Дарување на крв

Место за хуманитарни акции, помош и сл.

Moderator: Модератори

Одговори
Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Дарување на крв

Post by Petra » 15 Dec 2010, 14:50

Дали сте дарувале крв?
Досега 4 пати имам дарувано крв и ќе продолжам да давам и понатаму. Единствена причина поради која се одлучив да давам крв е тоа што мојата крв може да спаси нечиј живот. (bu)

Секој што може и сака да дава крв слободно нека дава, некој навистина е во потреба. Постапката воопшто не е болна и не е страшна. Прекрасно е чувството даке некому вашата крв му го спасила животот. (bu) (bu) (bu) После секое дарување се чувствувам многу убаво, не можам да опишам некоја прекрасна леснотија.

Lady D
Домашен член
Домашен член
Мислења: 854
Придружен: 01 Oct 2010, 17:24
Му се допанале: 7 пати
Им се допаднал: 17 пати

Re: Дарување на крв

Post by Lady D » 15 Dec 2010, 15:44

Не сум дарувала крв од причина што сум слаба, и ми се лоши кога губам крв (unsure) Секогаш и во средно училиште и на факултет, ме враќаа кога одев да се пријавам за дарување (laugh1) Навистина сметам дека треба да се дарува крв доколку се може, се спасува живот. Секој може да се најде во таква ситуација.....

Milly
Редовен член
Редовен член
Мислења: 302
Придружен: 10 Feb 2011, 20:21
Му се допанале: 4 пати
Им се допаднал: 15 пати

Re: Дарување на крв

Post by Milly » 09 Mar 2011, 19:17

Не сум дарувала ниту јас, но како член на младинскиот клуб на Црвен Крст имам учествувано на повеќе крводарителски акции. Ако не на еден начин- на друг секако да се помогне :)
А колку сакам да давам крв, ама во средно секогаш ме враќаа заради ниско ниво на хемоглобин (unsure)

babygirl
Нов член
Нов член
Мислења: 35
Придружен: 08 Sep 2011, 15:18

Re: Дарување на крв

Post by babygirl » 12 Sep 2011, 15:43

Не сум дарувала заради возраста, но здравје од оваа година ќе почнам. Имам 17 години, но сум 4та год. средно и уште пред 2 години прашав, со дозвола од родител може и на 17 години да се дарува крв. Дете сум на крводарители и ќе бидам горда на себе со фактот дека мојата крв може да спаси нечиј живот (smile)

Marina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 643
Придружен: 22 Mar 2011, 15:00
Location: Giessen,Germany
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 20 пати

Re: Дарување на крв

Post by Marina » 12 Sep 2011, 16:11

ja imam dva pati daruvano (tuka davaat 25 evra za daruvanje krv (laugh1) )vtoriot pat mnogu naglo stanav i se onesvestiv ,taka da od edna raka krv mi zemaa,vo drugata infuzija mu stavija.ama za nekolku dena mi stigna pismo deka posle nekolku dena ja upotrebile mojata krv za da spasat nekoj (love5) a mm redovno daruva,sekoi 2 meseci

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1926 пати

Re: Дарување на крв

Post by Радост » 10 Jun 2013, 17:25

Јас сум крводарител од својата 17-та година. Имам дарувано 18 пати ама морав да престанам пред неколку години затоа што примам лекови кои не можеле да се прочистат и да ја направат мојата крв употреблива за некој друг. Ми беше многу тешко зошто се чувствував некако .... некорисно. Сега едвај го чекам денот кога јас ќе бидам добра и ќе продолжам да дарувам. dance

Одговори

Return to “Да помогнеме”