ЗАБРЕМЕНУВАЊЕ ВО НОЕМВРИ

Нашите постари теми

Moderator: Модератори

belomorka
Безрезервен форумски другар
Мислења: 2680
Придружен: 15 Sep 2011, 16:12
Му се допанале: 266 пати
Им се допаднал: 861 пати

Re: ЗАБРЕМЕНУВАЊЕ ВО НОЕМВРИ

Post by belomorka » 28 Nov 2012, 12:26

леле уште нешто заборавив отприлика на кој ден се правеше пункција на 9-ти ли ден од добивање??? не се сеќавам.

saska075
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1714
Придружен: 17 Apr 2012, 19:48
Му се допанале: 335 пати
Им се допаднал: 614 пати

Re: ЗАБРЕМЕНУВАЊЕ ВО НОЕМВРИ

Post by saska075 » 28 Nov 2012, 12:41

Zalam beloorka sto ne mozam da odgovoram na prasanjeto dosega ne sum pravela IVF.
Sakam jas da ve prasam nesto. Dali nekoja od vas koristela Metformin? Obicno go davaat ako se otkrie deka ima skrien secer. Kako se koristi ovoj lek? Dali kako Klomifen 5 dena samo ili kontinuirano cel meec.
Se nadevam deka nekoj ima iskustvo so ovoj lek.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: ЗАБРЕМЕНУВАЊЕ ВО НОЕМВРИ

Post by Debora » 28 Nov 2012, 12:59

Sashka75 побарај со пребарувачот, мислам дека имаа пишувано за метформин некои членки. Ако не се лажам и на Пеперутка и помогна.
Беломорка нели денот на пункцијата е индивидуална работа, зависи како растат фоликулите, се следат и хормони .. јас така мислам.
За естрофемот мислам дека имаме тема и пишував таму јас како го поднесов - со еден збор ЛОШО. (rp) Ама не мора да значи, само нека си ја заврши он работата. (joy)

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: ЗАБРЕМЕНУВАЊЕ ВО НОЕМВРИ

Post by Peperutka » 28 Nov 2012, 15:23

Беломорка еве ја темата за Естрофем topic922.html
ААААА ова е навистина затишје пред бура за Декември каде ќе имаме дупло славење,за сите ваши bfp и нормално за Нова година. (joy) (joy) Ајде сега сите (ttc) за да имаме Супер Декември,полн со bfp

anabejbi
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1522
Придружен: 21 Nov 2012, 17:19
Му се допанале: 462 пати
Им се допаднал: 850 пати

Re: ЗАБРЕМЕНУВАЊЕ ВО НОЕМВРИ

Post by anabejbi » 28 Nov 2012, 18:47

saska075 jas koristam metformin t.e glukofaz veke 3,5 godini, go davaat dokolku imas skrien seker, pokacen seker ili pokacen hormon insulin. Ovoj lek ne se dava na nekolku dena, terapijata so nego trae podolgo, do postignuvanje na normalni rezultati na seker i insulin pa i podolgo, se dava i vo tekot na bremenosta samo vo pomala doza. Jas go pijam poradi hiperinsulemija - pokacen insulin poradi koj naglo kaciv tezina i imav postojano cista na edniot jajnik so golemina skoro na cel jajnik. Otkako pocnav so terapijata kilazata vednas ja namaliv i cistata mi ja snema. Taka da vo mojot slucaj dosta mi pomogna.

Belomorka, vo vrska so Estrofemot, јас dosega dva pati go imam koristeno i toa po izvrseni inseminacii, go piev 2х2mg (visoka doza) i dvata pati dobro go imam podneseno. Najcesto go davaat za zadebeluvawe na endometriumot.

saska075
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1714
Придружен: 17 Apr 2012, 19:48
Му се допанале: 335 пати
Им се допаднал: 614 пати

Re: ЗАБРЕМЕНУВАЊЕ ВО НОЕМВРИ

Post by saska075 » 28 Nov 2012, 18:58

Anabejbi fala mnogu za odgovorot sakam uste nesto da prasam od koj den pocna da go pies ako se secavas? Dali mora od 1 den od ciklus ili koga ce ti go prepisat? I kolku cini ovoj lek?FALAAAAA uste ednas.

