Јануари магичен месец со многу мешиња

Нашите постари теми

Moderator: Модератори

Branka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 443
Придружен: 23 Nov 2014, 19:58
Му се допанале: 44 пати
Им се допаднал: 56 пати

Re: Јануари магичен месец со многу мешиња

Post by Branka » 14 Jan 2015, 23:12

Ne Milence nemam praveno. Dr mi rece deka se e super i moze smeta deka nema potreba. Ama ke ja prasam :) Jas NE treba da dobijam na 29-30 taka da rano mi e da ve izvestam. Ama ovulacijata max ja osekav ovoj mesec, epten plodova sluz i zelba za sex ako ima toa nekakva vrska :)

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Јануари магичен месец со многу мешиња

Post by sweety » 15 Jan 2015, 18:15

Бранка, треба да се провери да си знаеш дали се проодни,ако не дај Боже се непроодни џабе се губи време, барем мое мислење е тоа да ја отстраните и таа можност, Аненаче да на ехо се гледа големината на фоликулите, а можеш и овулациони тестови да си купиш, а инаку директно си закажуваш на гинеколог не треба ништо кај матичниот сите испитувања ти ги препишува матичниот гинеколог, основно ти е пап тест, брисеви а н трет ден се испитува хормони

Branka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 443
Придружен: 23 Nov 2014, 19:58
Му се допанале: 44 пати
Им се допаднал: 56 пати

Re: Јануари магичен месец со многу мешиња

Post by Branka » 15 Jan 2015, 21:40

A sweety kako ide taa proverka na proodnosta na kanalite? Se nadevam ne e nesto bolno. Mene ne mi teknalo toa da proveram a i dr ne mi rekla. :-*

milena15
Член
Член
Мислења: 240
Придружен: 29 Jul 2014, 17:09
Му се допанале: 72 пати
Им се допаднал: 37 пати

Re: Јануари магичен месец со многу мешиња

Post by milena15 » 15 Jan 2015, 21:48

Ајде Бранка трк да правиш проодност. Преку ехо не се гледаат ни каналите ни матката потполно каква е може да има мал септум кој нема шанси да се забележи со ехо. Постапката е мошне кратка, се прави од 8 до 11 ден од циклус, се прави ренген снимка всушност. Ти си лежиш ти ставаат спекулум после докторот го отвора грлото на матката, вметнува катетер ,пушта јодов раствор низ него, над тебе има апарат кој снима , а докторот гледа на компјутерче како се движи течноста, дали поминува низ каналите. Може вака звучи страшно ама не е, трае неколку минути, јас болки немав ама ич, некои жени имаат зависи. После постапката се пие антибиотик неколку дена како превенција од инфекции. Пред тоа ти требаат чисти брисеви и седиментција пониска од 10. Јас правев во Систина лани и платив 4050 денари, сега е доста поскапена накај 4900 е. Мој совет прави си ја тука, немој на државна ќе ти пуштат некој стажант што не знае спекулум да стави (sad1)
И совет најискрен од мене, немојте жени неплодност да лечите кај матични не се стручни тие, барајте си специјалист за асистирана репродукција оти еве твака матичните ќе ви викаат не треба да се прват основни испитувања и напразно губите време. Јас мојава матична ја чувам само за упати брисеви и пап, друго ништо.

janadamjana
Нов член
Нов член
Мислења: 1
Придружен: 15 Jan 2015, 22:42

Re: Јануари магичен месец со многу мешиња

Post by janadamjana » 15 Jan 2015, 22:46

zdravo na site,,, uste nekoj den i se nadevam deka i jas ke bidam so mese vo januariiii pozzzzz

Branka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 443
Придружен: 23 Nov 2014, 19:58
Му се допанале: 44 пати
Им се допаднал: 56 пати

Re: Јануари магичен месец со многу мешиња

Post by Branka » 15 Jan 2015, 23:08

Fala Milence za odgovorot :-* Ke go napravam i toa. A majka mi isto imala neproodni kanali bas mi ima kazuvano ama ne sum ja rasprasuvala okolu toa posto ne sum mislela deka jas ke imam potreba. Sepak na dr e dolznost da te upati na se ama kaj nas e se sam da si baras :) Ke vidam kako ke bidam ovoj mesec so NE dobivanje pa od nareden mesec ke odime zaedno so maz mi pod raka :)

Mili
Нов член
Нов член
Мислења: 89
Придружен: 26 Aug 2014, 10:31
Му се допанале: 4 пати
Им се допаднал: 13 пати

Re: Јануари магичен месец со многу мешиња

Post by Mili » 16 Jan 2015, 08:31

Mojot maticen za prvoto dete mi rece dojdi koga ke ti zakasni, i stvarno taka se desi, sega veke nekolku meseci se obidovme bez nikakvi stimulacii i slicno, no posle ovaa menstruacija ke odam pak da go posetam, prethodniot pat mi rece baba mu 4 pati nedelno imala sex so cel da mi kaze deka nemoze toa od odma i od ednas da bide, a nie siroti so milion obvrski vo denot, navecer samo krevet mi se gleda kakov sex (rolll)

aneance
Домашен член
Домашен член
Мислења: 602
Придружен: 08 Apr 2014, 23:21
Му се допанале: 55 пати
Им се допаднал: 205 пати

Re: Јануари магичен месец со многу мешиња

Post by aneance » 16 Jan 2015, 21:54

Sakam da ve prasam dali vaginalno eho i 4d e isto ili ne ili samo ima razlika vo slikata a isto se pravi(preku vaginata ili preku stomak te gledaat)
Citav i po stranskive forumi za hsg od toa sto procitav vikaat deka vo rok od 3 meseci otkako im pravele ostanale bremeni ili uste od prviot mesec sega neznam dali na mene uste od prviot pregled ke mi pravat ili prvo mora drugite ispituvanja da mi gi pravat i da gi vidat rezultatite pa posle ili moze ako sakam odma da mi napravat

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Јануари магичен месец со многу мешиња

Post by Lejla7 » 17 Jan 2015, 11:50

Ne e isto. 2D, 3D i 4D se odnesuvaat na dimenziite i kvalitetot na slikata sto se dobiva, a na site moze da se gleda vaginalno ili stomacno, zavisno od potrebata. Smetaj deka vaginalno ke te gledaat, se dobivaat poprecizni podatoci.
Pred HSG se si mislam deka baraat sedimentacija samo. A se sekavam koga pravev jas deka imav veke napraveno hormonski status i brisevi. Od niv se pocnuva se si mislam.
So sreka Aneance i da si ostanes bremena vo najskoro vreme (bu)

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Јануари магичен месец со многу мешиња

Post by sweety » 17 Jan 2015, 12:02

Анеанче ја прво на ехо нели пап, брисеви хормони, мм спермограм правеше па тек после кога увиде гинекологот дека се е во ред а бебе нема, значи во рок од шест месеци ме испрати на ХСГ и мислам дека многу паметно направи што испитав се и што ми предложи специјалист за натака а не општите матични да препишуваат лековите за без врска како што беше со мене случајот нз колку си читала мојата стара матична цело време ме убедуваше дека имам проблеми со хормони но среча што не ги пиев јас лекарставата излезе дека се во реде , ти посакувам успех (t3)

Заклучена

Return to “Архива”