Трудници ајде на кафе и муабет

Нашите постари теми

Moderator: Модератори

RedRose30
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1060
Придружен: 26 Oct 2013, 11:05
Му се допанале: 1303 пати
Им се допаднал: 446 пати

Re: Трудници ајде на кафе и муабет

Post by RedRose30 » 13 Jan 2014, 20:56

Јака е сликата Рпиченце (rolll) (rolll) (rolll)

Поздрав до сите мешиња (love5)

Dollores
Нов член
Нов член
Мислења: 33
Придружен: 09 Jan 2014, 14:41
Му се допанале: 7 пати
Им се допаднал: 12 пати

Re: Трудници ајде на кафе и муабет

Post by Dollores » 13 Jan 2014, 21:48

Здраво на сите ! Имам едно прашање :) Дали знаете што значат оние бројки на сликата од ултразвукот ? И каде може тие вредности да се проверат, споредат итн..
Пријатна вечер на сите

kuklickaaa
Нов член
Нов член
Мислења: 65
Придружен: 29 Oct 2013, 12:45
Им се допаднал: 45 пати

Re: Трудници ајде на кафе и муабет

Post by kuklickaaa » 13 Jan 2014, 22:38

Zdravo meskovci pak jas so prasanje,mozebi sum i dosadna ama prostete mi ve molam...dali nekoja od meskovcite koja e okolu 15 nedela oseka bolku okolu papokot ponekogas osekam i stranicno i segde na mesko,i dali mokri sega bas vo ovoj period na sekoj pola saat...pisuva segde deka treba da se namala vtoroto tromesecie a mene mi se cini bas deka sega mi se zgolemi??prostete mi za dosadnite prasanja...Inace primav utrogestan od 100mg sekoj den po 2 pati pa mi rece da gi namalam maticnata deka sega vekme e formirana i postelkata i se...a koga bev na skrinigot doktorkata mi rece da prodolzam da si gi upotrebuvam deka nemaat gajle...pa mozebi si vikam da ne e deka pocnav po 1 utrogestan da stavam....kazete nekoja ako ste imale iskustvo ve molam

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Трудници ајде на кафе и муабет

Post by Радост » 13 Jan 2014, 22:59

Хепи Мам, јас ги имав најдено тие мерки на интернет и мој совет ти е воопшто да не ги бараш и да не правиш споредби зошто ќе те извадат од памет. Знам дека е тешко да се опуштиш ама ако ти кажале дека се е во ред, не се оптоварувај. И (dobr) , малку не сум во тек и не знам детали за тебе, ќе ми простиш.


Кукличка, за другото верувам ќе добиеш одговор, јас само да ти кажам дека како минуваа неделите, јас така се почесто мочав. Пред да влезам во 9-ти месец буквално времето на шоља го поминував и не сакав ни вода да пијам за да не станувам. Немој да се грижиш, мочај и чекај и да стане и подосадно. (laugh1)

Рипченце (a2) што направи ти со бактеријата? Беше за подетално мислење?

Срцуленце, 35-та недела. (rad) Чувајте се. (a2) Се молам јас за сите, зошто тој не чува највеќе. (kup)

Големи гушки до сите и убаво да спиете. (bu)

Dollores
Нов член
Нов член
Мислења: 33
Придружен: 09 Jan 2014, 14:41
Му се допанале: 7 пати
Им се допаднал: 12 пати

Re: Трудници ајде на кафе и муабет

Post by Dollores » 13 Jan 2014, 23:59

Да,да во право си радост :) И онака докторот ме праќа на работа вика полесно за мене ,ќе ме спаси од депресија,дома само ќе мислам глупости.
Инаку пред 5 год имав спонтан и оттогаш не сум останала дури сега :)
Па од таму и сметам дека се нормални тие стравови :)
Поздрав до сите мешиња и убаво да спиете

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Трудници ајде на кафе и муабет

