ЗАБРЕМЕНУВАЊЕ во месец ЈУНИ

Нашите постари теми

Moderator: Модератори

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: ЗАБРЕМЕНУВАЊЕ во месец ЈУНИ

Post by Lejla7 » 29 Jun 2012, 16:58

Мики, Тина беше пишала за ин витро на спонтан циклус на некоја од претходните страници, погледни назад
Кока, навиваме за bfp Море едвај чекам да купам и јас мед (smile) Поздрав до сите

TinaV
Редовен член
Редовен член
Мислења: 484
Придружен: 04 Nov 2011, 14:08
Им се допаднал: 3 пати

Re: ЗАБРЕМЕНУВАЊЕ во месец ЈУНИ

Post by TinaV » 29 Jun 2012, 17:34

Miki, никакви стимулации не користев.На 3-от ден од циклусот испитав ниво на Пролактин, потоа на 8-ми ден правев ехо, за да ми препорача лекарот на 11-ти ден пак на ех преглед и исто така да испитам ниво на ЛХ и Естрадиол и бидејќи резултатите истиот ден ги имав се слушнав со него и ми препорача ноќта (на 11-ти ден) во 12.30 да примам Прегнил од 5 000 а потоа 13-ти ден сабајлето пункција и тогаш ми препорачаја иста терапија што следи после пункција, како и при инвитро со стимулации. На 15-ти ден ЕТ и продолжив со дел од терапијата после пункцијата и плус ми додадоја уште некои таблетки.

ani4ka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 427
Придружен: 14 Jun 2012, 12:09
Му се допанале: 98 пати
Им се допаднал: 204 пати

Re: ЗАБРЕМЕНУВАЊЕ во месец ЈУНИ

Post by ani4ka » 29 Jun 2012, 17:34

devojki jas definitivno se selam vo juli (rw1) (rw1) ke se preracunam dobro pa se pisam na spisokot vo juli. koka ajde barem ti da ne izraduvas imam pozitivni custva dance (joy) (joy)

Matea27
Домашен член
Домашен член
Мислења: 867
Придружен: 02 Feb 2011, 11:15
Му се допанале: 151 пати
Им се допаднал: 47 пати

Re: ЗАБРЕМЕНУВАЊЕ во месец ЈУНИ

Post by Matea27 » 29 Jun 2012, 17:45

(prayer) (prayer) (prayer) (prayer) кока мила се молам за тебе.....те гушкАААААААААААММММММММ.... (prayer) (prayer) (prayer) (prayer) (l2) (l2) (l2) (l2) (l2) (l2) (s) (s) (s) (s) (s) (s) (s) (s) (s)

Miki
Домашен член
Домашен член
Мислења: 600
Придружен: 09 May 2012, 17:27
Му се допанале: 33 пати
Им се допаднал: 133 пати

Re: ЗАБРЕМЕНУВАЊЕ во месец ЈУНИ

Post by Miki » 29 Jun 2012, 19:09

Аааах девојки, ете сега се прибрав од работа (sad1) Уморна, гладна, разочарана, бесна, лута .... а мажот никаде на повидок .... ете ти сеа. Debora да го прочитав порано твојот совет, ќе организирав една пауза од пола саат (rolll) вака ништо (sad1) Си се самоубедив дека сигурно има некоја добра причина да се десило ова, инаку е премногу бизарно, сеуште сум во шок, нели е глупо, на цело тоа чекање, мерење, планирање.... еееее готово, пројде. Ме прашува гин ти осети нешто овулација? Абе што да осетам, јас најопуштена у свет, не ми ни текнува да пратам ситуација (sad1) Гледаме филмови ко кретени, си искачаме, акција 0 (sad1) Ги чекаме демек тие клучните денови, божеееее
Епа ова нека ни е за памет на сите!!! Остај ти волку милиметри, онолку, е сега, е после....од 7 ден, редовно дневна доза TTC,веќе никому не верувам...
И извинете што се истресов на вас ...
Највече ми е криво што нема да ве дружам во Јули, ќе ве читам и ќе си ќутам само (rolll)
Ама ќе бидам активна на тој другиот форум, што да се прави (за да не се полуди) додека се чека (rolll)

