дека тој се пофалил оти го купил за евтини пари, веднаш му го запишавме името и презимето и одма во полиција, а полицајците пак несмееле дома да го вознемируваат оти бил малолетно лице, а не е малолетен да краде (ner) потоа ни го вратија телефонот. Од тогаш нити сум сретнала нити сакам работа да си имам со нив, а секогаш кога имав-им давав.

Nadja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 445
Придружен: 26 Aug 2012, 19:03
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 52 пати

Re: Просјаци-дали ги игнорирате?

Post by Nadja » 14 Nov 2012, 14:36

Јас ги игнорирам просјаците. Повеќето од нив лажат. Еве една случка. Пред 3 години се шетавме со маж ми (тогаш уште бевме дечко и девојка) низ плоштад Македонија. Едно Ромче во инвалидкса количка му бараше пари на маж ми. Не му обрнавме внимание и си продолживме натаму. После половина час се шетавме низ ГТЦ. Го видовме истото Ромче како ја турка инвалидската количка. Затоа не давам пари на просјаци.

Одговори

Return to “Секојдневие”