Како ни се мајките?

Нашите постари теми

Moderator: Модератори

Marina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 643
Придружен: 22 Mar 2011, 15:00
Location: Giessen,Germany
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 20 пати

Re: Како ни се мајките?

Post by Marina » 23 Feb 2013, 23:20

Мамичкии,ајде на чоколадно чајче (drool) чај од листови од какао,ѓумбир,цимет мхмхмх цел стан ми замириса.превкусен е.
Лука тек сега заспа,преку ден бајаги спиеше па дојде една пријателка со ќерката 5 години,и Лука таков збунет (laugh1) дур се опушти цел саат,па после ја гушкаше и бацуваше си играа заедно многу беа слатки.
Вчера бевме кај мајките и супер си поминавме,колкави се пораснати сите.еве за муабетот за паѓање и незгоди=на таа домаќинката малата и паднала од кревет па толку го гризнала јазикот што морале да ја оперираат,4 конци ,ја шиеле (scared) ама па сега ништо нема.она кога спомна операција ја мислев окцето да не и го оперирале дека имаше затнат канал од раѓање,ама тоа се средило. И така,си играа,јадеа,супер беше,следниот месец пак.
Лука е добар,изгледа заби му растат па само црвени му се обравчињата.еден ден дури мислам дека пролив имаше,а весел беше,не сакаше ништо да јаде не вечераше ништо,ама па супер заспа,следниот ден беше се ок.и многу ми е пораснат,лелее колку долг ми изгледа,право маженце.сакав деновиве да почнам со таа методата за спиење да го научам сам да заспива ама вчера не успеа,преморен беше и жал ми падна,еднаш дојдов го погалив одма заспа.
Кога спомнавте за јадењето,не знам дали сте слушнале на вести,се сомневаат дека во мелено месо има и коњско месо ,се тргнаа од продажба,мислам дека мелено месо не може никаде да се најде веќе.и лазањи и тие,првите што имаше сомнеж.и мм ни две ни три купил лазањи и ги смачкале со Лука,цело кило (scared) (scared) (scared) ја спиев до пладне денес,исклучок невиден,и ете што се случува.тоа може нема во сите ама ете шубе ти е.па после читав некои артикли,вика ако сакаш да имаш нешто од коњско месо (што иначе било полно со протеини) треба да јадеш секој ден месо од тркачки коњи,вака ако нешто залутало во јадењето не е страшно.како и да е,не се јадат веќе лазањи тука,језиво ми е.
Хера и јас како Хепикумулус во тие за лед правење ставав,многу лесно за одмрзнување.а тоа дека не можеш се да контролираш така си е,он ќе порасне со таа исхрана.може сум пропуштила,до каде сте со вежбите,завршивте ли?не сум баш во тек а баш ве мислев.
Јапонче леле каков стрес сте имале и двете (scared) мене од сечење најмногу ми е страв.тоа и да пазиш некогаш ќе се случи.и така си е со мажите,има исклучоци,ама тоа е,ја си се имам помирено.па и откако се помирив повеќе помага,може дека не се замарам па јасно гледам што кој прави (thumbup)
Неспретна не е некоја филозофија,можеш сама да ја бањаш,зашто да чекаш на свеки.па и колку може да била валкана,сигурно супер си ја избањала (thumbup) и со тм само со смирено,знам колку од такт вадат такви коментари.еве нашето пораснато па пред некој ден сакав во диско да одам и мм ми вика аа не ти си мајка,у стил мајки не одат во диско (tumbdown) ко дозвола да му побарав,мислев да му кажам да остане дома со Лукче иначе за друго.. (laugh1)