Post by Радост » 14 Jan 2014, 00:16

Стравовите се дел од човечката природа. Наше е само да успееме барем малку да ги држиме под контрола за да не завладеат они со нас.
Верувај на инстиктите и верувај дека ќе биде се во ред до крај на бременоста. Ништо помалку од тоа не прифаќај. :) Ќе чекаме мекици. (a2)

saska075
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1714
Придружен: 17 Apr 2012, 19:48
Му се допанале: 335 пати
Им се допаднал: 614 пати

Re: Трудници ајде на кафе и муабет

Post by saska075 » 14 Jan 2014, 11:55

Кукличкаа јас болки околу папокот имав уште од 7-8 недела, не беа јаки ама ме пецкаа. Посебно од десната страна на папокот. И сега знае неколку пати во неделата да ме пецне ама ќе помине. Не е страшно.
Еден совет од мене:
Прочитав на неколку страни на интернет, а и неколку други мамички ми потврдија дека кога спиеме навечер ако можеме повеќе да спиеме на лева страна, поради подобар крвоток и ппоток на крвта.

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Трудници ајде на кафе и муабет

Post by ripcence » 14 Jan 2014, 19:49

Мешиња добар ден, јас пред малку се вратив од средбата со бебуш dance ми мафна со рачето-се стопив...дури и солзи ми надојдоа, добар е се наместил со главчето надоле, само рече докторката отстапува малку со тежината (unsure) требало да биде 1,800, а е 1,600 што не е многу(ме прашуваше колку сум ги родила другите деца и рече дека ова најверојатно ќе биде со помала тежина).
Ја потсетив за димерите, рече нема потреба од контрола бидејќи постелката е одлична, плодовата вода е доволна, се е како што треба.
За бактеријата не бев на хематологија, се сменил распоредот со докторите (некој им отишол на боледување) па ќе почекам кога ќе ми каже другарка ми да одиме, а и може и она да праша-посекако само на разговор ќе одам.

Ве (kup) сите имајте убава вечер (bu)

Пишувам и гледам ракомет-напнато на крајов (scared)

kuklickaaa
Нов член
Нов член
Мислења: 65
Придружен: 29 Oct 2013, 12:45
Им се допаднал: 45 пати

Re: Трудници ајде на кафе и муабет

Post by kuklickaaa » 15 Jan 2014, 12:22

Mi prestana bolkata sega ovie dva dena masala sum super...saska ti koja nedela si sega tocno??Radost kako mi ste so krofnickata,sega taman zalade nadvor sedetesi domce i guskajte se...ajde za brzo i nie ke ti se pridruzime :)) drugite meskovci kako se??pozdrav do site (t3)

MarijaLj
Нов член
Нов член
Мислења: 73
Придружен: 29 Nov 2013, 11:17
Му се допанале: 59 пати
Им се допаднал: 31 пати

Re: Трудници ајде на кафе и муабет

Post by MarijaLj » 15 Jan 2014, 12:44

Mamicki samo da ve pozdravam,...Radost kako ti e tebe so princezata po doma.

Jas sum veke polna 13 nedela ama bas nisto ne osekam osven sto mi se spie premnogu i uriniram na sekoi 5 minutki, i plus osekam malce kako da me sece vo dolniot del na stomakot ama izdrzlivo, verojatno e toa normalno, verojatno raste matkata.

Utre ke gi zemam rezultatite od PRISCA da vidam sto ke kazat i malce me faka panika. i plus nemozam da go docekam naredniot pregled, sakam sekoj den da go zirkam da znam sto pravi.

Inaku koga bev na PRISCA i koga me gledase doktorkata na eho zverov skokase i ripase kolku sto moze, sto ti znaci da se sozdava nov zivot PRCULKO od 5.5cm ripka i mrdka so racinjata i nodzinjata kako golemo govece.

Ubav den mamicki i edvaj cekam da si se priberam domce da pospijam :D (joy) (joy) (joy) (joy) (joy)

Заклучена

Return to “Архива”