МИРИС НА СВЕЖИ МАЈСКИ И ПРАЗНИЧНИ ТРУДНИЦИ

Нашите постари теми

Moderator: Модератори

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: МИРИС НА СВЕЖИ МАЈСКИ И ПРАЗНИЧНИ ТРУДНИЦИ

Post by Debora » 23 May 2013, 22:06

Aaaaa Бевучве се извлече со бебенцево. (rolll) Забораваме дека те снема. (laugh1) Се шалам, мило ми е што си добро и што си пак со нас (kup) и заедно ќе ги чекаме тие толку посакуваните bfp . (a2)

Бебуфче
Член
Член
Мислења: 132
Придружен: 17 Jan 2013, 13:46
Му се допанале: 37 пати
Им се допаднал: 59 пати

Re: МИРИС НА СВЕЖИ МАЈСКИ И ПРАЗНИЧНИ ТРУДНИЦИ

Post by Бебуфче » 23 May 2013, 22:22

Ау ау ау дебора фала на убавиот пречек (tongue) се шалам искрено се израдував што ти се допадна бебето ма знам јас каде ни е моментална слаба точка и знаев дека така ке ме вратите назад :ymblushing: ;-) (l2)

anabejbi
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1522
Придружен: 21 Nov 2012, 17:19
Му се допанале: 462 пати
Им се допаднал: 850 пати

Re: МИРИС НА СВЕЖИ МАЈСКИ И ПРАЗНИЧНИ ТРУДНИЦИ

Post by anabejbi » 24 May 2013, 09:28

Добро утро девојќи, само да ве поздравам и почастам со кафенце (coffee) (coffee) (coffee)

Од списокот значи само Весела остана за 28.05, а можеби и некои нови ќе се пријават со убави вести bfp
Бебуфче, сликата со бебенцето е прекрасна, (thumbup)
поздрав до сите

saska075
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1714
Придружен: 17 Apr 2012, 19:48
Му се допанале: 335 пати
Им се допаднал: 614 пати

Re: МИРИС НА СВЕЖИ МАЈСКИ И ПРАЗНИЧНИ ТРУДНИЦИ

Post by saska075 » 24 May 2013, 10:50

Добро утро. Бебуфче бебево на сликава колку е слатко да го изедеш (lovet)
Конечно продолжен викенд, ама времево зафркава малку. Ајде срцки овој месец сите да си бидеме вредни (ttc) и конечно во Јуни да си ги видиме bfp

Bobe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1055
Придружен: 20 Nov 2010, 14:35
Му се допанале: 1344 пати
Им се допаднал: 800 пати

Re: МИРИС НА СВЕЖИ МАЈСКИ И ПРАЗНИЧНИ ТРУДНИЦИ

Post by Bobe » 24 May 2013, 22:21

Jas imam nekoe pretcustvo,Vesela...Winit....Dusica...... (rad) (rad) (rad) (rad) (rad) sirkam cat-pat na majskovo ocekuvanje ajde uste ne e zavrseno ke imame trudniciii (rad) (rad) (rad)

belomorka
Безрезервен форумски другар
Мислења: 2680
Придружен: 15 Sep 2011, 16:12
Му се допанале: 266 пати
Им се допаднал: 861 пати

Re: МИРИС НА СВЕЖИ МАЈСКИ И ПРАЗНИЧНИ ТРУДНИЦИ

Post by belomorka » 27 May 2013, 07:33

лелеел што е ова тука 3 дена никој не се јавил. аа ке се караме женичкиииии. ајде одма некој да пријави bfp црти подитно. (smile)

Dorotea111
Домашен член
Домашен член
Мислења: 538
Придружен: 07 May 2013, 10:14
Му се допанале: 128 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: МИРИС НА СВЕЖИ МАЈСКИ И ПРАЗНИЧНИ ТРУДНИЦИ