Хепикумулус ме здоболеа прстите кога прочитав за Иан (cry1) душичка којзнае колку го болело.на ноктињата му се направи ли така црно?знам така дека помодруваат ноктите кога ќе ти ги фатат прстите.
Да не треба никогаш повеќе да одите во брза помош! (a2) море пред некој ден ја ќе идев натака..си игравме со Лука и кога ми ја даде една по нос,со главата,и него го болеше плачењше,ми се сврти мислам,цела вечер ме болеше носот,ја па пазам да не ме удри по новите ми заби,иначе за носот.. (laugh1) ама многу страшна болка,земав од неговите хомеопатски глобули против отоци и не отече среќа.
Кукличка си престанала ли да и даваш млеко?не се секирај можеш јогурт понатака,или павлака,кисело млеко..не е страшно,а за соино не знам дали може,вака не ми текнува зашто да не се дава (thumbup)
Малена мило ми е што сте добри,такво е времето тука се мислам сите болни,само некој се јавува да каже дека не иде на работа.слушам во Мк се стоплило среќа,ние ќе си потрпиме уште малце,-5 степени е (tumbdown)
Хепимам многу убави сликичките од вас двете (lovet) сум ти кажала и порано ама стварно сте како глумици ,не ќе да е до апаратот (laugh1)
Мили и јас сум за Ана Марија многу ми се допаѓало тоа име од секогаш.како дете сакав ,ако имам три ќерки, да се викаат Ана Марија,Миа Марија и Теа Марија (laugh1)
За воспитувањето...јас не сум против тие воспитни што ги викаат.иако некако не ми дошло до сега да го удрам,ни по раче ни по газе.мене повеќе ми доаѓа да викам,не да се дерам туку онака гласно и стриктно да му зборам,некако ми се има увртено дека тоа е како помагало за повеќе авторитет (confus) а не сум избувлива,не ни знам да се карам.кај мм обратно- со Лука е многу смирен,ама кога Лука ќе фрли нешто по него мм го мава по раче.Лука го мава назад,он пак уште еднаш.и толку.од почетокот мислев дека мм претерува,ама сега не мислам така.не е тоа мавање или тепање,далеку од тоа,ама гледам дека Лука полека капира дека не смее да фрла со работи по луѓе.и денес дојде тој момент,фрли едно чадорче по мене и го мавнав по раче.и си го фаќа рачето и доаѓа да ме гушне (cry1) мене жал ми падна ама децата знаат дека можат да не контролираат во такви моменти. на крај краева ,што е најефикасно за воспитувањето едно дете зависи не само од неговата фамилија ,туку и неговиот карактер.некои деца повеќе разбираат со смирени разговори,некои со воспитни мерки,било да е мавање по газе или ставање во ќош.а за шамарчиња не,по лице и глава никако,тоа е ем опасно ем понижувачки.
А за лутење нема потреба,некогаш самите читаме некој подтон на пораката што најчесто е ненамерно од страна на испраќачот,се знаеме сите и знаеме дека секоја од нас го прави најдоброто за малечките.
Ајде кај кафеџиките да ѕирнам малце,ве гушкам мамички и бацки и до оние што не ги спомнав (kup)

