ЗАБРЕМЕНУВАЊЕ во месец ЈУНИ

Нашите постари теми

Moderator: Модератори

TinaV
Редовен член
Редовен член
Мислења: 484
Придружен: 04 Nov 2011, 14:08
Им се допаднал: 3 пати

Re: ЗАБРЕМЕНУВАЊЕ во месец ЈУНИ

Post by TinaV » 28 Jun 2012, 10:17

Еее Дебора, мислам би бил најпродаван лек и 100% би бил составен дел на терапијата што ни ја препишуваат. Е тука сме си оставени сами на себе, самоконтрола пред се (колку се може)

Miki
Домашен член
Домашен член
Мислења: 600
Придружен: 09 May 2012, 17:27
Му се допанале: 33 пати
Им се допаднал: 133 пати

Re: ЗАБРЕМЕНУВАЊЕ во месец ЈУНИ

Post by Miki » 28 Jun 2012, 11:11

Девојки, само да ве поздравам. Јас некако успеав да се исклучам од се, па затоа и ме немаше, а може ми беше од мохитото што го бапнав викендов (rolll) Само едно беше (sad1) , ама со огромно задоволство!!!
Утре одам на мерење (rolll) па да решиме дали ќе биде инсеминација #4 или ivf во спонтан циклус.
Некако ич не сум оптеретена, не ни разислувам ... само незнам како ќе решиме, дали ќе фрламе паричка или еци пеци пец (unsure).
Debora, а што викаш да отвориме една тема.... Што да се прави додека се чека... стварно мислам на сите ни треба тоа. Можеме да си збориме за книги, филмови, серии, шетање, патување... се само не за чекањето и симптомите и ...знаете што се веќе се мота во глава тие денови.
Гушки до сите (kup)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: ЗАБРЕМЕНУВАЊЕ во месец ЈУНИ

Post by Debora » 28 Jun 2012, 11:48

Мики супер ти е идејата за темата, слободно отвори ја, сигурно ќе се придружат сите дочекувалки, па на кого не му треба тоа. (thumbsup)
Дозна ли колку кошта ин витро во природен циклус? Мене ептен ми се допаѓа како идеја. (smile) И што и да решите нека биде успешно. (bu)

marinela999
Домашен член
Домашен член
Мислења: 898
Придружен: 14 Jun 2011, 18:32
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 6 пати

Re: ЗАБРЕМЕНУВАЊЕ во месец ЈУНИ

Post by marinela999 » 28 Jun 2012, 13:50

Мики одлична идеја за темата!!! (thumbsup) Па че си пишуваме кој што прочитал и кое филмче го гледам-ќе си препорачуваме (joy) !!!
Ајде чекаме убава вест и од тебе и од Тинав и од сите по ред!!!
Јас денеска ги предадов документите во фонд, па здравје чекаме за некоја недела одговор! (unsure) (laugh1) (kup)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: ЗАБРЕМЕНУВАЊЕ во месец ЈУНИ

Post by Lejla7 » 28 Jun 2012, 14:31

Маринела, одговорот знаеме што ќе биде, само значи го чекаме (smile) (smile) (smile)
Мики, баш се прашував кај си (smile) добро што се јави, значи утре мерење, а? Ајде да ти измерат гооооолеми фоликулчиња, а што и да решите да направите нека биде успешно (bu)
За темата и јас ве поддржувам (smile) ај не мисли де кога цело време тоа ти се мота во глава

TinaV
Редовен член
Редовен член
Мислења: 484
Придружен: 04 Nov 2011, 14:08
Им се допаднал: 3 пати

Re: ЗАБРЕМЕНУВАЊЕ во месец ЈУНИ

Post by TinaV » 28 Jun 2012, 17:38

Девојки нас овој пат инвитрото на спонтан циклус не чинеше 35 000 ден. односно 10 000 за пункција и 25 000 за ЕТ со тоа што ми пунктираја 1 јк, значи ЕТ на 1 ембрион. Лани во октомври во Св.Лазар одевме исто така на спонтан циклус, но тогаш имав 2 јк и 2 емриони ми трансферираа во матката и тоа не чинеше околу 56-57 000 ден. Е сега дали разликата е во бр. на јк, ембриони или од клиника до клиника, или можеби од лани досега е намалена цената незнам.
Со среќа Мики и на сите останати (kup) .Бог на сите да ни е на помош.
Гушки.