Post by Dorotea111 » 27 May 2013, 14:16

Здраво на сите. Еве бев кај др. Митко Ивановски, пријатен впечаток ми остави. Вака ми рече, дека би можеле да правиме инвитро преку фон, дека нема потреба да повеќе инсеминации. Па ако од таму бараат уште инсеминации ќе направиме. Друго ми кажа до сега нешто што не ми кажале, дека Утерусот ми е аркутен (мал субсептус) со АПД = 39мм, ова го читам од извештајот на докторот. И ми кажа дека ова можело да доведе до спонтани, не секогаш, во суштина се сметало за нормален утерус, ама ако има два спонтани тогаш с еправи хистероскопија и се коригира истото. Јас инаку имам веќе еден спонтан пред 3 години, и докторот рече дека по спонтаните одма останувале бремени, ама можно е од киретажата да дојде и до запушување на каналите, и затоа не сум останала бремена овие две-три години, и беше збунет зошто пред да ги правам инсеминациите не сум направиле ХСГ, т.е не ми преопрачале ХСГ, по киретажа се правело ХСГ, ако нема подолго време забременување. Значи сум изгубила година или две по доктори ваму таму.
Понатаму, рече да аплицираме со ваучер преку ФЗО, и ако добиеме да правиме ИФВ, ако сакам можам и да направам ХСГ, па можам и природно да останам бремена. Ми рече ако бараат од фондот уште инсеминации, обавезно ХСГ пред инсеминација. Инаку јас имам правено ХСГ ама пред да останам бремена, пред 4 години, и следниот месец забременив ама имав спонтан, искрено веќе и заборавив, еве и сега кога пишувам не чувствуам толку жал, депресија заради тоа, најверојатно времето лечи се.
Исто така, рече дека можам по ивф или ако нешто сакам следниот период да правам хистероскопија, ама рече дека не е битна многу, нели за субсептусот, се смета за скоро нормална затоа не ми кажале до сега. Колку чини хистероскопија во Систина?
А во однос на спермограмот рече дека и не бил баш толку лош, а ни со мм испаничени до небото (smile) , се останувало природно бремена и со ваков спермограм.
Извинете на долгиот пост, изгледа ќе треба да си отворам и јас ифв дневник, ама некако рано ми изгледа. И плус рече дека овој месец сум била плодна, и ако сме имале односи сум можела да останам бремена и вака.
Искрено, малку сум збунета, до сега кај што ги правевме инсеминациите ни велеа дека е до (smile) спермограмот на мм, а сега дека можно е да имам запушување на канали по спонтаниот (scared) .
Ама, ако кј го бара лекот ќе го најде, така си велам, мора некогаш да биде. (smile) (smile) (smile)

belomorka
Безрезервен форумски другар
Мислења: 2680
Придружен: 15 Sep 2011, 16:12
Му се допанале: 266 пати
Им се допаднал: 861 пати

Re: МИРИС НА СВЕЖИ МАЈСКИ И ПРАЗНИЧНИ ТРУДНИЦИ

Post by belomorka » 27 May 2013, 14:50

епа мила ете некој работи ти се разјанија. доколку правиш ивф преку фондот мора да имаш 4 направени инсеменации. мој совети тие е да неарчиш пари на приватно туку да си ги направиш на ГАК со плави картони и да ги правиш без стимулација, чисто да ги имаш како бројка, бидејки е стварно многу мал бројот на оние кој остануваат бремени од инсеминација. ти најдобро е да си направиш едно ХСГ, па на работа (ttc) .

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: МИРИС НА СВЕЖИ МАЈСКИ И ПРАЗНИЧНИ ТРУДНИЦИ

Post by Vesela » 28 May 2013, 09:17

Изгледа само јас останав уште од мај месец. Денес е 28.05. и треба да добијам секој момент. Ја чувствувам уште од сабајле кај да е ќе дојде.
Инаку Доротеа, хистроскопија во систина е оклку 39.000,00 ден, а во ремедка оклку 35.000,00 ден ( цениве се приближни). Најдобро ти е као што ти советува беломорка, да си направиш се што треба на ГАК, зошто ќе те одерат по приватниве. Јас пред да останам трудна со синко правев хистроскопија на ГАК ( ова беше пред 8 години имав полип на матка) и коректни беа и докторите и сестрите и со два дена лежење во болница ме чинеше 1.500,00 денари. Е сега тоа беше пред 8 год, види како е сега распрашај се, бидејќи многу од докторите и заминаа во приватни болници. Потоа пред 4 години повторно правев хистроскопија ( пак ми се појави полипот на матка) , но ја правев во Ремедика и тогаш ме кошташе 22.000,00 ден. Ама сега една пријателка ми кажа дека цените им биле значително покачени и се колку што ти пишав. Ако има некој друга информација нека пише. Поздрав до сите.

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: МИРИС НА СВЕЖИ МАЈСКИ И ПРАЗНИЧНИ ТРУДНИЦИ

Post by kit-kat » 28 May 2013, 11:22

Весела што бара вештерката да дојде?
Нема и ќе не радуваш со bfp
Кој отвара во петок нова тема????????????????
Јули е за Хепи барем така мислам (confus)

Заклучена

Return to “Архива”