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: Како ни се мајките?

Post by happy cumulus » 23 Feb 2013, 23:46

Маринче со каков убав долг пост си не почастила. Епа добредојде (smile). И ја мислам дека од толку малку ако сте изеле коњско месо па и нема којзнае што да се случи. Имам една другарка од јапонија, таа ми кажуваше кај нив специјалитет е коњско месо, неготвено, само со зачини различни. Уф, мене на самата помисла на било какво живо месо да јадам ми се превртува во желудникот, а па коњско, неможам ич да замислам. Ама ете во некои краеви на светот специјалитет е (smile).

Заборавив да кажам, кога Иан не сакаше да пие млеко еден период и јас барав алтернативи, ама од се што читав вика до 2 години кравјото (или козјо) млеко е незаменливо. Сите тие млека од ориз, бадеми, кокос, соја,... не се споредливи со млекото од животинско потекло. За сојата прочитав дека има многу естероген и не е препорачливо многу за машки деца. А зошто, незнам.

Јапонче, за зборењето. И мене не ми се верува некое дете да збори на 4 месеци. Свесно мислам да знае што збори. Единственото дете што знам што прозборело на 6 месеци и до 15 месеци кажувало цели реченици, има Аспергеров синдром. Твоја В. ќе прозбори ич не и се секирај. Знаеш колку пати и јас тука се јавувам со тој проблем (smile). И мене ми е некогаш шубе кога ќе видам другарчиња на Иан од кја жената само малку постари од него зборат бааги. Ама па навистина во други области гледам Иан побргу се развил. Ама па си викам ваљда ќе дојде ред и Иан така да збори. Сите деца си праат се во свое време. И брзината на равој не е мерка за тоа колку детето е паметно. Види кој те тешии, а? (smile)

Ај доста да не ја тупам пак тука да ја раздолжувам (smile).
Гушка (bu).

kukli4ka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 415
Придружен: 19 Apr 2011, 16:35
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 13 пати

Re: Како ни се мајките?

Post by kukli4ka » 25 Feb 2013, 00:10

aj i jas malku da vi pisam duri sum slobodna posto od utre neli mm si ide pa ke sum po zafatena :))
prvo za mlekoto I.zaspiva so jogurtce mozda cudno no vistinito,mleko i davam samo sabajle vo kasicka i toa nekoi 20 ml,se rasprasav ubavo i site mi vikaat da ne pie uste poubavo,mlekoto za deca e preporaclivo samo zaradi kalciumot ama dokolku jade temno zelen zelencuk sto vo nego go ima i vo pogolemi kolicini mleko ne mora da pie ic (thumbup) taka da sega ne mu ja ni mislam pocna da pie i cajce i vodicka ,spie pomirno navecer neznam dali e do mlekoto,ama ke se podrazbudi ke i dadam jogurtce ke smukne dva pati i si prizaspiva ,a duri piese mleko se budese do tri pati nokta,ater aflatoksinot si ja oduciv kerka mi od noknoto mlekce za sto ne mozaev da se resam,eve edna pozitivna rabota za mene na cela nesreka,deneska otkrivme nov talent peenje i igranje na muzika kolku samo se imam smeeno,kako uzivase i gi krevase racinjata da igra pa i pee hahahah,a jas se mislam na leto dali da ja nosam na svadba (rolll) drugo me izmoruva so ova patkanje nejzino za kolku vreme otprilika se pustija vasite decinja?po cel den patkame odi po masi i kreveti i se pusta sama ama ke padne na gaze posto neznae da odi, a za sleguvanje od krevet veke ni e izvezbano i go pravi za sekunda lazi nanazad i so nodzinjata se spusta i koga ke zastani na nodzinja se smee,drugo deneska si se smeese