Фобија

Работи со кои се соочуваме во секојдневниот живот, а сакаме да ги споделиме

Moderator: Модератори

Happy_Mommy
Домашен член
Домашен член
Мислења: 630
Придружен: 17 May 2011, 21:34
Location: USA
Му се допанале: 5 пати
Им се допаднал: 42 пати

Re: Фобија

Post by Happy_Mommy » 25 Aug 2011, 05:14

Od voda i od visocina ... (scared)

ivana28
Член
Член
Мислења: 200
Придружен: 30 Nov 2011, 15:46
Им се допаднал: 1 time

Re: Фобија

Post by ivana28 » 19 Dec 2011, 12:32

Од инсекти,од вода и од темница. (sad1)

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Фобија

Post by Happy^_^ » 05 May 2013, 18:03

Од пијаници :D

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Фобија

Post by Petra » 02 Aug 2013, 21:23

Од скачки богомолки и од тие кафените големите. (scared)
Најчесто кога не сум дома не оставам отворено кај мене во соба, да не ми дојде некоја. Два пати оставив, двапати си најдов гостинка. Ја отварама вратата и таа скока нагоре надолу. (laugh1) Па го викав татко ми да ги фаќа. А и на улица ги има, кај ламбите. Аууууу кога минам па кога летаат, скокаат, грозно. (laugh1)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Фобија

Post by kit-kat » 03 Aug 2013, 09:09

Од ништо (smile)
Само се плашам да не му се случи нешто на синко што не се вбројува во фобија (smile) туку мајчина грижа (thumbsup)

Bobe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1055
Придружен: 20 Nov 2010, 14:35
Му се допанале: 1344 пати
Им се допаднал: 800 пати

Re: Фобија

Post by Bobe » 03 Aug 2013, 10:16

nad 10 pati imam vlezeno vo avion,i sekogas koga se prizemjuva jas baknuvam zemja,blagoslovuvam piloti stjuardesi.......a pred da vlezam cela nedela molitvi,placki,duri I zboguvanja na neprijaten nacin,vo kratki zborovi ziv cirkuz sum.....definitivno visina,umiram duri I vo son (scared) (scared) (shaking)

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Фобија

Post by Vesela » 27 Aug 2013, 11:25

Височина( пред да се омажам, живеев на ниско, сега сме на 7 кат и до ден денес не сум погледнала низ прозорец (scared) (scared).
Вода (особено морска и езеска, поточно имам фобија од ајкули и слични водени животнинки)
Змии и сите видови инсекти од најмали до најголеми (ner) (ner) (ner)

mamigabi
Редовен член
Редовен член
Мислења: 250
Придружен: 19 Jul 2013, 13:49
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Фобија

Post by mamigabi » 27 Aug 2013, 16:26

od temnina (scared) (scared) (scared) uzasen strav imam ako sum sama vo soba bez svetlo, mozam infarkt da dobijam, se mislam iam nekoj do mene i ke me zadavi (scared)

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Фобија

Post by ripcence » 27 Aug 2013, 18:53

Од темно, никако неможам да седам во темна просторија, кас нас цела ноќ има штекер-лампа, ако недај боже некогаш снема струја во текот на ноќта веднаш се будам, и децава се научија покрај мене и тие неможат да спијат без ламбата-ама не се плашат од темно како мене.
И од сообраќај, на 16год. имав тешка сообраќајка, јас бев пешак, од тогаш ми е страв сама да поминам улица, го совладувам стравот некако-морам, ама точак никако не возам по улица-исклучиво на стаза до таму го буткам и немам возачка-мислам дека никогаш нема ни да имам. Дополнително и татко ми почина во сообраќајка- на точак. (sad1)

NadicaG

Re: Фобија

Post by NadicaG » 28 Aug 2013, 13:21

imam fobija od luge...homofobija (smile) ,no posledno vreme poleka se opustam i so nepoznati i so drugi luge sto ne mi se bliski da bidam vo nivna blizinaJa nemav od sekogas,posle odredeni losi iskustva so luge,ja razviv...vo lugeto klucno na pocetok gledam nekoj neprijatel,nekoj od koj treba da se cuvam ,mislam poveke sakam da pominuvam vreme so kucinja,nego li so luge.Dolgo go prasuvav Bog kako mozi da gi sozdal lugeto spored Negov lik,a stanale tolki povrsni,prazni,sebicni,zli,licemerni i sto uste ne.Koga se zapisav na psihologija se zapisav od ljubov kon lugeto,od zelba da im pomagam,no istovremeno taa mi ja pokaza i nivnata bezlicna,zla priroda,pa veke ne sum sigurna dali sakam da rabotam kako psiholog.Po se izgleda ke treba da pomini mnogu vreme da ja povratam doverbata vo coveckiot rod.Inaku od nisto drugo ne se plasam,ni od insekti,ni od temnica....samo od greskite na lugeto(namerni i nenamerni) koj imaat zli srca i koj nemaat sovest,a takvi se mnogu

Одговори

Return to “Секојдневие”