anabejbi
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1522
Придружен: 21 Nov 2012, 17:19
Му се допанале: 462 пати
Им се допаднал: 850 пати

Re: ЗАБРЕМЕНУВАЊЕ ВО НОЕМВРИ

Post by anabejbi » 28 Nov 2012, 19:30

saska075 wrote:Anabejbi fala mnogu za odgovorot sakam uste nesto da prasam od koj den pocna da go pies ako se secavas? Dali mora od 1 den od ciklus ili koga ce ti go prepisat? I kolku cini ovoj lek?FALAAAAA uste ednas.
кога ми препорача ендокринологот да ги пијам таблетите и јас како тебе бев во недоумица дали да ги пијам, бидејќи сакав да забременам, но во тој ист месец имав закажено кај Петановски и тој кога ги виде резултатите веднаш ми препорача да ја почнам терапијата.
можеш да почнеш од било кој ден на циклус и овие таблети одат на рецепта цената е во зависност од мг (има од 500, 850 и 1000) јас пијам од 850мг и мислам дека со рецепта се околу 70-80 денари, на приватно околу 140-150 денари.
додека ја примаш терапијата па и подоцна избегнувај чисти јаглехидрати (колачи, торти, чоколади и сл)
мислам дека ти помогнав, поздрав

saska075
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1714
Придружен: 17 Apr 2012, 19:48
Му се допанале: 335 пати
Им се допаднал: 614 пати

Re: ЗАБРЕМЕНУВАЊЕ ВО НОЕМВРИ

Post by saska075 » 28 Nov 2012, 19:38

Da da mnogu mi pomogna, i jas sakam da zabremenam pa zatoa sakam da pocnam da gi zemam, skrieniot secer malku mi e pokacen 6.6, a treba da bide 6. Uste utre ce odam kaj maticnata da mi prepise. Inaku utre mi e 9 den od ciklus. THANKS!!

bubuvce_84
Редовен член
Редовен член
Мислења: 251
Придружен: 30 Aug 2011, 18:47
Му се допанале: 13 пати
Им се допаднал: 28 пати

Re: ЗАБРЕМЕНУВАЊЕ ВО НОЕМВРИ

Post by bubuvce_84 » 29 Nov 2012, 01:06

Saska075 seker imav i jas, mene mi bese 6,9 pa eden mesec na dieta ,mislam odbegnuvanje na blago kolku sto mozes i gazirani sokovi ,pred edna nedela pravev OGTT i ispadna 5,7 ,mene doktorot mi rece se sto e nad granica e loso i da ne pijam lekovi samo da go kontroliram jadenjeto i blagoto makar sto jas ne sum ljubimec na blago ,ama na gazirani sokovi nemozam da oddoleam,se nadevam ke go simnes sekerot.Sega zdravje vo dekemvri posledna inseminacija pa posle IVF .

belomorka
Безрезервен форумски другар
Мислења: 2680
Придружен: 15 Sep 2011, 16:12
Му се допанале: 266 пати
Им се допаднал: 861 пати

Re: ЗАБРЕМЕНУВАЊЕ ВО НОЕМВРИ

Post by belomorka » 29 Nov 2012, 07:57

Добро утро на сите. Денес е св.Матеј. Нека им е вечно името на сите што го носат (smile) . Ајде едно кафе сега (kafe) (kafe) (kafe) (kafe) и нека ви е наздравје.
Бубувче-84 зошто си наапишала во декември инсеминација па потоа ивф. ти уште од почеток немаш сигурна мисла дека ке успее инсеминацијата (smile) , немој така мила. инсеминација во декември и одма (t3) (smile) .
во врска со естрофемот што ми го даде докторот, немам поима зошто ми го препиша кога јас имам секогаш супер ендометриум, освен да не има врска нешто со тоа што во втор ден циклус ке треба да ми го види полипот и акое е тука одма ке морам да го вадам, ама незнам и веке не се замарам.
И решеив доколку треба да се вади полипот да го правам во систина кај лазаревски бидејки тој ке ми прави ивф па ке знае башем каква ми е матката внатре (smile) . колку рековте дека беше од 20.000,00 денари па нагоре????

Заклучена

Return to “Архива”