na nejzinata senka stoese na krevet i ja zabeleza na sidot jas se cudam sto se smee sama taa po senkata da mava so racinjata,se bacuva na ogledalo preeska ja ostaviv da stoi na ogledalo pa se faka ama mn bese zbunete izgleda ne e svesna deka e taa,vovedovme red i so jadenje konecno ,porucek uzina rucek jogurtce ili cajce spienje uzina vecera jogurtce ili cajce i do 9 i 30 v krevet do zavisi od denot od 9 i 30 do 12,a da i plus sega zaspiva bez sise nema veke pienje v krevet i pustam muzice i ke si zaspie sama.
marina so vikas crveni obravcinja od zabi pa jas mojava ja otepav od kremi mackanje mislev egzema ima a samo na peridi i se vcrvenuvaat i toa bas koga i rastea zabcinja ,za vospituvanjeto da vi kazam deka I.mene ne me ferma ama pa i ne i vikam nesto koga e so mene pravi sto saka ama deneska mi gi izvadi site fioki sto postojat sve bese na zemja i koga ja vidov ja dofatila kniskata zdravsteva nejzina i site knivcinja sto bea vo nea od kolkcina slicina uputi recepti sve bese na pola i plus si gi jadela,i ja udriv po race i mi se iznasmea,i i kazav deka ne treba toa da pravi i srediv sve i pak za 5 min bese istoto i vo oci me gleda i si raboti,a pak mm koga ke ja iskara najcesto na smeenje ama i vika koga cepka po stekovi i odma place se vrega,pa se luti se dodeka ne ja krene,i posle probuva pak isto ama so rezerva i go gleda i koga ke i rece ne tamu i se vraka nazad izgleda nego poveke ke go slusa a i ne e bitno koj edniot mora da e poaftoriteten
vikas lukce ti porasna ,kako samo rastat kako kvasec,i jas toa se cudam ,denes I.pravi 10 meseci lele uste 2 i rodenden (w1)
lele japonce kolku samo i taa se ima uplaseno dusicka sreka sto ste pominale taka,i jas imam straf od secenje,a za tm jas ne go opravduvam pa ako ja pocuva 5 min ,i mojov e skapan od rabota i vo tri smeni odi ama ne go zalam ,sinkir mene nekoj ke me zali ako jas rabotam taka,kraj kraeva i ti imas pravo ednas da se izluftiras,jas znam pojke pati da ja ostavam so mm i da si odam kaj drugarka na kafe sama i mene mi treba odmor,a i plus gledal deka se spremas,a me interesira svekrvati neli ja spomna bila tuka a taa nemozela da ja pocuva?i baj d vej kako si pomina na mominskata?
nespretna jas uzivav koga ja kapev I.retko doagav na red od mm ama koristev koga sum sama da ja iskapam,i sveki cat pat ja kapese i koj kako ke dojdese majka mi sestra mi na site im bese kef i jas nemozev na red da dojdam,ama uzivav,i den denes nemozam od mm toj soblekuva i ja kapi jas ja oblekuvam,za spienjeto neznam sto da ti kazam dodeka ne fatite nekoj red tesko e a i kako sto rastat pomalku mu treba spienje taka da do kaj 3 godini ke se pomacime ama mojava mislam deka nekoj red fati posto prespiva samo ednas,i bas zaradi toj muabet od tm ne gi zalam mazite ,nie sme majki da ama i tie se takovci taka?
milly jas glasam za anamarija posto vnuka mi se vika taka ,ama i dorotea mi e mn ubavo koe i da e site se ubavi i mihaela mi e ubavo,za nezgodite lele i jas od toa se plasam i zatoa mn ne ja ostavam na masa mene mi se site masi stakleni i nedaj boze da se udri na krevet mi e posigurna,vcera si igrase so noksirceto i koga se akna megu ocinja i si imame dzunka i potsinata e malce ama ke pomine taka rastat deca
mamicki ojdov ajde eden saat pisuvam treba da si legnam sekoja vecer mi se faka 5 do 12 a vecerva 12 i 30 ke me fati (a2) (a2)