Miki
Домашен член
Домашен член
Мислења: 600
Придружен: 09 May 2012, 17:27
Му се допанале: 33 пати
Им се допаднал: 133 пати

Re: ЗАБРЕМЕНУВАЊЕ во месец ЈУНИ

Post by Miki » 28 Jun 2012, 21:04

Аман бе, сега ме разочаравте малце. Јас знам дека е 25.000мкд во Систина, ама не сум потврдила. И плус незнам дали зависи од други параметри и дали има некоја дополнителна терапија (=трошок) на ова.
Баш ќе прашам утре, па ве информирам.

ani4ka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 427
Придружен: 14 Jun 2012, 12:09
Му се допанале: 98 пати
Им се допаднал: 204 пати

Re: ЗАБРЕМЕНУВАЊЕ во месец ЈУНИ

Post by ani4ka » 28 Jun 2012, 21:27

devojki pomagajte...sabota mi e denot na nedobivanje a eve denes imam nekoj kafen iscedok ima li barem nekakva sansa da ne e toa predznak za vesterkata da e za toa drugoto...stvarno ke se razocaram bidejki nekako se osekav ovoj mesec poinaku gradite mi se pooteceni i venite poizrazeni imav nekoi grcevi vo stomakot...nz veke aman od ova cekanje.

Miki
Домашен член
Домашен член
Мислења: 600
Придружен: 09 May 2012, 17:27
Му се допанале: 33 пати
Им се допаднал: 133 пати

Re: ЗАБРЕМЕНУВАЊЕ во месец ЈУНИ

Post by Miki » 28 Jun 2012, 21:39

Ова веќе го пишував некаде, ама не е лошо да си повтроиме (smile)
Ама ти утре обавезно консултирај се и со гинекологот, може ќе ти каже нешто повеќе или ќ ети препише нешто. Поздрав и уживај, не се секирај, многу веројатно за убаво е (laugh1)

...Some women experience a small amount of spotting or bleeding very early in pregnancy, about a week to 14 days after fertilization. Known as implantation bleeding, it happens when the fertilized egg first attaches to the lining of the uterus. This type of bleeding is usually a bit earlier, spottier and lighter in color than a usual period or a brownish discharge and doesn't last long.

Because there is typically so little and it is before you would expect your period it would be normal to think you are just getting ready to start your period. But, if you are attempting to get pregnant and you know that you ovulated and you had sex around that time it might be a good indication that you are in fact pregnant.

Implantation bleeding is fairly common with pregnancy. Twenty to thirty percent of women will have spotting during early pregnancy. If you have some light spotting before your period would normally start this is not something to worry about and may be a sign of pregnancy...

belomorka
Безрезервен форумски другар
Мислења: 2680
Придружен: 15 Sep 2011, 16:12
Му се допанале: 266 пати
Им се допаднал: 861 пати

Re: ЗАБРЕМЕНУВАЊЕ во месец ЈУНИ

Post by belomorka » 29 Jun 2012, 07:51

Добро утро на сите. Еве ме и мене. Незнам што да правам на 27 ви реков дека добив. Уште на 26 вечерта имав кафеавко кога се бришев и тоа кафеавко уште ми трае никако да ми пробие, незнам што да правам. Нема шанси да сум бремена бидејки месецов немав однос а минатиот месец си имав нормална менстроација, ние валјда дека сум бремена а сум добила минатиот месец нормално. Стварно сум комплицирана. ДА земам некој тест чисто са сигурност или нема потреба. кажувајте!!!!!
Сега одам на работа денес сум во гужва така да приквечер ке видам што сте ми напишале.

Заклучена

Return to “Архива”