Miki
Домашен член
Домашен член
Мислења: 600
Придружен: 09 May 2012, 17:27
Му се допанале: 33 пати
Им се допаднал: 133 пати

Re: ЗАБРЕМЕНУВАЊЕ во месец ЈУНИ

Post by Miki » 29 Jun 2012, 19:15

TinaV wrote:Miki, никакви стимулации не користев.На 3-от ден од циклусот испитав ниво на Пролактин, потоа на 8-ми ден правев ехо, за да ми препорача лекарот на 11-ти ден пак на ех преглед и исто така да испитам ниво на ЛХ и Естрадиол и бидејќи резултатите истиот ден ги имав се слушнав со него и ми препорача ноќта (на 11-ти ден) во 12.30 да примам Прегнил од 5 000 а потоа 13-ти ден сабајлето пункција и тогаш ми препорачаја иста терапија што следи после пункција, како и при инвитро со стимулации. На 15-ти ден ЕТ и продолжив со дел од терапијата после пункцијата и плус ми додадоја уште некои таблетки.
Tina tnx, многу ме бендисува оваа постапка, малце скапичка ама стварно сакам да пробам барем еднаш и да ги избегнам сите тие хормони. Мојот матичен ептен навива за оваа варијанта, посебно дека е убеден дека кај мене нема никаков проблем, добра редовна овулација (освен кога нема да ја пропуштам нели.... (unsure) ) и добар ендометриум и сеа се нервирам што треба да одлучувам на фактор пари (unsure)
А кога ќе видиш 35.000 е една количка за бебе (rolll) Ако се потрудам да позајмам од некого, може во тоа да ги инвестирам парите... сега јас ќе почнам да правам комбинаторики, ехе, па имам цел (опуштен, без исчекување) месец за смислување некоја финансиска далавера (rolll)

Miki
Домашен член
Домашен член
Мислења: 600
Придружен: 09 May 2012, 17:27
Му се допанале: 33 пати
Им се допаднал: 133 пати

Re: ЗАБРЕМЕНУВАЊЕ во месец ЈУНИ

Post by Miki » 29 Jun 2012, 19:17

bubace wrote:Инаку веќе ја терам 11 недела, и бебето ми е многу напредно, поголемко е него што треба да биде...
Ееееее Bubaceeeee, браво бравооо dance

Miki
Домашен член
Домашен член
Мислења: 600
Придружен: 09 May 2012, 17:27
Му се допанале: 33 пати
Им се допаднал: 133 пати

Re: ЗАБРЕМЕНУВАЊЕ во месец ЈУНИ

Post by Miki » 29 Jun 2012, 19:22

ani4ka wrote:devojki jas definitivno se selam vo juli (rw1) (rw1) ke se preracunam dobro pa se pisam na spisokot vo juli. koka ajde barem ti da ne izraduvas imam pozitivni custva dance (joy) (joy)
Ееееее абе најубави бебиња се прават во Јули, незнаеше?!?!?!? Овните се прават во Јули! Така да, Јули е месецот!

belomorka
Безрезервен форумски другар
Мислења: 2680
Придружен: 15 Sep 2011, 16:12
Му се допанале: 266 пати
Им се допаднал: 861 пати

Re: ЗАБРЕМЕНУВАЊЕ во месец ЈУНИ

Post by belomorka » 29 Jun 2012, 22:16

девојки дури сега се уклуцив, и да знаете дека сабајле одам во аптека и ке ви кажам што сум видела хааххахаа.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: ЗАБРЕМЕНУВАЊЕ во месец ЈУНИ

Post by Lejla7 » 29 Jun 2012, 22:29

Се згазив од смеење кога отворив (jmp) (jmp) (jmp) (jmp) (jmp) (jmp) и баш тоа ми требаше (jmp) (jmp) (jmp) (jmp) (jmp) (jmp)

Заклучена

Return to “Архива”