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: Како ни се мајките?

Post by happy cumulus » 26 Feb 2013, 17:59

Majki ste se ukutale pak (smile). Ami ako, ako vi e takov periodot...I Jas nema da zboram mnogu sega.

Sakav samo na kukli4ka da i kazam deka nema pravilo od patkanje do odenje. Mojot decko od 5 i pol meseci stoese na noze drzejki se za nesto. Na 6 i pol praese cekorcinja koga go drzis. Od kaj 8 meseci mislam odese pokraj namestaj sam, i samo za edno prste se drzese i odese. A duri od 11 i pol meseci se pusti sam. Kako strav da mu bese prethodno. Ama nemase kaj nego 5-6 cekorcinja pa padni. Koga proode, toj proode kako da odel so meseci veke. A znam pak i decinja do 10 meseci edvaj na nozinja stoele, pa na 11 veke proodele. Taka da pravilo nema. Uzivaj si gledajki ja Ivana kako ti rastura po doma, kako napreduva, pa ke proodi koga ke i dojde taka (smile).

Leandra
Нов член
Нов член
Мислења: 49
Придружен: 07 Feb 2012, 22:15
Им се допаднал: 3 пати

Re: Како ни се мајките?

Post by Leandra » 27 Feb 2013, 00:57

Мамички не верувам дека некогаш било тивко тука,ние не сме тивки мајки (smile) ,ајде да се размрдаме со пишување dance.
Па сега како сум легната во дневната,неможам да станам и да си заминам в спална,Л и мм се заспани,а мене ми треба шлеп-служба да ме помести (rolll) ,капната сум.
Неможам да поверувам како брзо се слизна времето и се ближи роденденот на Л.Како сон да беше цел овај изминат период.
Си имам една замисла како ќе го дотерам,набрзинка имам разгледано по бутици и не ми оставило ништо впечаток таков,па може да тркниме до Солун ама ми фали 8ми ден од неделата (smile) ,па треба добро да испланирам зашто си врват деновите....ама важно патики купивме (thumbup) .
Сакаме прославата да не е нешто големо,наши блиски луѓе кои Л ги знае и ги сака,макс 25 особи! За торта немам некоја конкретна идеа,може нилско коњче зашто има една омилена играчка и ниедна не и е рамна и сеуште е заинтересиран за неа.
Мамино Срце,Хепи мами,Кикица,Марина,Облаче и другите си дочекавте прв роденден и си го доживеавте она мајкесто неописливо чувство на гордост-вашето сонце може да покажува едно прсте кога ќе го прашаат колку години има и вие одите кон две прстиња.
Поздрав и до сите останати мамички Хера,Мили,Малена,Кукличка,Костантина,Неспретна и другите(сори ако испуштив некоја,не дека не ми оставила впечаток туку уморена сум)
Шлеп служба не дојде (rolll) ,па решив сама да си одам! (kup)

kikica
Редовен член
Редовен член
Мислења: 251
Придружен: 10 Aug 2010, 09:08
Им се допаднал: 10 пати

Re: Како ни се мајките?

Post by kikica » 27 Feb 2013, 11:56

Леандра мила стално разнежнуваш со твоите убави постови (a2) значи ви се ближи роденденот, е па и нас ни се ближи вториот (joy) Според тикерот сме 2 недели после вашиот (smile) За алиштенца дали провери во Чико јас таму наоѓам убави парчиња облека за синко, или во Тила во чаршијата што е еве ти линк да си разгледаш, Прилеп е седиштето но имаат бутик и Бт, и ти си од Бт или сум грешка? Еве го линкот http://www.facebook.com/pages/Tilla-sty ... 1689359521 А и Солун да одите нема да згрешиш ем прошетка ем шопинг за мерак. И ние лани правевме таква забава дома со најблиските, но сега ќе правиме пак таква и плус во Игротека за пријателите со децата па ќе ни се фатат две забави (smile) Многу се радува синко, научивме веќе да дува свеќички и да ја пее Среќен роденден и тоа на англиски (laugh1) што од прилика звучи- епи бде ту у (rolll)
Хепи кумулус пред некој ден пробав со јогата што ми ја кажа, ама потешко е од колку што си мислев, ја немам јас таа растегливост ни на сон, да ме гледаше некој од некаде сигурно ќе паднеше од смеење (laugh1) Пилатесот е помаханички во право си и на различен начин ги оптеретува мускулите, јогата ќе ја оставам за потаму кога ќе имам време да си одам на час со инструктор како што треба.
Кукличка порасна и твојата мала кукличка, нека си јаде и нека си расте, за млекото има периоди кога не им се пие многу може пак ќе засака потаму, а и да не сака ете штом друго си јаде во ред е. (a2)
Маринче абе каков е тој чоколаден чај? Лиги ми потекоа кога прочитав (smile) Спомна дека сакаш да го научиш Л. сам да заспива, со среќа мила и да кажеш после со кој метод успеа (a2)
Толку од мене мамички, денес ни иди мм па од раните зори си пееме со синко низ дома, кузне што си викаат комшииве (smile) Гушкиии

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: Како ни се мајките?

Post by happy cumulus » 28 Feb 2013, 16:41

Rekov kaj kafedzikite se fakam za rabota, ama osekav potreba da pretrcam tuka na kratko i ic da ne drugo da gi pozdravam Kikica i Leandra (smile). Ste pisale milicki, a tuka nikoj nema. Vie dvete znaci se spremate za rodenden. Jas nemam sovet za garderoba kaj da si nabavite, ama da vi kazam edvaj cekam da vidam sliki od L i F izdoterani kako stojat pred rodendenskite torti (smile). Leandra, kako vcera da bese mila koga ni soopsti deka L e seuste vo bolnica, kako bese uplasena (razbirlivo). A sega eve se spremate za rodenden, tvojot decko porasnal za merak (love5).

Kikica, toa tvoeto detule pak tolku mi e srce i pozitivno na slikite, mi ide da go gusnam preku monitor. Pa kojznae kolku e sladok koga pee! Ve zamisluvam kako si peete niz doma dvajcata, pa bas mie gajle so si mislat vasite komsii (a2). Se nadevam ke se vidime letovo (smile). A za yoga, stvarno preporacuvam koga ke ti dojde red za takvo nesto. Mene mi vlijae ubavo i na umot. Nekako me trenira na strplivost i istrajnost, zgora na fizickite beneficii.

I nie peeme, ama nemame mnogu zborovi (laugh1). Za igranje veke imame razlicni koreografii (smile). I postojano mi bara da mu gi pustam (t.e. sam da gi pusta) CD-ata od zlatno slavejce. Veke vo glava mi se vlezeni pesnite po redosled (smile). I mamicki ne sum spomnala, ama od pred 2 nedeli pocnavme so terapija za zboruvanje. Samo dvapati mesecno e, po 45 minuti, i mozete da si zamisite deka ne e kojznae kolku, ama terapeutkata poveke ni dava tips kako da go ohrabrime da zboruva poveke. Taa veke go obozava Ian, a i toj i se raduva (smile). Mi vika tvoeto dete mislam deka ako mu raskazam kniga od Shekspir ke me razbere, ne se sekiraj i zborenjeto ke si dojde. Ustvari toj i so zborenjeto ne izleze nanazad spored vozrasta, ama si vikam terapiive nemoze da mu stetat vo nikoj slucaj, moze samo da ima efekt. Ke vi kazam za nekoj mesec aj kako odat rabotite.

Aj sea sto e dosta, dosta e! Da rabotam ako ne pak, da ne ispadne dzabe sum platena ;-).

(kup)

Milly
Редовен член
Редовен член
Мислења: 302
Придружен: 10 Feb 2011, 20:21
Му се допанале: 4 пати
Им се допаднал: 15 пати

Re: Како ни се мајките?

Post by Milly » 01 Mar 2013, 17:09

Тивко нешто тука, тивко. Затишје пред бура изгледа ќе да е (smile) И јас периодов едвај се дограбував до компјутерот, а од понеделник па изгледа уште потешко, евентуално претпладне, свекор ми и свекрва ми ќе почнат да седат со нас затоа што јас скроз се укочив со кичмата, не можам М. во раце да го кренам, едвај некако, а и роденденот на синко се ближи, ако сум ваква нема да можам ништо да средам (scared) Викендов ќе кречиме, имавме мал инцидент пред некој ден, од силниот ветар каминот го враќаше чадот наназад и сега сите ѕидови се лом, чадница се направи дома. Ама добро помина тоа.
Ние официјално одимеееее!!! Денеска во паркот пред зграда кај игралиштето за деца што е го пуштив сам да оди, и си пушта чекорчиња нема гајле. Е сега уште не сме скроз стабилни, си седнуваме губиме рамнотежа, ама веќе кај и да е ќе играме брканица во двор или во парк (rolll) Така да, бујрум официјално на преступалки. (smile)
И веќе имаме 4 запчињаааа!!!! Преку ноќ ни никнаа 3 бре. Доле левиот кец, горе левиот кец и двојка. Десниот кец ни го нема, ама ваљда ќе изникне. Знам треба прво единиците да излезат, ама па мислам дека не мора секогаш да оди по книга. (smile) Ама како ме гризнал вчера страшно нешто. Ми тропаше на лажичката нешто додека ручаше, и демек дај со прсте да проверам, абе дупки ми остави, сите ѕвезди ги пребројав.
Ете синко станаааа...Ништо значи, и со спиењето прекратувме, само еднаш дневно веќе сака да спие. Па ми порасна дечкото (love5)
Одам јас, штом ќе можам пак ќе ви пишам. Гушки до сите (kup)

Hera
Домашен член
Домашен член
Мислења: 736
Придружен: 20 Nov 2010, 23:27
Му се допанале: 89 пати
Им се допаднал: 75 пати

Re: Како ни се мајките?

Post by Hera » 04 Mar 2013, 12:26

Добар деен! Еве ме, на пауза од шетање. Синчето да дремне, а јас едно кафенце да си испијам оти уште не сум си се напила денеска. Да поспие па пак ќе излеземе, времево е пролет. Се изнашетавме и вчера ама цел ден, убавини. Прво со другарка ми па после со мм, тоа ни е една предност што живееме покрај Вардар, секогаш има некој што сака да се шета на Кеј кога има сонце. А малово си се навикна веќе па не се ни буни кога го облекувам за шетање, само прати се, гледа и не сака веќе да спие кога се шета, не сака ништо да пропушти. (smile) А како расне ... ми порасна бебево, 7 месеци полни денеска, кога ќе се сетам дека уште малку ќе тргнам на работа срцево ми се раскинува и затоа сакам секоја секундичка да си ја користиме заедно. Не можам уште да прифатам дека ќе го гледам сабајле во 7 и после во 5 попладне, многу ми е мака, многу и затоа сакам се сега да правиме заедно па затоа и се поретко сум овде.
И да ви кажам дека за две недели толку сила си доби што веќе се повеќе седи сам без да го придржувам. Си се заигрува многу, разгледува играчки, сликовници, удира многу силно со нозете по нив, може и по пола саат си се заигрува сам. Се фаќа само за моите прсти и сам се крева цел и сака да патка, се си мислам да не му е рано, ама сам си сака, се тегне да се спушти на земја и прави сам чекори, јас со моите дланки го држам само за неговите прсти и го оставам да прави како мисли и сам тргнува, нога пред нога. Пред огледало па е комедија, се гледа и брзо, брзо патка и се гази од смеење и на се кажува мама, се му е мама на него. (rolll) Јаки му се ноџињата и гази на цело стапало. Па посоветувајте ме мајки, да не згрешам, јас сум проценила дека сама сака па сега не знам ... не видов ваква тема. А, да ... и веќе една недела, секој ден кака во нокширче. Си има ритам, станува сабајле и одма го ставам на нокшир и си се кака и после ручекот одма исто така. Знам дека ништо не разбира ама си мислам дека ако уште од сега се навикне да седи и да го прифати, понатаму ќе е полесно. Не се буни, седи и откако ќе се искака правиме браво, се смееме и станува. Јаде се, не пребира, 7 килца и 600 грама беше минатат недела, висок, 70цм. Задоволна сум. (laugh1) Е сега почнаа се повеќе да го чешкаат запчињата па малку се нервира. Сака се да гриза, а посебно мојот нос, троа подолг е па му одговара. (laugh1) И некаде читав веќе не знам ни каде дека кога почнуваат запчињата да раснат им се вцрвуваат обравчињата. Е таков станува понекогаш со жар црвени обравчиња. Му гледам веќе убаво белко на долното непце, на двете единици па ќе видиме кога ќе пробијат.
Епа така мајки, тоа е по нешто за нас во кратки црти. (ама кратки (rolll) ).
Овој месец значи ќе имаме повеќе родендени, а денеска почнуваме со првиот. (rad)
Епа Констатина да ти е жив и здрав Коки, да биде секогаш среќен и задоволен од се во животот. Поминете си најубаво денеска, не се сомневам дека ќе се гордее пред гостите со сестричката. Нека ужива во секој миг поделен со неа, секогаш да си се блиски и да се сакаат. Истргни му ги ушињата еднаш од нас, форумските теки и гушни го најсилно. (a2)
Ве читам сите редовно и ме радува секој ваш пост. Ве гушкам и вас и вашите златциња. (a2) (a2)

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: Како ни се мајките?

Post by happy cumulus » 05 Mar 2013, 05:16

Хера, како читам за Горазд така се топам, посебно поради тоа што беше загрижена. Гледаш како работите си се средуваат сами и како твојот дечко е се посилен? (smile) Прво да ти кажам браво за нокширчето. Одлична идеја и штом сака да седи, мислам дека постепено ќе му прерасне во навика. другарка ми во Париз од 9 месеци отприлика мислам почна да го става син и на нокшир, и веќе пред година за какање кажуваше. Не збореше што се вика ништо, ама си кажуваше кака. Е за мочање уште не се издресирани, а 2 и пол години е веќе. Така и твој Г. ќе си научи рано (smile). Па ќе им се смее на другите батковци и дади тука на форумот. Мојот сум кажала. Знае што е, зошто е, како е, ама неќе да седне на нокшир. А имаме ем нокшир, ем такво што се става на шољата. Денес си дојдовме дома откај дадилката, и јас на трчање и му викам "чекај на мама и се мочка". Епа ме однесе до бецето и ми ја покажа шољата (laugh1). Ми скина и тоалетна ми пружи. И после така едно пола саат ми кажува сакал да кака. И ми покажува со прстето да одиме горе во тоалетот кај што му е нокширот. Ме изненади. Па отидовме, поседе малку на нокширот, ама не заврши работа. Така цело време дури седеше имаше некоја фаца ко да нешто не му е погодено. Така да мене ми се чини којзнае кога ќе се истренираме (sad1). А за кажување, кажува од кја 15 месеци. Ама за џабе кажува кога во дајпер си завршува работа.
За одењето, знаеш ти дека Иан беше бебе на нозе. Од мал толкв стоеше на нозе кога врсници негови уште не седеа. И тогаш така ми кажуваа лекарите. Доколку сака, доколку самоиницијативно си стои и е весел, значи си е спремен. Само јас мислам дека баш поради тоа не пролази. Ама и тоа па не е важно. Откако научи и да трча, почна да лази, на 14-15 месеци (laugh1). Па не бери гајле, остај до да си седи кога сака, оди кога сака.

Инаку да ви кажам дека синко станал многу напорен. Абе пак не сака да си заигрува сам. Еве играчките со денови не се чепнати. Само со лего знае да си позаигра и со некој пазл и да ниже некои таму фигури на конец, ама и тоа не за долго. Па се мора да си со него. Играчки ич значи не се актуелни, нешто не е во ред со моето дете, викам јас. А играме ринге ринге раја, играме оро! (laugh1) Играме со топки околу маса. Де ги ставаме на глава, па ги носиме ниско, па ги тркаламе... И така. Нема шанси да седнеш. Штом седнеш одма те ангажира. Ти носи топки, ти вика да играте. А кај дадилката игра и со играчки, барем така ме обавестува таа.

Малена, честито одач нов во куќата, официјално еве! А инаку јас престапулки немам јадено откога сестра ми прооде. Одааааааааамна ли беше тоа (smile). Некако изгледа се не се погодувам на вистинското место, или па немаат обичај да месат мои пријатели. Леле многу ми е криво на што мака сте ставиле околу кречењето, ама таков ви ксмет. Епа мила ти значи растеш во мешето, па и не е лошо што ќе ти дојде помош. Се си мислам со свекрва ти си се погодувате убаво.

Мамички, дојде мм од пат, јас ако не пак да му посветам внимание малку. Зашто нема да биде долго пред да ми се приспие (smile). Имајте сите убав вечер, ден, па пишете кога ќе најдете временце (bu).

(kup)

Заклучена

Return to “Архива”